Свържи се с нас

Култура

Тази вечер отличават Събитието на годината в областта на културата

Published

on

снимка: Клуб на будителите, Архив

Днес, 14 март, по време на специална церемония за пети пореден път в Габрово ще бъде отличено събитието в областта на културата, докоснало сърцата на габровци. Конкурсът „Събитие в областта на културата – Габрово, 2018“ приключва с награждаването на победителите.

Само едно ще бъде отличието Събитие на годината, но публиката и журито са определили и инициативата, спечелила електронния вот на габровци и предизвикателството за публиката. И тази година ще бъде връчена специалната награда на организаторите, като тя ще бъде предназначена за млада, високохудожествена инициатива.

Церемонията ще се състои в Библиотеката на Техническия университет от 18.00 часа в четвъртък. Със специалното участие на Хора на габровските момчета, подкрепян от Ротари клуб Габрово и изпълнения на Габровския камерен оркестър, носител на плакет от миналогодишния конкурс.

22 бяха номинираните събития участници в Петото, юбилейно издание на конкурса, който се провежда по инициатива на Клуба на будителите и се организира от читалище „Будителите 2017“, чийто колективен член е клубът, основал конкурса.

Изложби, спектакли, фестивали, концерти бяха включени в списъка. Най-много предложения имаше за Съботните евъргрини, Антологията „Стряха над Янтра“ – том 2-ри, спектаклите „Приключение в театъра“, Концертът на Музикална школа Талеви, изложбата „Светът според Тодор Цонев“ и т.н. Дали при гласуването, обаче“ тези предпочитания, ще бъдат водещи, ще разберем в четвъртък.

Повече от 1500 бяха участниците във вота, сред които и 8-членното жури.

Инициативата на НЧ“Будителите“ за възстановяване на Съботните евъргрийни в Габрово по проект на НЧ“Будителите 2017, съфинансиран от Програма „Култура“ на Община Габрово също бе сред номинираните и учатва в гласуването.

Тя получи висока оценка, както от публиката, така и от журито, но не може да се състезава за наградата от 500 лева, която ще бъде връчена по време на церемонията.

За участниците в проекта, за неговите идеолози и двигатели, ще остане удовлетворението, че габровци са отворили сърцата си за вечно зелените неувяхващи „парчета“, които възпитават художествен и музикален вкус у поколения наред.


Следете ни и във Фейсбук на:

http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново гостува с изложба в Полски Тръмбеш

Published

on

В началото на 2026 година Исторически музей – Дряново поставя начало на поредица от гостуващи събития, чрез които ще представя пред широка публика богатството от творби, съхранени във фонда на своя художествен отдел. Първото от тези събития е изложбата „Тогава и сега“, която ще бъде открита на 20 януари 2026 г. в музея в Полски Тръмбеш. Експозицията събира произведения на автори от различни поколения, стилове и епохи.

Историческият музей в Дряново от началото на своето създаване във втората половина на XX в. е събирал творби на тогавашни художници, предимно тематично и сюжетно обвързани с характера на музея, с името на Колю Фичето и неговото наследство. Създадената Художествена галерия е стартирала своята дейност през 1990 г. с творби от фонд „1300 години България“ с произведения на художници от втората половина на XX в. и дарение с творби на Иван Койчев. Когато години по-късно, двата института се сливат и когато преди няколко години се обособи художествен отдел в музейната структура, масивите на двата фонда образуваха една интересна и тематично богата колекция.

Ценно допълнение към нея са произведенията, създадени по време на традиционния национален пленер по живопис „Памет и настояще“, който ежегодно обогатява фонда с нови, съвременни пластични търсения и артистични интерпретации.

„Тогава и сега“ поставя акцент върху диалога между миналото и настоящето в изкуството – срещата на авторите от XX век и съвременните творци, които споделят различни гледни точки, но и общо вдъхновение.

Изложбата показва как произведенията, независимо от времето на своето създаване, остават мост между поколенията и носят усещане за непреходна красота и духовност.

Зареди още

Култура

„Здравей, здраве – Габрово“ празнува 10 години

Published

on

Има събития, които не просто се случват, а стават причина да направиш съзнателни избори в името на здравето и духът си. Събития, които събират хора, идеи и смисъл. Такъв вече десет години е фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово, който на 31 януари и 1 февруари 2026 г. ще отбележи своя 10-годишен юбилей в зала „Възраждане“, с домакинството на Община Габрово.

През годините фестивалът се утвърди като пространство за знание, срещи и личен опит, посветено на здравословния начин на живот във всичките му измерения – физическо, емоционално, ментално и духовно. В него се срещат лектори, терапевти и практици от цялата страна, както и хора, които търсят осъзнат избор, вдъхновение и по-здравословен начин на живот.

Неслучайно именно „Здравей, здраве“ – Габрово дава началото на фестивалната година в страната. Габрово – градът на първите и географският център на България, носи в себе си символиката на баланс, свързаност и движение напред.

Юбилейното издание отново ще се проведе под мотото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“ и ще предложи двудневна програма от лекции, практически занимания, срещи с водещи специалисти и музикални концерти. Посетителите ще могат да разгледат и базар на еко и био продукти, а в съботния ден в Ритуалната зала на Община Габрово от 13:30 до 16:30 за най-малките гости са подготвени специални занимания за деца. В съботния ден на площад „Възраждане“ Ви очаква и превърналия се в традиция Български фермерски пазар с участието на родни фермери и земеделци.

Десетото издание на „Здравей, здраве“ – Габрово е повод за равносметка, но и за продължаване на една жива мисия – да създава информираност, да насърчава личната отговорност към здравето ни и природата и да изгражда устойчива, свързана и будна общност. Входът за всички лекции, практики, базар и концерти е свободен, защото здравето е ценност, която трябва да бъде достъпна за всеки, а концепцията на фестивалите „Здравей, здраве“ в България, стартирала в Пловдив преди 15 години, е „безплатно, доброволно, споделено“ и се случва в 36 града в страната, ежегодно започвайки от Габрово. А за всички, които няма да имат възможност да присъстват на място, фестивалът ще се излъчва на живо в YouTube канала „Аз избрах…“ и на Фейсбук страницата „Здравей здраве – Габрово“, за да достигне до още повече хора.

Вече десет години фестивалът „Здравей, здраве“ събира всички, които вярват, че промяната започва отвътре, с едно осъзнаване, една усмивка, една крачка към по-смислен и по-пълноценен живот в името на избора, знанието и свободата ни.

Всички сте поканени! Присъединете се и вие към тази красива традиция, за да споделим заедно дните, в които Габрово живее в пулса на светлината, осъзнатостта и заедността. Защото „Свобода е да знаеш, щастие е да си здрав!“

Фестивалът „Здравей, здраве“ – Габрово се организира от Фондация „ОТ БГ“ и клуб „Озарение“. Вижте повече за всички лекции, практики и дейности във Facebook страницата на фестивала: https://www.facebook.com/profile.php?id=61554950975996 С медийната подкрепа на Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз”.

Зареди още

Култура

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл в Кукления театър

Published

on

„Майчина грижа“ предоставя вход свободен за спектакъл с международно отличие в Държавен куклен театър – Габрово. Безвъзмездният жест на Женското благотворително дружество на Габрово насочен именно към най-малките любители на кукленото изкуство и техните близки има за цел в началото на годината да предостави искрица добро настроение със спектакъл лауреат на международен фестивал в Китай, носител на приза „Изключено културно наследство в областта на кукленото изкуство“, част от репертоара на ДКТ-Габрово.

В съдружие, ръка за ръка – двете организации дават възможност не само за досег до изкуството на Мелпомена, но и да се изживее истинска семейна неделя на 18 януари, неделя, от 11.00 часа. Тогава е първият спектакъл на кукления театър за годината, вдигащ завесата за честванията по повод 55 години Държавен куклен театър – Габрово и 70 години куклено изкуство в град Габрово.

Куклен театър – Габрово, благодари на своите съмишленици и приятели от ЖБД „Майчина грижа“ за подадената ръка в името на по-доброто ни бъдеще, ощастливявайки нашите деца, децата на Габрово, дарявайки им стойностен спектакъл.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица