

Култура
ЮНЕСКО с литературен „Разговор с Малкия принц“
Литературен конкурс, под надслов „Разговор с Малкия принц“, обяви Мрежата от творчески градове към ЮНЕСКО, съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в Община Габрово.
Инициативата е посветена на 120-годишнината от рождението на автора на известния поетично-философски разказ Антоан дьо Сент-Екзюпери. Идеята приканва младите хора да се свържат отново с богатото въображение на твореца, допринесъл за мечтите на поколения деца и възрастни.
Този път то отвежда в света на Малкия принц едно момиченце, поставено в условия на пълна изолация. Секретариатът на ЮНЕСКО предизвиква младите хора от творческите градове към Мрежата да се „върнат“ назад във времето и да си представят, че са част от приключенията на Малкия принц.
Генералният директор Одри Азуле също призовава за това в специално видеопослание.
Какво е нужно, за да се включите в конкурса?

Да дадете воля на творчеството си, като си представите посещението на героя и разговора, който води с малкото момиченце, да станете част от него, като опишете емоциите, надеждите, общочовешките ценности, които са неизменна част от един по-добър, щастлив и творчески устойчив свят.
За да разберете в детайли идеята на инициативата, Ви приканваме да изгледате и разпространите това кратко видео сред младежките общности, за да се вдъхновят за свои собствени истории, които ще бъдат споделени с целия свят.
Вашите „разговори“ с Малкия принц можете да споделяте в платформата на великите истории! В нея ще откриете и още допълнителна информация за конкурса. Важно условие е участниците да са родени след 1 януари 1995 г.
Конкурсът е открит, индивидуален и без такса участие. Творбите се подават чрез платформата на състезанието на следните езици: английски, руски, китайски, арабски, френски и испански.
Крайният срок за участие е 30 ноември 2020 г. Победителите ще бъдат обявени на 24 януари 2021 г. на церемония по случай Международния ден на образованието.
Ще бъдат обявени 60 финалисти и 6 лауреати, които ще станат част от онлайн честването и от фестивала #LearningPlanet Festival, който е планиран през следващата година в Париж.
Текстовете на финалистите ще бъдат публикувани на 6 езика в дигитална колекция „Разговори с Малкия принц“, която ще бъде разпространена чрез социалните мрежи на организаторите.
Лауреатите ще получат специална покана за Световното изложение в Дубай през 2021 г.
За допълнителна информация можете да се обърнете на адрес: creativecity@gabrovo.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“