

Култура
„Спомените са лични, училището – общо“
Изложба в Националния музей на образованието
показва дарения от последните две години

От своето създаване Националният музей на образованието се гради и развива благодарение на любовта към знанието, щедростта и родолюбието на дарителите.

Всеки дарен предмет, всеки личен жест допълва и обогатява националната история на българското образование. Голяма част от движимите културни ценности в музейния фонд са постъпвали и постъпват чрез дарения.

За да изрази благодарността си за родолюбивия жест на десетки личности и организации и да мотивира отношението към историческата памет, музеят традиционно организира изложби с дарени материали.

Настоящата експозиция „Спомените са лични, училището – общо“ представя част от постъпилите 853 дарения през 2019 и 2020 година. В нея са показани снимки, албуми, каталози; свидетелства и удостоверения; учебници, учебни пособия, училищни уреди и апарати; исторически и географски карти, табла по анатомия; униформи и други.

По-голямата част от предметите са присъствали в българското училище през втората половина на миналия век. По-малко са даренията, свързани с последните 20 години от развитието на образованието. Приятна изненада е фактът, че продължават да постъпват материали – най-вече снимки, които допълват историята за лица и събития от епохата на Възраждането.

Посланието на изложбата е: „Пазете спомена за Вашето училище, за да го съхраним за поколенията!”

Националният музей на образованието благодари на Бистра Чиприянова, Вела Лазарова, Даниела Стилиянова, Деница Миларова, Емилия Христова, Маргарита Мънчева, Мария Славчева, Росица Бинева, Радка Петрова, Савина Цонева, Силвия Николова, Царинка Тасева, Васил Стефанов, Богдан Стефанов, Георги Метев, Генчо Станев, Милен Георгиев, Никола Караиванов и Любомир Караколев от Габрово; Дочка Златева от Велико Търново; Виолета Анастасова и Николай Чобанов от Сливен; Ивайло Рачев от Тервел; Кремена Стойчева, Райна Узунова и Марияна Илиева от София; издателство „Просвета“ и издателска къща „Св. Георги Победоносец“; граждански комитет „Памет Габровска“; Ротари клуб „Пловдив – Пълдин”, гр. Пловдив; начално училище „Васил Левски” – Габрово; основно училище „Св. Св. Кирил и Методий” – Габрово; д-р ик.н. Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“