Свържи се с нас

Крими

Окончателно: Условни присъди по делото за смъртта на Деси и бебето!

Published

on

Влезе в сила присъдата по наказателно дело от общ характер № 119 от 2017 г., с която двама лекари от „Акушеро-гинекологично отделение” в МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово са осъдени за причинена смърт на родилка Десислава и на новородено бебе, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност.

На 11 януари 2019 година, състав на Окръжен съд – Габрово призна Д.А. и С.К. за виновни в това, че през септември 2013 г., поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност – упражняване на лекарска професия, нарушили Правила за добра медицинска практика, инкорпорирани в Медицински стандарт по „Акушерство и гинекология”, утвърден с действащата към този момент Наредба № 32 от 30.12.2008 г. във връзка с чл.80 от Закона за здравето, както и разпоредби от Правилника за устройство, дейност и вътрешен ред на АГ отделение, и с действията си, при независимо съпричиняване, по непредпазливост причинили смъртта на новородено бебе и на майката на детето, починала по-късно в болница в Плевен.

За извършеното престъпление съдът определи на подсъдимите условни наказания от по 3 години лишаване от свобода, с изпитателен срок от 5 години. Двамата бяха лишени и от право да упражняват лекарска професия за срок от по 3 години.

Със същата присъда Окръжен съд – Габрово оправда подсъдимите по част от посочените от обвинението нарушения на Медицинския стандарт и на нормативни актове, регламентиращи дейността им, като прие, че те не са в пряка причинна връзка с настъпилата смърт на родилката и новороденото.

След протест на прокуратурата и жалби от частните обвинители и от подсъдимите, делото бе разгледано от Апелативен съд – Велико Търново. С решение от 19 декември 2019 г. възззивният съд потвърди първоинстанционната присъда отчасти, като оправда двамата подсъдими по обвиненията за още няколко нарушения на Медицинския стандарт и правилниците за вътрешен ред в болницата и в АГ отделението.

Наред с това, апелативният съд преквалифицира извършеното от С.К. деяние в по-леко такова и намали размера на наложеното й наказание. След обжалване от страна на двамата подсъдими и на частните обвинители, окончателно по спора се произнeсе Върховният касационен съд.

С решение от 30 юли 2020 година ВКС потвърди акта на апелативния съд. Решението на Върховния съд не подлежи на обжалване, с което присъдата по наказателно дело от общ характер № 119/2017 г. по описа на Окръжен съд – Габрово влиза в законна сила.

Окончателните наказания, наложени на двамата подсъдими са: за Д.А. – 3 години лишаване от свобода, изтърпяването на което е отложено с изпитателен срок от 5 години, както и лишаване от право да упражнява лекарска професия за срок от 3 години; за С.К. – 2 години лишаване от свобода, изтърпяването на което е отложено с изпитателен срок от 3 години, както и лишаване от право да упражнява лекарска професия за срок от 2 години.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Полицията предотврати телефонна измама за 13 000 евро и злато

Published

on

Благодарение на бързата реакция на полицията бе предотвратена телефонна измама в Трявна, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

До щастливата развръзка се стигнало, след като вчера, 5 юли, в тревненската полиция постъпил сигнал от 66-годишен мъж, който заявил, че е станал обект на телефонна измама.

Първоначално мъжът получил обаждане от чуждестранен телефонен номер и непознато за него лице, което му съобщило, че негов близък роднина е пострадал при взрив на бойлер и за лечението му са необходими спешно парични средства.

Малко по-късно получил и второ телефонно обаждане, при което непознатият се представил за началник в габровската полиция, като и заявил, че се провежда операция по установяване и задържане на извършители на телефонни измами.

Под предлог, че оказва съдействие на полицията, на 66-годишния мъж били дадени указания да събере наличните си пари и ценности, и да ги остави на предварително определено място.

Потърпевшият повярвал, че участва в ареста на измамниците, изпълнил указанията, като оставил около 13 000 евро и златни накити.

Благодарение на своевременната реакция на служителите от РУ-Трявна парите и ценностите били открити и върнати на собственика. По случая е образувано досъдебно производство.

В същия ден в РУ-Трявна били получени и други сигнали за опити за телефонни измами по идентичен сценарий. Потърсените по телефона били проявили необходимата бдителност, разпознавайки опита за измама и незабавно сигнализирали на ЕЕН 112.

Благодарение на адекватното им поведение не са били причинени имуществени вреди.

Във връзка с отчетеното активизиране на телефонните измамници, ОДМВР-Габрово отново отправя апел към гражданите да бъдат изключително внимателни и при най-малко съмнение за измама незабавно да уведомяват органите на реда.

Най-често потърпевши са възрастни хора, като извършителите целенасочено се възползват от тяхната загриженост за здравето и сигурността на деца, внуци и други близки.

Измамниците използват различни сценарии, представяйки се за полицейски служители, лекари или близки роднини, но във всички случаи настояват за незабавно предоставяне на парични средства.

За да възпрепятстват проверката на информацията, те често държат жертвите на телефонната линия до приключване на измамата.

Призовават се гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами.

Сред най-често използваните сценарии са: оказване на съдействие на полицията при провеждане на акция по задържане на извършители; тежко пътнотранспортно произшествие с близък човек; необходимост от спешна операция или лечение; други извънредни ситуации, свързани със здравето или живота на роднини.

ОДМВР – Габрово напомня:
Полицията не търси съдействие на гражданите за залавяне на телефонни измамници, изисквайки от тях да предоставят пари и ценности! Не предоставяйте лични данни или информация за свои близки на непознати лица! Не предавайте пари, ценности или други вещи на лица, представящи се за посредници, куриери и други непознати! При подобно обаждане незабавно прекратете разговора, свържете се с близките си, за да проверите информацията, и сигнализирайте на телефон 112 или в най-близкото районно управление на МВР.

Бдителността и навременният сигнал до полицията са най-сигурният начин да бъдат предотвратени телефонните измами!

Зареди още

Крими

Заплашиха с бомба прокуратурата в Габрово

Published

on

Фалшива бомбена заплаха в Окръжната и районната прокуратура вдигна полицията на крак в Габрово.

Днес, 6 юли, на спешния телефон 112 били получени сигнали, че на служебните електронни пощи на Окръжна прокуратура и Районна прокуратура –Габрово били изпратени имейли, съдържащи заплахи за поставени взривни устройства.

Незабавно били предприети необходимите действия и сформиран екип на Областна дирекция на МВР-Габрово, който извършил обстойна проверка на сградата.

При извършената проверка не са били установени съмнителни предмети или устройства. За резултата е съставен констативен протокол.

Зареди още

Крими

Спор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване

Published

on

Спор между двама строителни работници завърши с падане и фрактура за единия от тях. Инцидентът е станал вчера, 1 юли, около 15.20 часа в района на бул. „Могильов“ в Габрово.

По данни на полицията всичко започнало като спречкване помежду им. Вследствие на падане на земята, пострадал 49-годишен мъж от село Шумата, който получил счупване на подбедрицата. Той бил транспортиран и настанен в ортопедичното отделение на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, без опасност за живота.

За срок до 24 часа по случая бил задържан 48-годишен мъж от Габрово. Образувано е досъдебно производство. Работата по изясняване на всички факти и обстоятелства продължава под надзора на прокуратурата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица