Свържи се с нас

Култура

Пейзажът „Габрово – зиме“ е акцент в Галерията

Published

on

През месец февруари Художествена галерия „Христо Цокев“ има удоволствието да ви представи един прекрасен пейзаж на Цанко Василев „Габрово-зиме“.

Цанко Василев (1891-1971) – е известен художник от Габрово, който е учил живопис в Държавното рисувално училище. Нямайки третокласно образование бъдещият художник е бил приет като извънреден ученик. Учи три години в общия и две години в специалния отдел при при големия български художник проф. Иван Мърквичка.

Цанко Василев не е бил единственият габровец, който е специализирал при прочутия художник, но определено е станал един от верните му последователи в развитието на битовата живопис като жанр в българското изкуство.

През 1920 година Цанко Василев открива свое ателие като свободен художник в София. Предпочитайки да рисува с масло и акварел, след години той се отдава и на църковната живопис. Така, през 1942 година, Цанко Василев в екип с Никола Кожухаров и Петър Михайлов приема участие в изографисването на църквата „Св. Петка” в Русе.

След смъртта на Цанко Василев бива представена голяма негова персонална изложба, през април 1974 година в галерията на Съюза на българските художници „Шипка 6” в София. Там се показват пейзажи и натюрморти, портрети и композиции, общият брой е 94 картини, 68 от които са рисувани с акварел и с масло.

Голямото творческо наследство на художника вече е съсредоточено в държавните и частните колекции.

снимка: ХГ „Христо Цокев“

Художествена галерия „Христо Цокев” притежава 4 творби на Цанко Василев. Едната от тях „Габрово – зиме” – представена за акцент на месец февруари.

Картината се датира от 1922 година и изобразява поглед към центъра на Габрово от река Янтра и скалите, където сега стои паметникът на Рачо Ковача.

В тази работа Цанко Василев демонстрира тънки колористични преходи. Водата и снегът се преливат от бяло към сиво-синъо, а сградите са в охрови отенъци. Тези цветни акценти се балансират помежду си и дават усещане за спокойствие.

Движението в композицията идва от течащата река и дима, виейки се от комините. Всичко това поражда чувството на уравновесения живот на заснежения град и хармония с природата.

„Габрово – зиме“ е едната от първите работи на Цанко Василев след завършването на Държавното рисувално училище и тя отразява неговата привързаност към традициите на реализма, както и майсторската работа по отношение на вземане на композиционните и колористичните решения.

През целия месец февруари ще имате възможност да се запознаете с картината на Цанко Василев – един от старите майстори, чието творчество е пример за изкуството на реализма в България.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица