Свържи се с нас

Култура

Празник на духовната музика в Габрово за 17-ти път

Published

on

Отново е есен, отново е октомври и Духовният ден на Габрово – Света Петка. За седемнадесети път четирима партньори извървяха пътя от идеята до нейното сътворение – Министерство на културата, Община Габрово, Архиерейско наместничество и Народно читалище „Габрово 2002”, за да се състои в Габрово фестивалът „Празник на духовната музика“.

снимка: НЧ „Габрово 2002“

Три дни сладкогласни хорове от Русия, Италия, София, Добрич, Перник и Габрово, с неизменното участие на Габровския камерен оркестър, ще се отдадат на едно прекрасно изкуство и ще съживят културата в нашата община.

Самите изпълнители ще се порадват на красотите на нашия чудесен край и ще посетят забележителностите на Габрово.

Какво да очакваме в тазгодишното издание на Празника на духовната музика?
Две концертни вечери, с различни по съдържание изпълнения. През първата в храма „Света Троица”, наречена „Източноправославни песнопения” – габровци и гости на града ще имат удоволствието да чуят три български хорови формации от София, Добрич и Габрово и гостуващите чуждестранни изпълнители от побратимения руски град Мъйтище.

След словото на негово Високо преосвещенство митрополит Григорий, посветено на Света Петка и Духовния ден на Габрово, концертът ще започне с изпълнение на габровския смесен хор „Априлов – Палаузов, който през тази година отбеляза своя 70 годишен юбилей.

Гостите от Русия, които са обновили своя хоров състав „Маленкий секрет”, ще ни зарадват с нови изпълнители и песни. За първи път на фестивала гостуват Софийският Камерен дамски хор „Te deum Adoramus” и смесения хор „Добружански звуци” град Добрич. Първата вечер по традиция ще завърши с общо изпълнение на всички участници.

снимка: НЧ „Габрово 2002“

В Художествената галерия „Христо Цокев”, под надслов „Тебе поем, господи” ще се представят както чуждестранните изпълнители от Русия, така също и софийския хор „TE DEUM ADORAMUS”, които ще изпълнят с Габровския камерен оркестър три произведения на Моцарт.

За първи път гост на фестивала е дамският хор „Агапе” от град Перник, който с успех е участвал във Франция, Гърция и Шотландия, а в Габрово ще открие втората вечер на фестивала.

снимка: НЧ „Габрово 2002“

За втори път във фестивалната програма са включени и солови изпълнения на Ангелина Манчева супран и Роберта Мателли-мецосопран, в съпровод на Камерния оркестър. Ще бъдат изпълнени три арии из опери.

Началото и на двата концерта е от 18.30 часа, а входът – свободен. По традиция и двата концерта ще бъдат записани от Националното радио програма „Христо Ботев” и излъчени в специални радиопредавания.

Записите ще бъдат използвани за подготовката и реализирането на поредния музикален диск „Песента на камбаните”, който се превърна в чакано музикално явление у нас.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Маратон на четенето на 2 до 23 април

Published

on

2 април – Международен ден на детската книга. 2-23 април – Национален Маратон на четенето – видеоматериали, презентации, литературни четения, витрини.

3 април

„Вълшебството на книжките” – четене на приказки в рими по повод Международния ден на детската книга. ДГ „Перуника”, 10:00 ч.

10 април

„Поезия в цветове” – творческо ателие за изработване на колаж с любими детски стихотворения. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.

11 април

Монотипия“ – творческо ателие за рисуване с темперни бои. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.

12 април

200 години от рождението на Александър Н. Островски (1823-1886) –  руски писател и драматург. Онлайн представяне на www.libgabrovo.com

„БуквАрт” – творческо ателие за оцветяване на букви от азбуката. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.

13 април

 „Великденски зайчета” – творческо ателие за изработване на поздравителни картички. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.

„За вас, деца любими” – повод 130 години от рождението на Елисавета Багряна (1893-1991) – поетеса и преводач, автор на книги за деца. Витрина в Заемна за възрастни и филиал 3, онлайн представяне на www.kids.libgabrovo.com  и www.libgabrovo.com  

19 април

Катя Зографова представя книгата си „Фани Попова-Мутафова – житие и страдание“.Читалня „Д-р Петър Цончев”.17.00 часа

21 април

„Здравей, Книгария” – четене на откъси от едноименната книга с автор Божидара Ангелова. Детски отдел, 10:00 – 12:00 ч.

Флашмоб на открито, част от Националния маратон на четенето, посветен на 100-годишнината от рождението на Радой Ралин (23 април 1923 – 4 юли 2004)– централен градски парк до библиотеката, 14.30 ч.

23 април. Световен ден на книгата и авторското право.„Неунищожимите „Люти чушки“ от Радой Ралин – извор на вечните житейски уроци“ – презентация www.libgabrovo.com Витрини в Заемна за възрастни, читалня „Д-р Петър Цончев“и във филиала.

100 години от рождението на Петър Исаев Ступел (27.04.1923 г. – 30.11.1997 г.) – български композитор. Онлайн представяне във Facebook и Youtube, витрина в централното фоайе.

25 април

Представяне на книгата „Малахитовата гора” на Мартин Иванов съвместно с ХГ „Христо Цокев” и институт „Либера”. ХГ „Христо Цокев“,17.30 ч.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Двама победители в конкурса „Събитие на годината в областта на културата – Габрово“

Published

on

Двама са победителите в ежегодния конкурс „Събитие на годината в областта на културата – Габрово 2022”, който НЧ „Будителите -2017“ проведе за девета поредна година.

Равен брой гласове от вота на публиката и на журито събраха фестивалът „Реките на града – младежки случки срещу течението“, организиран от Младежкия център, Община Габрово и Фондация „Колективът” (София) и концертът, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев – художествен ръководител и хореограф на ДФА „Габровче”.

Техните организатори бяха отличени на тържествена церемония, състояла се снощи в библиотеката на Техническия университет. Плакетите и парична премия от по 250 лева връчи председателят на читалището – Светослав Славчев.

Признанието за съвременен будител тази година отиде при хореографа Лъчезар Захариев, отдал дълги години в работата си и възпитал поколения като художествен ръководител на ДФА „Габровче”.

Специалната награда на РЕКИЦ „Читалища” – Габрово за читалищно събитие, привлякло най-голям зрителски интерес, получи НЧ „Габрово 2002” за концерт – спектакъла, посветен на 20-та му годишнина.

На церемонията бяха обявени събитията, получили най-голяма подкрепа от габровската публика: „Дали” – рекламна кампания на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – автор Гергана Лазарова- Рънкъл; „Театър в парка“ – проект на Драматичния театър, подкрепен от Програма „Култура” на Община Габрово; Камерни концерти на клавирно дуо Деница Йорданова и Мирела Валявичарска – Сдружение „Алтернативен свят Оренда“; Фестивалът „Реките на града – младежки случки срещу течението“ и концертът, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев.

Вместо топ 5 с вота си журито изведе напред седем събития, след като се оказа, че има такива с равен брой точки. Номинациите в конкурса, общо 21 събития от културния календар на Габрово за изминалата 2022-а, бяха оценявани от: Кристина Сидорова, областен управител на Габрово, Велимира Христова – отдел Култура, Община Габрово, Мария Радойчева от организационния екип на миналогодишния фаворит „Узана поляна фест“, Марияна Проданова и Велина Махлебашиева от НЧ „Будителите 2017”. С най-много точки те отличиха: Инициативата „10 дни култура в Шести участък“, организирана от Община Габрово и Студио Комплект, София; Празничната програма за 50 –та годишнина на Музея на хумора и сатирата; Проекта „Театър в парка“; Фестивала „Реките на града – младежки случки срещу течението“, Концерта, посветен на 70-та годишнина на Лъчезар Захариев; Фестивала на огъня и светлината- НЧ „Будителите 2017”; Проекта „Книжно лято – букви, думи и знаци“ на Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов“.

Музикални и танцови изпълнения зарадваха публиката на тържествената церемония за връчване на наградите в конкурса, който насочва вниманието към разнородни, но стойностни събития от културния живот в града ни.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Култура

Майстори на редки занаяти са герои във фотографския дневник на Росина Пенчева

Published

on

Визуалният артист Росина Пенчева запечатва в дигитален фотографски дневник моменти от посещенията си в работилници на майстори на редки занаяти. Проектът е вдъхновен от работата ѝ като посланик на международната мрежа за творци в областта на занаятите „Хомо Фабер“ към фондация „Микеланджело“, а фотографското изследване носи името „Ръчно сътворено“.

Росина представя шест артизани, развили своите умения в занаят, практикуван от не повече от десет майстори в страната. Изследването включва индивидуална фотоистория и текст за: 39-годишния майстор на суха каменна зидария Христо Тоцев; баш майстора на благородната мед Петър Паунов (73 г.); майстора лютиер Деян Денчев (49 г.); първия български лулар Георги Тодоров-Гец (51 г.); иконата на мутафчийството Христо Маринов (67 г.); 31-годишния книговезец и артист Стопан.

Целта на „Ръчно сътворено“ е да вдъхнови публиката да погледне към редките занаяти от нова перспектива, като търси възможностите за тяхното съхранение и изследва връзката им с устойчивия начин на живот.

Фотографията в „Ръчно сътворено“ представя съвременните артизани, но в дългосрочна перспектива тя остава като визуален архив за тях и тяхната дейност. Това са хора с уникални умения, които съхраняват, възраждат или привнасят занаяти, те правят връзката между поколенията и осъвременяват традицията, което ги превръща в наши живи човешки съкровища.

„Добре дошли сте при нас за среща с Росина Пенчева и артизаните от нейния фотографски дневник 31 март 2023 г., 17:30 ч., експозиция „Колю Фичето“, споделят от Исторически музей – Дряново.

Събитието се осъществява по повод Европейските дни на художествените занаяти. Координатор: РСО „Централна Стара планина“. Организатори: Община Дряново, Исторически музей – Дряново.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица