Свържи се с нас

Култура

140 години от рождението на индустриалеца и благодетел Лазар Попминков

Published

on

Лазар Попминков, 1910 г.

По повод 160-та годишнина от обявяването на Габрово за град Държавен архив – Габрово подготвя публикации за личности, оставили трайна следа в историята на града. През настоящата година се навършват 140 години от рождението и 65 години от смъртта на индустриалеца, общественика и меценат Лазар Николов Попминков.

Роден е през май 1880 г. в семейството на Никола и Рада Попминкови. Данните за рождената му дата са противоречиви. В кръщелно свидетелство се посочва датата 19 май, а в писана от него биография до председателя на Търговско-индустриалната камара във Варна – 20 май.

През 1898 г. завършва Априловска гимназия.

Лазар Попминков, 1930 г.

Работи поледователно като писар в Бирничеството в Севлиевското окръжно управление и във Великотърновското околийско управление.

През януари 1912 г. регистрира собствена търговска фирма. Основната дейност на „Търговско посредническо бюро – Лазар Попминков“ е осъществяване на търговски връзки между габровските текстилни предприятия и европейските търговски агенции „Бриньоли Костакиев” и „Соломон–Гадол” за закупуване на материали за производствена дейност. Дейността на бюрото е преустановена от започналите войни, а Лазар Попминков е мобилизиран и става санитар в Габровската етапна болница, където се лекуват ранени войници от битките при Одрин, Люлебургас и други турски крепости.

Групова снимка на членовете на акционерно дружество за ютени изделия фабрика „Кирил”, сред които Лазар Попминков (първия прав, от ляво надясно), Пенчо Семов, Тотю Пантев и др., 1920 г.

На фона на всички тези динамични събития той става акционер във фабриката за ютени изделия „Кирил” – Варна и е включен в нейния Управителния съвет, а по-късно е назначен и за неин директор.

През април 1933 г., като акционер и член на управителния съвет на Параходното дружество, става част от сформираната комисия за проучване възможността за закупуване на параходи. Обикаля големите европейски пристанища Триест, Хамбург, Генуа и Марсилия и до декември същата година успява да закупи от Марсилия корабите „Луи Фресине” и „Феликс Фресине”, по-късно са преименувани на „Мария Луиза” и „Балкан”.

Удостоверение на Лазар Попминков от Държавна мъжка Априловска гимназия за завършено образование, 1 юли 1898 г.

По същото време, заедно с габровците М. Минчев, И. Марокинджиев, П. Хаджистойчев, А. Кратунков и Б. Василев, става действителен член на варненската търговско-индустриална камара. Дългогодишен председател е на габровското физкултурно дружество „Юнак”, общински съветник, подпредседател на Популярната банка, подпредседател на читалище „Априлов – Палузов”, член в сконтовия комитет на Българска народна банка. Награден е със сребърен и златен медал за дългогодишната му работа като застрахователен агент в Габрово към застрахователно дружество „Юнион”.

През годините Лазар Н. Попминков развива не само активна търговска и обществена, но и благотворителна дейност.

Удостоверение на Лазар Попминков от Държавна мъжка Априловска гимназия за завършено образование, 1 юли 1898 г.

Голямата му любов към родното училище е причина за активното му спомоществователство на Втора смесена прогимназия „ Неофит Рилски”. Дарява художествено изработено знаме на училището, читалня, библиотека и училищна духова музика. За набавяне на книги за читалнята той прави поредно дарение в размер на 10 000 лева.

Всяка година подпомага и безплатната ученическа трапезария В памет на на брат си ген. Димитър Попминков дарява 5000 лв. на библиотеката „Априлов – Палаузов” – Габрово. Заедно с другия си брат Георги Попминков даряват на Априловска гимназия сумата от 30 000 лв. за създаване на фонд „Димитър Попминков“, от лихвите на който да се подпомагат бедни ученици, прилежни по физическо възпитание.

Законът за национализацията от 23 декември 1947 г. ликвидира акциите му във фабрика „Кирил” – Варна и Параходното дружество, а закона за едрата градска собственост от 1948 г. му отнема и последната възможност за препитание и издръжка и Лазар Попминков остава да живее при брат си Георги Попминков. Почива през 1955 г.

Снимка на Лазар Н. Попминков (първият отдясно) и Тотю Пантев във фабриката за ютени изделия „Кирил” – Варна, 1920 г.

В Държавен архив – Габрово се съхраняват документи от биографичен характер, от търговската, обществената и благотворителната му дейност.

Съдържанието им е разнообразно – автобиографични сведения, история и родословно дърво на рода Попминкови, удостоверения, свидетелства, кореспонденция с търговски агенции, Българското параходно дружество, Варненската търговско-индустриална камара, Застрахователното дружество „Юнион“ и др. по търговски въпроси, за покупка на кораби, за дейността му като член на камарата, като застрахователен агент, снимки на Лазар Попминков и семейството му, с приятели, членове на акционерни дружества, управителния съвет на Популярна банка – Габрово, членове на Варненската търговско-индустриална камара и др.

Снимка от освещаването на знамето на 2-ра прогимназия „Неофит Рилски“ – Габрово, дарено от Лазар Попминков, 1941 г.

Те са достъпни за потребителите на архивна информация и са заведени във личен фонд на името на Лазар Николов Попминков.

Автор: Стефка Вуцова, главен експерт, Държавен архив – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Започнаха честванията за 225 години от рождението на Майстор Колю Фичето

Published

on

С изложба на арх. Белин Моллов снощи, 23 януари, в Дряново бе официално даден старт на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на големия възрожденски майстор – строител Колю Фичето.

В залата за временни изложби на Исторически музей – Дряново бяха представени 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора. Експозицията, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, предизвика висок интерес за публиката, а атестат за това бе изпълненото с хора изложбено пространство.

Сред гостите на събитието бяха зам. – кметът на Дряново Диляна Джеджева, бивши кметове на града, началникът на Отдел „Статистически изследвания – Габрово“ Георги Цветков, общественици, представители на различни културни и образователни институции, граждани.

Събитието беше открито от директора на Исторически музей – Дряново Иван Христов, който говори за живота и делото на Майстора. „Дряново и дряновци трябва да се гордеем, защото Колю Фичето е роден тук. Направил е първите си житейски стъпки тук и тук е получил възпитанието си. Той е един от най-известните строители в цяла Югоизточна Европа през 19 век. Положил е основата на българската национална архитектура, а неговите шедьоври продължават да са живи и до днес. Те разказват за величието и визионерството на този значим български строител. Те са мост между поколенията, което го прави един от обединителите на нацията“, каза в словото си Иван Христов.

Своето приветствие отправи и зам. – кметът Диляна Джеджева, която припомни още, че сегашната изложба на арх. Моллов не е първата му в Дряново и подчерта неговото участие в честванията, посветени на 200 години от рождението на Колю Фичето през 2000 г. Тя изрази надежда, че това е добро знамение.

От своя страна авторът на изложбата арх. Белин Моллов емоционално и искрено сподели, че е щастлив от възможността да представи творбите си 25 години по-късно от последното си гостуване в града на Колю Фичето. Много от сега показаните творби са рисувани още за гостуването преди четвърт век.

Емблематичната за Дряново Икономова къща също е сред представените картини. „Колю Фичето, роден и израснал в Дряново, е носил в себе си нещо новаторско, защото тази къща, както и катедралата в Свищов, са обекти, показващи, че той има визия извън традицията. Това го прави един от най-големите Майстори на нашето Възраждане“, заяви арх. Моллов.

Всяка представена акварелна картина е придружена с кратка анотация. Чрез нея посетителите научават повече за творчеството на Уста Колю Фичето и построените от него мостове, църкви и други емблематични строежи.

От екипа на ИМ – Дряново по изложбата „Колю Фичето: живата памет“ работиха Антон Антон и Венцислав Симеонов. Тази експозиция е първото събитие от богатата програма с инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. Националните чествания се реализират в партньорството на Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

С изложба на арх. Белин Моллов се откриват честванията за „(Не)познатият Колю Фичето“

Published

on

На 23 януари 2025 г. от 17.30 часа, Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на събитие, с което се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето.

Честването, организирано Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерството на културата, ще започне с изложбата „Колю Фичето: живата памет“, която ще представи акварелни творби на арх. Белин Моллов.

Тази експозиция е първото събитие в богатата програма от инициативи, обединени под мотото „(Не)познатият Колю Фичето“. С акварелите на арх. Моллов посетителите ще се докоснат до хармонията и красотата на творчеството на Уста Колю Фичето – мостове, църкви и други емблематични строежи, които разказват за величието и визионерството на този значим български строител.

Изложбата ще представи 19 акварелни картини, които арх. Моллов пресъздава архитектурните шедьоври на Майстора. Неговият подход надхвърля сухата архитектурна интерпретация, акварелите му улавят духа и лекотата на строежите на Колю Фичето, които, сякаш докосвайки небето, остават символи на естетика и устойчивост. Чрез използването на акварелната техника, арх. Моллов създава емоционална връзка с творчеството на Фичето, което се усеща във всяка картина.

Арх. Белин Моллов, с повече от 50 години професионален опит, е не само изявен архитект, но и талантлив художник. Роден в Русе през 1946 г., той има значим принос в градското планиране, регионалното развитие и международните проекти. Участвал е в множество изложби, включително ретроспективна експозиция с над 200 творби, посветена на 70-годишнината му. В настоящата изложба той отдава почит към Колю Фичето, вдъхновен от неговата уникална архитектура.

Събитието ще се проведе в залата за временни изложби в експозиция „Колю Фичето“. Изложбата ще бъде достъпна за посещение, предлагайки уникалната възможност да видите как двама архитекти – Колю Фичето и Белин Моллов – свързват поколенията чрез своето творчество и вдъхновение.

Зареди още

Култура

„Бременските музиканти“ на сцената на Кукления театър

Published

on

Авторският спектакъл на Мая и Митко Димитрови, по мотиви от приказката на Братя Грим, ще гостува с 2 представления на сцената на Държавен куклен театър – Габрово. Участие в него ще вземат: Павел Кинчев, Петър Гайдаров, Виктория Василева, Янна Генчева.

Подбраният екип от директора на кукления театър за премиерното заглавие – „Бременските музиканти“ е не само престижен, но и с огромен опит в своята професия. Поканеният режисьорски тандем: Мая и Митко Димитрови, са популярни лица не само в българския куклен театър.

Доктор Димитър Димитров е един от малкото преподаватели по „Режисура за куклен театър“ в екипа на професор-доайен Славчо Маленов в НАТФИЗ-СОФИЯ. Разпознаваеми от 1995г. като трупа „ММ“, заедно те гостуват на многобройни фестивали у нас и в чужбина, където са част от уважавания елит на гилдията с изцяло авторски спектакли, диктуващи иновациите в кукления театър.

Изграденият авторитет на театралната фамилия ги превръща в творци с право на избор да работят само в театри, в които се чувстват добре, и най-вече, в които намират съмишленици на необходимото ниво и с усет към качествения куклен театър.

Композиторът и копродуцент на филма „LOVE.NET” – Петко Т. Манчев е автор на музиката в новото заглавие на габровския куклен театър. Българският филм, известен и по света, му носи признание от страна на Българската Филмова Академия.

Екипът избира да е в съдружие именно с него, тъй като години наред изграждат съвместно стойностни сценични произведения като цялостен постановъчен екип. Маестро Петко Т. Манчев завършва Консерваторията „П.Владигеров” и Режисура в НАТФИЗ „Кр.Сарафов”, създава звукозаписно студио „БГАрт”. Автор е на музика за повече от 35 куклени и театрални спектакъла. Получава голямата награда „Златен делфин” за музиката си в постановката „Пепеляшка”. Активно композира и музика за много анимационни, телевизионни и игрални филми.

Носителката на наградата на Съюза на артистите в България (САБ) – „Икар“ – 2024 за сценография и кукли – Наталия Гочева е сценограф на премиерния спектакъл. Със своя неповторим, изчистен и стилизиран стил тя провокира в зрителя интерес и очакване за атрактивност в архитектурната среда на сцената. Наталия Гочева допълва класическия прочит на обичаната приказка.

Актьорският състав, който участва в премиерния спектакъл, е доказал себе си не веднъж на сцената. Режисьорският тандем разпределя Павел Кинчев в ролята на Кучето, образа на Магарето изгражда Петър Гайдаров, Виктория Василева се превъплъщава в Котката, а ролята на Петела е изградена от Янна Генчева. Динамичните актьорски натури се проявяват и в груповите персонажи на селяните, гражданите и щурите разбойници.

Ансамбловата игра и страхотната палитра от характери, които създават, носят разнообразие от емоции на сцената, изграждат атрактивно сюжетната линия. Сработеният актьорски екип – част от трупата на кукления театър, любим на своите зрители, е гарант за настроение по време на спектакъла и дава повод за размисъл след свършека му.

Постановъчният екип, гостуващ за втори път в габровския куклен театър, и артистите на театъра, не предават своята мисия и този път – да представят на децата по интересен, атрактивен и разбираем.

Габрово – 5300, ул. “Св.Св. Кирил и Методий” № 11; тел.: 0889/ 908 455, e-mail – dkt_gabrovo@abv.bg начин житейските ценности –

Колко е важно истинското приятелство, каква е цената му, какъв е моралът днес и колко важно е да помагаме на всеки, изпаднал в беда? Чрез този откровен подход, поуката на приказния спектакъл достига до всяко едно дете или възрастен в залата. Премиерните дати на представлението са: 23 януари, четвъртък, от 18.00 часа и 26 януари, неделя, от 11.00 ч. Цена на билета 8 лева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица