

Култура
Фотоизложба на Цончо Балканджиев в Галерията
Художествена галерия „Христо Цокев” има удоволствието да ви покани на откриването на фотоизложба „Родопски шарки” на Цончо Балканджиев на 4 септември от 17.30 часа. Експозицията включва 36 пейзажа от Родопите. Любовта на автора към това кътче от България се появява през далечната 1984 г., когато за първи път посещава Родопите.
През годините изминава хиляди километри в търсене на интесесни сюжети и различни гледни точки. Има места, на които се връща по 30 – 40 пъти, докато успее да направи добър кадър. Снима планината през всички сезони – пролет, лято, есен и зима. Казва, че за да се направи един кадър, е нужно да се движи много, да търси нови места. Колкото повече локации успява да посети, толкова повече успява да заснеме и да покаже на публиката.
Усетът за композиция и светлина Цончо Балканджиев наследява от изобразителното изкуство, защото дълги години работи, като учител по изобразително изкуство. Не обича да обработва кадрите си прекалено много.
Компютърната намеса е съвсем минимална, подчертавайки автентичността на уловения момент. Цончо Балканджиев е роден на 27.05.1953 г. в Павликени, област Велико Търново. След завършване на средното си образование продължава обучението си в Учителския институт „Кирил и Методий“ в Дупница.
От 1978 година до 2015 година работи като учител по изобразително изкуство в СОУ „Бачо Киро“ – Павликени. Сериозните си занимания с фотография започва през 1977 година.

Първото му участие е през 1979 година в национален фотоконкурс: „Биенале на фотографията”. През 1982 година получава първата голяма награда от фотоконкурс. Изявите му бързо го налагат като име във фотографските среди. А предпочитанията към портрета и пейзажа открояват неговата творческа индивидуалност.
През 1984 година от Министерство на културата е удостоен със званието „Фотограф-художник”. През 1985 година е отличен с голямата награда на Общински народен съвет Велико Търново за участие във фотопленер „Велико Търново“.
Следващата година идва и първото международно признание – трета и четвърта награда от фотоконкурса „Цайс практика“ – Берлин. През 1989 г. получава отново отличия от този международен конкурс. Участва в редица фотографски форуми – световния салон в гр. Рига – Латвия, по случай 150 години от изобретяването на фотографията, заедно със 150 фотографа от цял свят; салони за художествена фотография под егидата на FIAP (Международната асоциация по артистистична фотография) в над 30 държави – Германия, Полша, Русия, Франция, Италия, Турция, Сърбия, Австрия, Израел, Китай и др. Негови работи са награждавани на национални и международни фотоизяви.
Носител е на 2 златни медала на FIAP, 2 златни медала на PSA (американската асоциация по артистична фотография) златен медал на Фотографска академия „Янка Кюркчиева”, сребърен медал на австрийската асоциация по артистична фотография, както и на почетни дипломи на FIAP . През 2013 г. е удостоен със звание артист на FIAP (AFIAP).
През 2020 г. е удостоен със звание ексълънс на FIAP (EFIAP). През 2017 година, за изключителен принос към развитието на българската фотография получава най-високата годишна награда на Национално сдружение Фотографска академия „Янка Кюркчиева“ – статуетка и почетна грамота.
Повече от 20 години сътрудничи на много български вестници и списания. Автор е на 15 самостоятелни изложби на художествена фотография – в Павликени, София, Варна, Благоевград, Ямбол, Велико Търново, Казанлък, Севлиево, Горна Оряховица.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“