Свържи се с нас

Култура

Откриват изложба от националния пленер на Боженци

Published

on

Този петък, 11 септември, от 17.30 часа, при спазване на всички противоепидемични мерки, в Художествената галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде открита изложбата от творбите на участниците от тазгодишното издание на националния пленер по живопис „Боженци“ 2020.

Проф. дн Антоанета Анчева, Иво Бистрички, доц. д-р Красимир Русев, Момчил Георгиев – Момчи, Радослав Нейчев, Стоил Мирчев и Цвета Петрова са участниците в настоящото издание на пленера, организиран от ХГ „Христо Цокев“ и Съюза на българските художници.

Авторите ще покажат картини, създадени по време на едноседмичният им творчески престой в базата на СБХ в Боженци.

Изложбата е своеобразна премиера на проф. дн Антоанета Анчева, Момчил Георгиев – Момчи, Радослав Нейчев и Стоил Мирчев пред габровска публика. Това е първото им участие в изложба тук.

Иво Бистрички е участник в 23-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата, през 2017г. Доц. д-р Красимир Русев бе представен със своя творба в изложбата „Временен баланс – непрестанни трусове“, организирана от ХГ „Христо Цокев“, през ноември 2016 г.

Цвета Петрова получи право на участие в пленера след номинация в Национална изложба „Пролетен салон на жените художнички“ 2020 г, също провела се в габровската галерия.

Пленерът по живопис „Боженци“ започва историята си през 1975 г., като международен. С малки прекъсвания се провежда и до днес. Организира се в уникалния архитектурно-исторически резерват, село Боженци в централна Стара планина близо до Габрово.

Традицията е нарушавана два пъти, като домакинството е предоставяно по веднъж на Етнографския музей „Етър” и на Соколския манастир.

През годините с организацията се е занимавала основно групата на габровските художници. С пленера са свързани имената на Никола Николов, Иван Кънчев, , Иван Христов – Грога, Минчо Минчев и редица други габровци.

Провежда се през есента, а от 1977 г. започва паралелно пролетно издание, в което участие вземат млади автори. Провеждало се е в началото на април – през пролетната ваканция на студентите.

Първите участници в така наречения „младежки пленер” са били: Йордан Лазаров, Димитринка Грънчарова, Цветан Колев, Дянко Колев, Иван Кънчев, Иван Цачев, Амалия Минчева, Минчо Минчев, Иван Бараков, Иван Банков, Ема Вертерова и Цеца Великова.

Възрожденската атмосфера и балканджийският дух превръщат архитектурния резерват в предпочитано място за творческа изява.

Пленерът по живопис „Боженци” е от изключително значение за габровската галерия, тъй като чрез него във фонда е сформирана богата колекция от съвременно международно изкуство.

Авторите са предимно европейски, представители на различни течения, изразители на най-характерните художествени явления от съответните национални школи. В Боженци са били художници с ярка инвенция, някой от които с изключително авангарден подход.

Целта на пленера е да осъществява обмен между творци от различни страни, художествени школи и тенденции в изкуството. Всяко издание завършва с изложба на творбите в ХГ „Христо Цокев“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица