

Култура
Цветна гравюра на дърво от Васил Попов

Художествена галерия „Христо Цокев“ има удоволствието да представи пред габровска публика творчеството на един от най-ярките и най-оригиналните художници, в Българското изобразително изкуство от края на 20 и началото на 21 век – Васил Попов. Изложбата ни среща с една изключително интересна техника – ксилография, която представлява цветна гравюра на дърво.
Тази техника е най-старият вид печатна графика на дърво, първоначално развила се в Китай, Япония и Корея през 6-8 век. Освен това, цветната ксилография е доста рядко разпространена техника за печат днес, защото е трудоемка – всеки отделен цвят в изображението изисква работа с отделна дъска.
Поради това, процесът на изработване на цветна ксилография се превръща в истински творчески ритуал. През 1989 година Васил Попов прави първата си изложба с цветни гравюри.
През 90-те години на 20 век се утвърждава като един от най – оригиналните графици у нас, работещи в тази техника. Приживе в едно свое интервю художникът споделя, че „гравюрата на дърво е доста тъжна, защото изисква отсичането на дърво, което ражда плодове и това би могло да бъде оправдано, ако от добре полираните дървени блокове се раждат други плодове със същата живителна стойност“.
Лаконичността на графичните образи Васил Попов изпълва със смисъл. Живителната сила на графиката му се състои в познанието на тези смисли и тяхната приложимост в нашия живот.
Васил Попов е роден в Габрово през 1958 година. Професионалното си образование получава в Художествената гимназия в София, която завършва през 1977 година. За целия си творчески живот той организира повече от 20 самостоятелни изложби не само в България, а и извън нея.
Географските местоположения на изложбите му са доста разнообразни: Франция, Германия, Словения, Сърбия, Италия, Полша, Холандия. Васил Попов има редица участия в международни графични форуми, сред които: Биеналето на графиката в Сарсел, Франция, Международното биенале на графиката в Белград, Интерграфия в Катовице, Международното биенале на графиката в Любляна и в Художествения музей на Ямамаши, Япония.
Носител е на Първа награда за графика от Есенния салон в София през 1994г., както и на награди от Международното триенале на графиката в София (1995), Международното триенале за гравюра на дърво в Банска Бистрица, Словакия (1995) и Първа награда от Handicap Competition, Centrum OBRA (1996).

Графичните творби на Васил Попов привличат зрителя със колористична изисканост, композиционна камерност и вътрешна чувственост. Художникът ни кани да се потопим в едно медитативно пътуване сред образите и знаците, които подобно на будистката сутра приближават съзнанието ни към познанието на истината. През октомври 2019 година в интервю за БНР изкуствоведът Филип Зидаров споделя следното: „…Васил Попов, освен всичко, прави един много интересен преход към търсенето на разбиването на конвенциите които са се случили в края на 80-те години. Неговата образност е на границата между конкретното и абстрактното, той точно осъществява прескачането между двете. Освен друго, неговите образи са безкрайно естетични. Те са красиви като мисъл и като изпълнение…”.
В настоящата експозиция Художествена галерия „Христо Цокев” представя 39 творби, собственост на семейството на художника, създадени през 90-те години на ХХ -ти век. Откриването ще се състои в петък, 19 юни, от 17.30 часа.
Изложбата е част от инициативата на галерията, свързана с отбелязването на 160 години от обявяването на Габрово за град, и представя художници свързали житейския или творческия си път с града.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 7 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“