Свържи се с нас

Култура

Концерт на Габровския камарен оркестър

Published

on

Тази сряда, 29 януари, от 19.00 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“, на Габровския камерен оркестър ще гостуват виртуозната контрабасистка Маргарита Калчева и сръбският цигулар Йован Богосавлевич.

Програмата включва Концертна симфония за цигулка и контрабас от виенския класик Карл Дитерсдорф, Голям концертен дует за цигулка и контрабас от италианския романтичен композитор Джовани Ботезини, Италианска серенада от Хуго Волф и други.

Цената на билета е 3 лева, а за ученици, студенти и лица над 65г. входът е свободен.

Маргарита Калчева е родена в Плевен и е сред най-изявените български контрабасисти. След като завършва Плевенското музикално училище в класа по контрабас на Ирина Комитска (понастоящем член на Габровския камерен оркестър), продължава обучението си в Националната музикална академия “проф. Панчо Владигеров”, в класа по контрабас на проф. Тошо Тошев. Специализира камерна музика при проф. Виктор Чучков и в майсторски клас на Мишел Вейон в Швейцария. От 1995г. е водач на контрабасовата група в Симфоничния оркестър на Българското национално радио, а от 2009 е водач на контрабасовата група на симфоничния оркестър на Каназава, Япония. Лауреат е на конкурса “Светослав Обретенов” и “Виторио Буки” – Италия. Има интензивна и разнообразна международна концертна и звукозаписна дейност, като солист, камерен и оркестров музикант. Репертоарът й включва концерти за контрабас и оркестър от Карл Дитерсдорф, Джовани Ботезини, Сергей Кусевицки, Нино Рота, Емил Табаков, Марин Големинов и други.

Йован Богосавлевич е роден през 1980г. в Белград. От петгодишна възраст учи цигулка с баща си Драгутин Богосавлевич. В периода на обучението си получава няколко награди от конкурси в Италия. Завършва Брюкселсаката музикална академия при именития проф. Игор Ойстрах. Има редовни изяви като солист на всички симфонични оркестри в Сърбия, филхалмонията на Северна Македония, Истанбулската филхармония, Белгийски камерен оркестър, Загребски камерен оркестър. Гастролира и със национални симфонични оркестри в цяла Европа, Китай, Япония, Обединените арабски емирства. Сътрудничи с класни диригенти между които и с Урош Лайович. Носител е на най-престижните награди за музиканти в Сърбия. Йован Богосавлевич е професор по цигулка във Факултета по изкуства в Ниш и в Академията за музика в Университета в Източно Сараево.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Майстори на редки занаяти са герои във фотографския дневник на Росина Пенчева

Published

on

Визуалният артист Росина Пенчева запечатва в дигитален фотографски дневник моменти от посещенията си в работилници на майстори на редки занаяти. Проектът е вдъхновен от работата ѝ като посланик на международната мрежа за творци в областта на занаятите „Хомо Фабер“ към фондация „Микеланджело“, а фотографското изследване носи името „Ръчно сътворено“.

Росина представя шест артизани, развили своите умения в занаят, практикуван от не повече от десет майстори в страната. Изследването включва индивидуална фотоистория и текст за: 39-годишния майстор на суха каменна зидария Христо Тоцев; баш майстора на благородната мед Петър Паунов (73 г.); майстора лютиер Деян Денчев (49 г.); първия български лулар Георги Тодоров-Гец (51 г.); иконата на мутафчийството Христо Маринов (67 г.); 31-годишния книговезец и артист Стопан.

Целта на „Ръчно сътворено“ е да вдъхнови публиката да погледне към редките занаяти от нова перспектива, като търси възможностите за тяхното съхранение и изследва връзката им с устойчивия начин на живот.

Фотографията в „Ръчно сътворено“ представя съвременните артизани, но в дългосрочна перспектива тя остава като визуален архив за тях и тяхната дейност. Това са хора с уникални умения, които съхраняват, възраждат или привнасят занаяти, те правят връзката между поколенията и осъвременяват традицията, което ги превръща в наши живи човешки съкровища.

„Добре дошли сте при нас за среща с Росина Пенчева и артизаните от нейния фотографски дневник 31 март 2023 г., 17:30 ч., експозиция „Колю Фичето“, споделят от Исторически музей – Дряново.

Събитието се осъществява по повод Европейските дни на художествените занаяти. Координатор: РСО „Централна Стара планина“. Организатори: Община Дряново, Исторически музей – Дряново.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Лазарки ще пресъздадат обичая на Чаршията в Трявна

Published

on

Лазаровден спокойно може да се нарече най-хубавият, най-красивият и най-нежният пролетен празник в българския народен календар. Отбелязва се съботата преди Великден и се свързва с любовно-женитбения ритуал при младите, неомъжени девойки. Участват момичета над 16 години, които облечени в традиционни български носии, обикалят полето, къщите, играят и наричат за здраве и берекет на стопаните.

Тази година празнуваме Лазаровден на 8 април, събота, като за втора поредна такава Община Трявна ще пресъздаде обичая на чаршията във възрожденския ни град. Инициативата се реализира съвместно с „Училището за лазарки“ на Музей „Етър“ – Габрово и се провежда в Трявна със съдействието на Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – Трявна, СУ „Петко Р. Славейков“ – Трявна, НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – Трявна и НЧ „Съединение 1933“ – с. Кисийците.

Участие в празника ще вземат 15 гиздави девойки от СУ „Петко Р. Славейков“, които пременени в красиви народни носии ще огласят старинната чаршия в Трявна в ранните зори на 8 април. Момичетата ще бъдат водени от кумицата на групата, 16-годишната Василена Николова, чието венче миналата година бе първо във водите на р. Тревненска.

Обичаят ще започне точно в 09.30 часа, в двора на Музей „Даскалова къща“, където лазарките ще започнат да изплитат своите венчета от върбови клонки и да вплитат в тях нежни пролетни цветя, както традицията повелява.

С песни и танци девойките ще поздравят стопаните в лицето на ръководството и екипа на СМРЗИ – Трявна, след което ще се отправят по старинната улица и към останалите възрожденски дюкянчета, работилници и търговски обекти.

Символиката на празника, тревненските лазарки ще пресъздадат и при стопаните на гостилница „Балабановата къща“; Възрожденско кафене на пясък; магазин за бижута и аксесоари „Габи“; магазин „Етно Дюкянъ“; магазин за парфюмерия и козметика „Escape“; магазин „Шареното копче“; магазин за сувенири при Драго и Искра; Дърворезбарска работилница „Тревненско слънце“ и магазин за сувенири „Далия“, които от своя страна ще ги дарят с яйца, козунаци, плодове и най-различни дарове в знак на благодарност.

И тази година, обичаят ще завърши на Кивгирения мост в Трявна, откъдето момичетата смело ще хвърлят своите венчета в реката, за да разберат коя ще се омъжи първа сред тях.

Тревненските лазарки ще се включат в пресъздаването на обичая и в Габрово, който ще се проведе от 12.30 ч. на чаршията в Регионалния етнографски музей на открито „Етър“. Заповядайте и станате част от магията на най-красивият и нежен пролетен празник Лазаровден!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Трявна представя тънкостите на изографисването

Published

on

Европейските дни на художествените занаяти вече чукат на вратата, като и през 2023 година пролетта у нас ще бъде изпълнена с много творчески събития, демонстрации на живо, изложби, занаятчийски работилници за малки и големи и още, и още арт изненади.

Мащабното мероприятие, което в България се координира от представителите на Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина“, ще се проведе в периода от 31 март до 9 април включително.

Европейските дни на художествените занаяти се провеждат едновременно в редица европейски страни, като инициативата за същите е на Националния институт за занаяти на Франция.

Всяка година мотото на събитието е различно, като тазгодишното ще обедини българските участници под надслов „Огледай се – занаятите са навсякъде!“. През 2023 своите събития ще предложат общините Трявна, Габрово, Дряново, Елена, Севлиево, Тетевен, Троян, заедно с МАИР „Боженци“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, Исторически музей – Дряново, Исторически музей – Севлиево и Музей на занаятите – Троян.

След като миналата година Община Трявна представи „От ръцете на учителя“, включваща трите художествени специалности – „Дърворезба“, „Иконопис“ и „Интериорен дизайн“ съвместно с Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, тази година местната управа ще акцентира върху изографисването и неговите тънкости.

Събитието ще се проведе на 5 април от 14.30 ч. в единствения по рода си у нас Музей на иконата съвместно със Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна, Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ – гр. Трявна. Красотата и изяществото на иконописта ще оживеят изпод ръцете на майстор-зограф Ива Донкова, която е сред най-новите попълнения към музейния колектив на СМРЗИ-Трявна.

Младият творец завършва НГПИ „Тревненска школа“ през 2017 год., след което специализира „Църковни изкуства“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Към автобиографията си Ива записва две престижни награди за творчески постижения в сферата на изкуството, собствена изложба и участия в редица международни и национални експозиции, една от които се провежда в Българския културен институт в Париж, Франция, под патронажа на посланик Ангел Чолаков.

Всичко това майстор Ива ще разкаже и покаже пред любопитните детски погледи на малчуганите от Неделното училище към Тревненската духовна околия и СУ „Петко Р. Славейков“ с ръководител г-жа Росица Скендерова. Местното духовно лице отец Николай пък ще запознае присъстващите с притегателната сила на иконата и дългогодишната й роля в живота на човек, семейния дом и православния храм.

Иконописта – такава, каквата е била, е и ще бъде, защото занаятите са навсякъде! Огледай се и ти и заповядай в Музей на иконата в Трявна!

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица