Култура
Йоана Йорданова и „Звезден мрак“
На 11 февруари, вторник, от 17.00 часа в залата за срещи и събития на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ четящите габровци ще имат удоволствието да се срещнат с един много млад автор и с неговата първа книга. Това е ученичката от Национална Априловска гимназия Йоана Йорданова и романът й „Звезден мрак“.
Вдъхновена от искрената подкрепа на своя преподавател Владилена Катевска и на журналиста Бояна Пенчева, на други свои учители и на родителите си Йоана кандидатства и печели през 2018-та година (когато е едва в IX-ти клас) Изключителната стипендия за литература на фондация „Комунитас” за 2017/2018, от конкурса „1000 стипендии”.
Тази стипендия се присъжда на много малко участници сред избраните 1000, обикновено отива при по-големи ученици и е за особено ярко проявени качества и талант в съответната област, които разкриват бъдещето на един млад творец.Така на бял свят се появява романът-антиутопия „Звезден мрак“.
Книгата е издание на издателство „Фабер“ – Велико Търново, а художник на романа е друг млад творец – Десислава Савчева, също ученичка в Априловска гимназия в Габрово. Стипендията дава възможност на Йоана да отпечата в малък тираж своя първи роман, а това е добро начало за бъдещото й развитие като писател.
Неслучайно тя е избрала да учи в НАГ, в паралелка с профил „Български език и литература”, защото винаги има млади хора, „които са изкушени от словото и които променят света“! (Владилена Катевска).
„Писането за мен е начин да разкажа история, която има смисъл, тоест да оставя послание. Любимите ми теми са приятелството, мечтите, изкуплението и любовта. Уча се най-вече от книгите, които чета!“, споделя авторът на „Звезден“.
„В романа на Йоана Йорданова Доброто и Злото се срещат в последната си битка за човешките души. В тази титанична битка няма добри и лоши герои, защото е битка за съществуването на света такъв, какъвто е и какъвто трябва да бъде. Романът на Йоана е една съвременна антиутопия и като всяка антиутопия предупреждава, че този път битката е на живот и смърт, тя се води тихо, тайно, в сърцето и в душата на човека. За света, който е наш дом“, счита преподавателят Владилена Катевска.
Пожелаваме на Йоана този роман да е първата малка стъпка в света на необикновеното, на творчеството и на голямата литература.
Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Музеят на хумора и сатирата гостува в Претория
На 4 октомври бе открита представителната изложба „Нашият общ свят – усмихнати послания от България“ в гр. Претория, Южна Африка. Изложбата се организира от Посолството на Р България в Южна Африка в партньорство с Музея на хумора и сатирата в Габрово и Националната библиотека на Южна Африка.
Изложбата представя селекция от съвременни български карикатури, дело на водещите български художници в тази област. По този начин един популярен жанр на изобразителното изкуство се превръща в духовен мост между Южна Африка и България, като скъсява разстоянието между двете страни. Защото изкуството на карикатурата е универсално, забавно и разпознаваемо – гледано от София или от Йоханесбург.
Изложбата бе открита от посланика на Р България в Южна Африка Н.Пр. Мария Павлова Цоцоркова, в присъствието на членове на дипломатическия корпус, академичната общност, представители на медиите и българската диаспора в Южна Африка. Идеята за изложбата и включените в нея творби бяха представени от нейния куратор художника Калин Николов, който запозна присъстващите и с историята на българската карикатура.
Селекцията от колекцията на Музея включва 40 работи от Анри Кулев, Велин Андреев, Димитър Томов, Борис Димовски, Румен Драгостинов, Трайко Попов, Ивайло Цветков, Ириен Трендафилов, Диляна Николова, Светла Христова, Любомир Михайлов, Йовчо Савов, Христо Комарницки и др., както и 12 творби от бащите на българската карикатура Александър Божинов, Илия Бешков, Стоян Венев.
Изложбата е насочена към всички любители на изобразителното изкуство от академичните и образователни среди, младежките и граждански организации, представители на дипломатическия корпус, книгоиздаването, културните секции на медиите, българската общност в РЮА и широката южноафриканска общественост.
Представените творби надхвърлят актуалността на обикновената карикатура и вписват имената си в златния фонд на българското изобразително изкуство. Някои от тях – Доньо Донев, Борис Димовски, Георги Чаушов – често понасят ударите на социалистическата цензура, която следи съдържанието на всеки брой на печата.
Творбите са в традициите на цветната графика със сатирична нотка. Приложените техники включват рисунка с туш или черна темпера, както и концептуално оцветяване с пастел, цветен молив и акварел. Сложна образност, както и използването на символи от сюрреалистични картини, литература, кино и плакати, са неразделни атрибути. Нарисувани в стила на съвременния сатиричен език, творбите представят интелектуалната школа в българската карикатура.
Изложбата се реализира по План-програмата от дейности на МВнР и на българските дипломатически и консулски представителства в чужбина в областта на публичната, културната и дигиталната дипломация и стратегическите комуникации за 2024 година и е реализирана с финансовата подкрепа на МВнР. Българската колекция от карикатури може да бъде разгледана в Националната библиотека на Южна Африка до 11 октомври 2024 г.
Култура
НМО-Габрово отбелязва 50-годишен юбилей с богата програма от събития
На 18 октомври 2024 г. Националният музей на образованието в Габрово ще отбележи своя 50-годишен юбилей с разнообразна програма, която ще събере на едно място гости, партньори, дарители и приятели на музея. Честването ще предложи комбинация от изложби, срещи и културни събития, които подчертават приноса на музея към образователното наследство на България.
Празничната програма ще започне в 15.00 часа с откриването на външната експозиция „Благодетели и дарители за образование в Габрово“, която ще бъде разположена в Алеята на знанието в двора на музея. Тази експозиция ще отдаде заслужено внимание на личностите, които с дарителството си са подпомогнали развитието на образованието в региона.
След това, посетителите ще могат да разгледат изложбата „Национален център „Музейно училище” – мост между Училището и Музея“, разположена в залата за временни изложби на музея. Тази изложба ще демонстрира как институцията изгражда връзка между миналото и съвременността, свързвайки училището с музейното дело.
В 16.00 часа ще бъде представена и друга външна експозиция, посветена на Васил Априлов, един от водещите благодетели на новобългарското образование. Тя ще бъде разположена пред паметника на Априлов, който е символ на просветното дело в града.
От 16.00 до 17.30 ч Националният музей на образованието ще стане сцена на „Среща на поколенията“. Бивши служители на музея, дарители, партньори и приятели ще се съберат, за да споделят спомени и поздравления по повод юбилея. След официалната част на събитието ще се проведе коктейл, който ще създаде неформална атмосфера за обмяна на опит и идеи сред присъстващите.
Кулминацията на празника ще бъде вечерният концерт, организиран от Народно читалище „Габрово – 2002“ в партньорство с Община Габрово. Концертът ще се състои в 18.00 часа в зала „Възраждане“ и ще предложи богат културен спектакъл, който ще подчертае значението на Националния музей на образованието за града и страната.
Култура
Габровски таланти блестят на „Северно сияние“
От 4 до 6 октомври в емблематичната сграда на Доходното здание в Русе се проведе 28-ото издание на международния конкурс за млади изпълнители на българска и популярна песен „Северно сияние“. В престижното събитие се включиха млади певци и певици от цялата страна, демонстрирайки своя музикален талант пред авторитетно жури.
Конкурсът, който вече се утвърждава като едно от значимите събития в музикалния календар на България, бе оценяван от именити музиканти като Тони Димитрова, композиторът Хайгашод Агасян, Ева Найденова от легендарната група „Тоника“ и музикалния продуцент Димчо Рубчев. Техният професионализъм и богат опит гарантираха високо ниво на оценяване и обективност.
Сред множеството впечатляващи млади изпълнители изпъкна 10-годишната Анастасия Плачкова, която завоюва първа награда във втора възрастова група. Малката певица от школата на Зора Колева „Wild Sound“ към читалище „Будителите 2017“, Габрово, показа изключителен вокален талант, изпълнявайки песните „Остани тази нощ“ и „Never Enough“.
Силната конкуренция в категорията не попречи на Анастасия да впечатли журито и публиката със своята техника и емоционално изпълнение. Конкурсът „Северно сияние“ продължава да бъде сцена за изява на новото поколение музикални таланти в България, вдъхновявайки младите изпълнители да преследват мечтите си и да развиват своите способности.
-
Културапреди 7 дни
„Психокриминале“ на габровска сцена
-
Икономикапреди 6 дни
„Теспом“ АД търси служители
-
Културапреди 7 дни
Национална научна конференция „Епохи, личности, памет“
-
Кримипреди 5 дни
Задържаха двама младежи при акция за наркотици в Габрово (снимки)
-
Новинипреди 7 дни
Държавният архив ще посрещне своята 65-годишнина
-
Новинипреди 7 дни
Предприемач и утвърден общественик е водач на листата на „Възраждане“ за Габрово
-
Новинипреди 6 дни
Даниел Петров: Земеделските земи са нашето богатство
-
Новинипреди 7 дни
Нови телефонни номера за връзка с РЗОК – Габрово и общинските ѝ офиси