Свържи се с нас

Култура

Музей „Етър” с благороден акт към църквата на Богоявление

Published

on

На светлия християнски празник музей „Етър” стартира своя нова инициатива – всяка година на Йордановден институцията поема ангажимента за реставриране на една икона.

Денят за обявяване на начинанието не е избран случайно – Богоявление (Йордановден) е храмовият празник на църквата „Свето Богоявление”, която се намира на територията на музея, а целта на инициативата е да се укрепи сътрудничеството между двете институции.

Представяне на инициативата от директора на музей „Етър“ проф. д-р Светла Димитрова

Началото на партньорството бе поставено от архиерейския наместник на габровска духовна околия отец Руслан Личев и директора на музея проф. д-р Светла Димитрова.

След отслужената Света литургия в храма, беше представена първата икона, която ще бъде реставрирана за сметка на музея от Стефан Стефанов – реставратор в РЕМО „Етър” от 2017 г.

Света литургия

Иконата е на Свети Андрей и е предоставена от църковното настоятелство на храм „Успение Богородично” в град Габрово. Рисувана е през 1860 г. от неизвестен майстор, но в духа на тревненската иконописна школа.

Икона на Свети Андрей, предоставена на музей „Етър“ за реставриране от църковното настоятелство на храм „Успение Богородично“ в град Габрово

Според православния календар, Иисус Христос е кръстен в река Йордан от Свети Йоан, наричан още Предтеча или Кръстител. Вярва се, че в момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. Оттук идва и названието на празника – Богоявление, както още е наричан Йордановден.

Освещаване на водата в река Сивек

Кръщението е акт на социализиране на новороденото, то вече е припознато за човек, дадено му е име, а името се приема в традицията за равносилно на човека.

Моментът на отваряне на небето в полунощ срещу Йордановден е много важен – тогава се прибират лошотиите и се изсипва доброто – Бог освещава водите и те стават лековити, изпълнява добри желания, дава здраве и живот.

Водосвет в работилниците по Чаршията

От този ден започва новият цикъл в живота на хората – загася се стария огън и се запалва нов, излива се старата вода и се пълни нова, изгаря се старата рождественска китка и се слага новата от тази Коледа на домашния иконостас.

Водосвет в работилниците по Чаршията

Това е новото начало, което идва с обещания за хубави промени , това е време на надежда и наричане на бъдното – след този ден се възстановяват седенките, преустановени заради коледния пост и мръсните дни, започват годежите и сватбите, разрешени са вече кръщавките. Животът се връща в нормалния си ритъм – живот на радостни хора, пеещи, танцуващи, създаващи деца, живот без забрани към храна, пиене, весели празници.

Водосвет в работилниците по Чаршията

На Богоявление в музей „Етър” беше извършен и Водосвет на работилниците по Чаршията.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица