Свържи се с нас

Култура

Майстори от „Етър”-а участват във фестивал на занаятите в Португалия

Published

on

снимка: Музей „Етър“

Двама майстори от музей „Етър” – сарачът Станимир Митев и мутафчията Христо Маринов, вземат участие в Международния фестивал на занаятите, който се провежда от 2 до 15 август в португалския град Барселос.

снимка: Музей „Етър“

Детайлите около поканата за включване на български представители в това значимо европейско събитие бяха договорени в Италия по време на годишната среща на Световната мрежата от творчески градове към ЮНЕСКО.

снимка: Музей „Етър“

Директорът на музей „Етър” проф. д-р Светла Димитрова, която водеше габровската делегация по време на форума, проведе разговори с представителите на Барселос по повод включването на български майстори в занаятчийското изложение.

Барселос става част от Световната мрежа с творчески градове към ЮНЕСКО през октомври 2017 година.

Португалският град е носител на национална награда за ръчно произведени изделия.

В Мрежата на ЮНЕСКО Барселос, както и Габрово, е част от клъстера „Занаяти и народно творчество”.

Двамата майстори, изпратени от музей „Етър”, представиха пред гостите на фестивала занаятите, които практикуват.,

Наименованието на занаята сарачество произлиза от арабската дума сарач – седло.

Сарачеството е един от най-сложните занаяти, свързани с обработката на кожа.

снимка: Музей „Етър“

Майсторите сарачи изработват впрегатни и ездитни конски принадлежности, ремъци, каиши, куфари, чанти, колани, паласки, щавени цървули и други аксесоари от кожа.

Мутафчийството е занаят, чрез който се изработват различни изделия от козината на козите – дисаги, торби, постелки.

Мутафчията е тъкач, но не само. Той избира козината, подготвя я за работа, преде я и накрая тъче от нея съответното изделие.

Двата занаята и майсторите, които ги практикуват са подбрани специално, за да представят България на Международния фестивал в Барселос.

За участие в това събитие са необходими отлични професионални качества и много висок стандарт на изделията.

Тази година България е една от малкото европейски страни, включени в португалския фестивал на занаятите.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица