Свържи се с нас

Култура

Деца нарисуваха духовната покровителка на Габрово

Published

on

Изложба, посветена на Света Петка, покровителка на Габрово, бе открита на чардака на Дечкова къща. Инициативата е традиционна и се реализира съвместно от Регионален исторически музей – Габрово и Детска школа „Приложни забавления”.

Участват творби на деца от най-малката възрастова група – между 5 и 12 години. Рисувано е през последните две седмици. Този път школата се представя с много живопис. Разбира се, присъства и образът на Св. Петка, макар рисунките да не могат да се определят като икони.

снимка: РИМ – Габрово

„Иконата, за тази възраст, е доста по-сложна като техника. Затова сме заложили на образ, който децата пресъздават през своя поглед. По достъпен начин ги запознавам какво е характерно за дадена икона и светеца, изобразен на нея”, разказа Мариана Трифонова при откриването на изложбата.

Посетителите могат да видят четири рисувани стъкла и седемнадесет рисунки. Съвсем импровизирано в изложбата се включва 3-годишната Ралица. Дебютанти са 6-годишната Сияна и 8-годишният Момчил.

снимка: РИМ – Габрово

„В музейния културен календар събитието, с което отдаваме почит на закрилницата на града, има своето традиционно място и е резултат от дългогодишната съвместна работа на Регионален исторически музей – Габрово с Детските школи „Енкаустика“, с ръководител Румен Трифовнов и „Приложни забавления“, с преподавател Мариана Трифонова”, подчерта пред гостите по време на откриването на изложбата Радост Балевска, главен уредник в РИМ – Габрово.

Двете школи, освен че са сред най-добрите в града, са и предпочитан партньор от културни, образователни, социални институции. Това е причината тази година леко да се наруши традицията и да представят творбите само на децата, ръководени от Мариана Трифонова. Румен Трифонов със своите възпитаници участва в изложба в град Дряново.

снимка: РИМ – Габрово

„Това не прави събитието по-малко значимо за нас, защото те са малки на възраст, но големи на талант и ние сме горди, че от днес до края на месец октомври, чардакът на Дечковата къща ще бъде озарен от лика на Св. Петка и прекрасните възрожденски пейзажи, сътворени от: Мария Гечева (12 г.), Виктор Вълчев (10 г.), Момчил Баев (8 г.), Пресиана Христова (8 г.), Сияна Христова (6 г.), Ния Енчева (9 г.), Георги Станчев (9 г.), Александър Кунев (12 г.), София Личева (5 г.), Димитър Петков (9 г.), Майя Пепеланова (5 г.) и Ралица Пепеланова (3 г.). Благодарим ви деца! Като подарък от музея ще получите безплатно пътешествие във времето. С помощта на новата атракция в Дечковата къща – очилата за виртуална реалност, ще ви пренесем един век назад, когато Габрово се е утвърждавал като „Българският Манчестър“, каза още Радост Балевска. Главният уредник на РИМ – Габрово благодари и на Мариана Трифонова „за любовта и търпението, с което води децата в необятния свят на изкуството”.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица