Крими
Много висок процент осъдителни присъди в Габровски съдебен район

Прокурорите от Окръжна прокуратура – Габрово, Районна прокуратура – Габрово и териториалните ѝ отделения в Севлиево, Трявна и Дряново отчетоха дейността си за 2023 година. На събранието присъстваха Ваня Стефанова – завеждащ отдел „Специализиран“ при Върховна прокуратура, Антоанета Чакърова – прокурор при Апелативна прокуратура – В. Търново, председателят на Окръжен съд – Габрово, директорът на ОД МВР – Габрово, началникът на сектор „БОП“ – Велико Търново, началникът на отдел „Разследване“ при ОДМВР – Габрово, прокурорите и следователите от съдебния район.
Окръжният прокурор Тихомир Петков представи накратко основните показатели за състоянието и структурата на престъпността на територията на Габровска област, определили обхвата и обема на работа на прокурорите и следователите през 2023 г.
Магистратите от Окръжна прокуратура – Габрово анализираха резултатите от дейността на функциониращите две прокуратури от съдебния район по отделните видове надзори, броя на регистрираните престъпления, разкритите извършители и наказаната престъпност.
И през отчетения период на 2023 г. структуроопределящи за районната прокуратура водени досъдебни производства са престъпленията по глава V от НК „Престъпления против собствеността“ и глава ХI от НК „Общоопасни престъпления“, които представляват заедно 77,4% от всички новообразувани досъдебни производства.
Запазва се тенденцията и при Окръжна прокуратура – Габрово структуроопределящи да са престъпленията по глава ІІ от НК „Престъпления против личността“, по глава VІ от НК „Престъпления против стопанството“, по глава ХІ от НК „Общоопасни престъпления“ и по глава VІІ от НК „Престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи“, които заедно представляват 95% от наблюдаваните новообразувани досъдебни производства.
Отчетено беше, че през 2023 г броят на новообразуваните досъдебни производства за престъпления против личността запазват нивата си, има лек спад в броя на новообразуваните досъдебни производства за престъпления против стопанството и на престъпленията против финансовата, данъчната и осигурителната системи.
Съдебният район бележи завишаване на новообразуваните досъдебни производства с предмет битова престъпност с 37 бр, на грабежите с 9 бр. Отчете се лекото завишение с 3,63 % на новообразуваните досъдебни производства за общоопасни престъпления, като акцент по този вид противоправни деяния е увеличението на престъпленията по транспорта по чл. 343 и чл. 343б от НК, както и на престъпленията с предмет наркотични вещества.
През 2023 г. съдилищата от съдебния район са образували общо 420 дела по внесени прокурорски актове от магистратите от Окръжна прокуратура – Габрово и Районна прокуратура – Габрово.
30 от делата са по внесени актове на прокурорите от Окръжна прокуратура – Габрово, в която се констатира увеличение с 6 % по този показател спрямо предходната година и с 30 % повече спрямо 2021 г.
За поредна година най-голям е делът на образуваните и решени дела по внесени обвинителни актове. Съдилищата от Габровски съдебен район са постановили общо 402 осъдителни и санкционни съдебни решения по внесени от прокурорите дела. Запазва се тенденцията на много висок относителен дял – около 93 % на осъдителните и санкционни съдебни актове спрямо решените дела, който през отчетната 2023 г. е 92.82%.
По актове на прокурорите от двете прокуратури са били осъдени и санкционирани с влезли в сила присъди и решения общо 401 лица. Прокурор Стефанова, прокурор Чакърова и съдия Топалова отчетоха добрите резултати на прокуратурите от Габровски съдебен район през 2023 г.
Представителите на прокуратурите и правоохранителните органи изразиха готовност за продължаване на ефективни съвместни действия за превенция и разкриване на извършените престъпления.

Крими
Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.
Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.
През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.
От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.
В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.
ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

Крими
Трима задържани и над 140 грама наркотици иззе полицията

Трима души бяха задържани, над 140 грама са иззети наркотични вещества при проведената вчера, 22 юли, специализирана полицейска операция в Севлиево. По този повод министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев заяви, че битката с наркотиците този път не е кампанийна, не от акция на акция, а постоянна задача на силовото министерство.
„Ще съдя за работата по резултатите. Искам да виждам заловени дилъри и каналджии, а не единични дози. Трима задържани при специализирана операция на МВР в Севлиево. За съжаление разпространението през последните години е толкова изтървано от контрол, че този бич е проникнал навсякъде. Вече няма безопасни места. Задачата ни е да спрем това безумие“, коментира Демерджиев.
Четири са видовете дрога, които са били открити или общо: 80,5 грама марихуана, 59 грама метамфетамин, 2 грама хашиш и 0,6 грама екстази. Намерени са били още две електронни везни, парична сума в размер на над 10 000 евро и шест монети, част от които представляват културно-историческа ценност.
Задържаните трима души са – двама криминално проявени мъже на 40 и 46 години, и жена на 36 години.

Паралелно с действията по противодействие на престъпността беше осъществен и засилен контрол по линия на пътната безопасност и обществения ред. Проверени бяха 660 лица, сред които 12 лица от криминалния контингент, както и 532 моторни превозни средства.
Установено е било едно лице, обявено за общодържавно издирване, а други двама са били задържани за нарушаване на обществения ред. При контролната дейност са били установени 39 случая на превишена скорост. За други нарушения на ЗДвП са съставени 6 акта за установяване на административни нарушения и са наложени 63 глоби с фиш. Съставени са 5 протокола по чл. 81 от Закона за МВР, 4 протокола по чл. 65 от Закона за МВР и са издадени 4 полицейски разпореждания по чл. 64 от Закона за МВР.
Специализираната полицейска операция беше проведена по разпореждане и под ръководството на директора на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов, с акцент върху противодействието на престъпленията, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, противодействието на конвенционалната престъпност и повишаването на пътната безопасност. В операцията участваха служители на ОДМВР – Габрово, Районно управление – Севлиево и Дирекция „Жандармерия“.

Крими
Маскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона

По разпореждане и под ръководството на директора на Областната дирекция МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов днес на територията на община Севлиево се провежда специализирана полицейска операция с акцент върху противодействието на престъпленията, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, както и противодействието на конвенционалната престъпност.
Операцията започна в ранните часове и ще продължи през целия ден. Към момента се извършват процесуално-следствени действия на различни адреси, при които са установени наркотични вещества и са задържани лица.

Работи се и по установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и по извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.
Паралелно с предприетите действия по противодействие на престъпността се извършват проверки по линия на пътната безопасност. Полицейските екипи осъществяват засилен контрол за установяване на водачи на МПС, управляващи след употреба на алкохол или наркотични вещества, неправоспособни водачи и други нарушения на Закона за движението по пътищата.
В операцията участват служители на ОДМВР – Габрово, РУ-Севлиево и Дирекция „Жандармерия“. Подробности за проведените действия и резултатите от операцията ще бъдат оповестени след нейното приключване.




-
Икономикапреди 3 дни„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Новинипреди 7 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово
-
Кримипреди 6 дниШофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово
-
Новинипреди 3 дниС купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 6 дниПравителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата
-
Новинипреди 6 дниОбластният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
-
Кримипреди 3 дниПияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден
-
Новинипреди 3 дниМащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея












