Свържи се с нас

Икономика

Велимира Христова: В Китай нямаше как да не споделим колко интересно е Габрово

Published

on

снимка: Музей „Етър“

По покана на Министерство на културата и туризма, Комисията за ЮНЕСКО на Китай и кмета на Уейфанг, Габрово представи страната ни в мащабни форуми, посветени на културата, творчески постижения, дизайна, занаятите и народните изкуства, проведени в средата на април в градовете Уейфанг (провинция Шандонг) и Суджоу (провинция Дзянсу).

В световния форум в Суджоу се включиха Велимира Христова от Туристическия информационен център и проф. д-р Светла Димитрова, директор на музей „Етър“. Габрово е единственото населено място в България, към което е отправена покана за участие. По този начин се отчита ролята му за опазване на занаятите и създаване на среда за тяхното развитие. Велимира Христова акцентира в презентацията си върху връзката между занаятите и младите хора.

снимка: Музей „Етър“

„Опитах се да предам пулса на града, как младите хора биват провокирани да станат част от процесите по опазване на културното ни наследство. Голяма част от нашия разказ беше свързан с музей „Етър“, което е съвсем естествено. Това е мястото, в което активно се работи с млада публика, но не само“, каза Велимира Христова.

По време на конференцията в Суджоу тя акцентира и върху прочутия Карнавал в Габрово и другите институции, които имат значителен принос в запазването и утвърждаването на културата – Музей на хумора и сатирата, Боженци и др.

Велимира Христова споделя, че е излъчен и филм за Габрово – „Приключение с усмивка“, който представя столицата на хумора и сатирата в един много широк спектър.

снимка: Музей „Етър“

„Изборът дали да говориш на конференцията или да си слушател беше свободен. Ние нямаше как да допуснем да не споделим колко интересно място е Габрово пред аудитория на толкова високо ниво“, коментира Велимира Христова.

„Нямаше китаец на когото да кажа, че съм от България и той да се чуди: „Къде е това?“. Презентацията на Велимира Христова предизвика интерес сред участниците, те си водеха записки от казаното и видяното“, това е направило впечатление на другия участник в конференцията проф. д-р Светла Димитрова.

Проф. Димитрова смята, че участието на габровската делегация в конференцията е изключително важно. Опитът от Китай дава възможности за нови посоки на развитие на музейното дело в България, а Габрово може да има водеща роля. Културата е източник на приходи, а при посещението в Китай видяхме добри практики, запознахме се с майстори в различни занаяти, със специалисти по дизайн, които да предадат на идеите на занаятчиите съвременно звучене.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Studio New Era с инициатива в подкрепа на малкия и среден бизнес

Безплатен уебсайт редизайн до края на месеца.

Published

on

Studio New Era стартира национална инициатива за подкрепа на малкия и среден бизнес, насочена към развитието на модерно и ефективно онлайн присъствие.

Проектът предлага възможност на фирми с остарели уебсайтове или онлайн магазини да получат напълно безплатен редизайн и актуализация – без финансов риск и без първоначслни разходи.

След обновяването, бизнесите ще имат възможност да продължат да използват услугата чрез месечен абонамент, който включва пълна поддръжка, актуализации и цялостно управление на тяхното онлайн присъствие.

Инициативата е част от концепцията на студиото „Уебсайт като услуга“ – иновативен модел, който дава достъп на малки и средни бизнеси до професионални дигитални решения, без да се налага голяма първоначална инвестиция. Ще бъде валидна до края на месец Ноември.

„Нашата цел е да помогнем на бизнеса в региона на Габрово и в цялата страна да се развива дигитално, да бъде конкурентоспособен и видим онлайн. Вярваме, че всяка добра идея заслужава съвременно представяне в интернет“, споделят от Studio New Era.

Повече информация за кампанията и формуляр за участие са достъпни на: www.studionewera.com/bezplaten-website-redesign.

Зареди още

Икономика

До 17 ноември се коригират декларираните авансови вноски

Published

on

На 15 ноември изтича срокът, в който фирмите, както и физическите лица, извършващи дейност като търговци по смисъла на Търговския закон, включително ЕТ и регистрираните земеделски стопани, избрали да се облагат с данък върху годишната данъчна основа, могат да коригират размера на декларираните от тях авансови вноски за корпоративен данък или данък върху доходите за 2025 година. Тъй като тази година 15 ноември е в събота, крайният срок за промени в декларираните данни се удължава до 17 ноември, понеделник.

На 1 декември изтича и срокът за плащане на месечната авансова вноска за месец декември и тримесечната авансова вноска за трето тримесечие на 2025 година. Фирмите, чиито нетни приходи от продажби за 2023 г. надвишават 300 000 лева, са длъжни да правят авансови вноски за корпоративен данък. Те са месечни и тримесечни и се определят на база на прогнозната данъчна печалба за текущата година.

Месечни вноски се правят при нетни приходи от продажби за годината преди предходната над 3 000 000 лв., а тримесечни – при нетни приходи от продажби за годината преди предходната от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително. Има случаи, при които прогнозираните авансови вноски се оказват по- ниски или по-високи от дължимия годишен данък, показват анализите на НАП.

Това може да доведе до начисляване на лихви от страна на приходната агенция за периода от 16 април до 31 декември на съответната година или пък до надвнесен данък. Затова предприятията имат възможност сами да увеличават или намаляват своите авансови вноски през годината, когато смятат, че те ще се различават значително от дължимия годишен данък.

Увеличението, съответно намалението на авансовите вноски, се ползва след подаване на декларация за промяна, по електронен път с квалифициран електронен подпис /КЕП/ през е- портала на НАП. За коригиране на месечната вноска за ноември 2025 г. декларацията трябва да бъде подадена най-късно до 17 ноември 2025 г. и вноската да бъде платена до тази дата.

За коригиране на месечната вноска за декември и тримесечната вноска за трето тримесечие на 2025 г. е необходимо декларацията да бъде подадена най- късно до 17 ноември 2025 г., въпреки че срокът за внасянето им е до 1 декември 2025 г. Повече информация за декларирането и плащането на корпоративен данък можете да намерите на сайта на НАП – www.nra.bg, на телефона на Информационния център: 0700 18 700 /на цена, съобразно тарифата на съответния оператор/ или във Facebook страницата на агенцията.

Зареди още

Икономика

Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово

Published

on

Нов офис на Изи Пей отвори врати в Габрово. Той се намира в квартал „Трендафила“, на ул. „Тота Венкова“ 12.

Работно време:
*Понеделник – Петък – от 09.00 до 19.00 часа
*Събота – от 09.30 до 13.30 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица