Свържи се с нас

Крими

9 години затвор за дрогиран шофьор, убил 20-годишна при катастрофа

Published

on

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 23 април т.г., състав на Окръжен съд – Габрово, осъди мъж от севлиевското село Столът, на 9 години лишаване от свобода за причинена смърт при пътнотранспортно произшествие.

Съдът призна мъжът, с инициали Л.М., за виновен по в това, че на 8 март 2020 година, около полунощ, на път в землището на с. Душево, движейки се в посока с. Столът, при управление на лек автомобил „Нисан“, нарушил правилата за движение по пътищата и по непредпазливост причинил смъртта на пътувалата в същото превозно средство млада жена от село Душево.

Видно от доказателствата по делото подсъдимият управлявал автомобила след употреба на наркотичните вещества амфетамин и метаамфетамин.

При инцидента превозното средство напуснало пътното платно и се ударило в крайпътно дърво, в резултат на което пострадалата получила несъвместими с живота травми, а деецът се опитал да укрие тялото и избягал от местопроизшествието.

За посоченото престъпление по чл.343, ал.3, б.“б“, предл. 1-во от НК, мъжът с инициали Л.М. бе осъден на 9 години лишаване от свобода.

С оглед събраните по делото доказателства и практиката на ВКС, подсъдимият бе оправдан по повдигнатото му обвинение при осъществяване на деянието да е нарушил разпоредбите на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, чл.3, т.2 от ППЗДвП, чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, чл.8, ал.1 от ЗДвП, чл.15, ал.1 от ЗДвП, чл.67, ал.1 от ППЗДвП, чл.20 ал.2 от ЗДвП, както и деянието да представлява особено тежък случай.

Присъдата подлежи на обжалване или протестиране пред Апелативен съд – Велико Търново в 15-дневен срок.

Делото бе разгледано по реда на Глава 27 от НПК – Съкратено съдебно следствие в производството пред първа инстанция, при условията на чл.371 т.2 от НПК. Подсъдимият заяви, че се признава за виновен по всички факти, посочени в обвинителния акт и изрази съгласие да не се събират доказателства по тях.

Съгласно разпоредбите на закона, при разглеждане на делото по този ред, когато определя наказанието съдът е длъжен да съобрази същото с разпоредбата на чл.58а от НК, като в конкретния случай редуцира първоначално определеното наказание от 13 години и 6 месеца лишаване от свобода с 1/3.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Назначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист

Published

on

Под  ръководството на Окръжната  прокуратура в Габрово се води разследване за пътнотранспортно произшествие, в резултат на което е настъпила смъртта на 61-годишен мотоциклетист.       

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл.343, ал.1,  б. В, във вр. с чл.342, ал.1 от НК за това, дали на 01.08.2026 г. около 10.00 часа на път I – 5 км. 161+400 (главен път гр. Габрово –връх Шипка) са нарушени правилата за движение по пътищата, като при управление на мотоциклет „Ямаха“, по непредпазливост е причинена смъртта на водача му Г. Г., на 61 години.       

Неотложните следствени действия са извършени от екип на ОД на МВР – Габрово съвместно с автоексперт, като на място са изготвени и снимки. 

Извършена е аутопсия на тялото на пострадалия и е назначена съдебномедицинска експертиза. Предстои назначаването на автотехническа експертиза относно причините и механизма на възникналото пътнотранспортно произшествие. 

На полицейските органи са възложени оперативно – издирвателни мероприятия, свързани с установяване на предходно преминали по трасето на инкриминираната дата моторни превозни средства, с евентуално последвало компрометиране на пътната настилка.

Във връзка с изясняване на този въпрос предстои назначаване на химическа експертиза на иззети в хода на извършения оглед веществени доказателства.       

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

61-годишен мъж загуби живота си след катастрофа с мотор

Published

on

61-годишен мъж от севлиевското село Шумата загуби живота след като катастрофира с мотор.

Тежкият инцидент е станал в събота, 1 август, около 10.00 часа в прохода Шипка. По данни на полицията мотористът е самокатастрофирал.

На място незабавно е бил изпратен полицейски екип, който установил самоличността на водача. Той е бил транспортиран в габровската болница, където по-късно починал.

Според първоначалната информация водачът се е ударил в крайпътната мантинела.

Причините за инцидента са в процес на изясняване.

Зареди още

Крими

Филмиран се помисли за „Транспортера“ и приключи на бул.“Стефан Караджа“

Published

on

Истински екшън, за огромен късмет завършил без невинно пострадали или ранени, се разигра снощи край Габрово. Моторист опита да избяга от полицията, в резултат на което и катастрофира зрелищно на бул.“Могильов“ в Габрово.

Всичко започнало около 22.30 часа, на пътя между Габрово и Севлиево. В района на село Янковци, екип на сектор „Пътна полиция“ подал светлинен и звуков сигнал за спиране на мотоциклет „Хонда“.

Вместо да отбие за проверка водачът не се подчинил на полицейското разпореждане, ускорил движението си, изпреварвайки автомобилите пред себе си, и продължил с висока скорост в посока Габрово.

Мотоциклетът бил засечен в района на бул. „Могильов“, където водачът направил опит да изпревари патрулния автомобил отляво, при което реализирал пътнотранспортно произшествие и паднал на пътното платно.

След извършен медицински преглед било установено, че е без сериозни наранявания. Установена била и самоличността му. Това била 27-годишен мъж от тетевенското село Градежница.

При извършената проверка било констатирано, че той е неправоспособен и никога не е притежавал свидетелство за управление на моторно превозно средство.

Установено било още, че управляваният от него мотоциклет не е регистриран по надлежния ред, а поставената регистрационна табела е издадена за друго МПС.

Водачът бил тестван за употреба на алкохол, като пробата е отрицателна, но отказал да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.

При извършената справка е установено, че е многократно осъждан, както и че вече е наказван по административен ред за отказ да бъде тестван за употреба на наркотични вещества.

Мъжът е бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 345, ал. 1 и ал. 2, чл. 343б, ал. 6 и ал. 7 и чл. 270, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица