Свържи се с нас

Култура

„Спомените са лични, училището – общо“

Изложба в Националния музей на образованието
показва дарения от последните две години

Published

on

От своето създаване Националният музей на образованието се гради и развива благодарение на любовта към знанието, щедростта и родолюбието на дарителите.

Изложбата е отворена за посещение до края на месец април.

Всеки дарен предмет, всеки личен жест допълва и обогатява националната история на българското образование. Голяма част от движимите културни ценности в музейния фонд са постъпвали и постъпват чрез дарения.

Дарение от Райна Узунова от София, която е от известния род Каролеви. Снимката е на Христо Каролев, 1904 г., завършил медицина във Франция, военен лекар.

За да изрази благодарността си за родолюбивия жест на десетки личности и организации и да мотивира отношението към историческата памет, музеят традиционно организира изложби с дарени материали.

Дарение от Райна Узунова. Снимка на ученици от Априловската гимназия, 24 май 1924 г. На снимката е и бъдещият учител и краевед Илия Габровски, изготвил над 200 родословия на известни родове.

Настоящата експозиция „Спомените са лични, училището – общо“ представя част от постъпилите 853 дарения през 2019 и 2020 година. В нея са показани снимки, албуми, каталози; свидетелства и удостоверения; учебници, учебни пособия, училищни уреди и апарати; исторически и географски карти, табла по анатомия; униформи и други.

Дарениея на начално училище „Васил Левски” – Габрово, Росица Бинева и Георги Метев

По-голямата част от предметите са присъствали в българското училище през втората половина на миналия век. По-малко са даренията, свързани с последните 20 години от развитието на образованието. Приятна изненада е фактът, че продължават да постъпват материали – най-вече снимки, които допълват историята за лица и събития от епохата на Възраждането.

Дарение от основно училище „Св. Св. Кирил и Методий” – Габрово

Посланието на изложбата е: „Пазете спомена за Вашето училище, за да го съхраним за поколенията!”

Дарения от Маргарита Мънчева,  Савина Цонева и Емилия Христова  от Габрово; Дочка Златева от Велико Търново; Кремена Стойчева от София.

Националният музей на образованието благодари на Бистра Чиприянова, Вела Лазарова, Даниела Стилиянова, Деница Миларова, Емилия Христова, Маргарита Мънчева, Мария Славчева, Росица Бинева, Радка Петрова, Савина Цонева, Силвия Николова, Царинка Тасева, Васил Стефанов, Богдан Стефанов, Георги Метев, Генчо Станев, Милен Георгиев, Никола Караиванов и Любомир Караколев от Габрово; Дочка Златева от Велико Търново; Виолета Анастасова и Николай Чобанов от Сливен; Ивайло Рачев от Тервел; Кремена Стойчева, Райна Узунова и Марияна Илиева от София; издателство „Просвета“ и издателска къща „Св. Георги Победоносец“; граждански комитет „Памет Габровска“; Ротари клуб „Пловдив – Пълдин”, гр. Пловдив; начално училище „Васил Левски” – Габрово; основно училище „Св. Св. Кирил и Методий” – Габрово; д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица