Крими
Млад шофьор се нашмърка с кока в Габрово, но съжали жестоко

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Млад шофьор в Габрово направи сериозна издънка на пътя, след като бе засечен да кара автомобил след употреба на два вида наркотици, което му коства свидетелството за правоуправление.
Дрогираният младеж бил спипан във вторник, около 13.00 часа, на улица „Брянска“ в Габрово. Тогава автопатрулен екип на полицията спрял за проверка лек автомобил „БМВ Х3“, с габровска регистрация, управляван от 18-годишен габровец.
Стоящият зад волана на колата младеж бил с подозрително поведение, което наложило той да бъде тестван за употребата на дрога. Въпреки обедните часове наркотестът не подвел органите на реда, като техническото средство отчело положителни резултати за кокаин и марихуана.
На дрогирания водач е бил съставен акт за извършеното нарушение, както и издаден талон за медицинско изследване, но той решил да не дава кръв за химичен анализ.
По случая е образувано бързо полицейско производство.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.
Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.
По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.
Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.
От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.
Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.
От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Крими
Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.
Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.
Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.
С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Крими
Комисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!

Директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов контрира кмета на Габрово Таня Христова с аргумент, че градът остава спокоен, а престъпността е под средната за страната и показа мигновени резултати.
Думите му бяха изречени в контекста на писмото на габровския кмет до министър-председателя Румен Радев, настояващо за спешни мерки по възстановяване на сигурността и обществения ред в общината.
Той отхвърли нападките по свои адрес и защити колегите си. Старши комисар Иванов цитира официални данни, сочещи устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления в региона – контрапункт на твърдението на Христова, че полицията нехае срещу престъпността.
Директорът на ОДМВР – Габрово коментира всичко това пред БТА – Габрово по време на брифинг, свързан с обявяване на резултатите от специализирана полицейска операция, проведена на територията на общината.

По думите на Иванов акцията е започнала в 06.00 часа сутринта и е била планирана предварително, без да има връзка с изпратеното ден по-рано от кмета Таня Христова писмо до Радев, в което се казва, че в общината се наблюдава ескалация на битовата престъпност, има нарастващо етническо напрежение и засилващо се усещане за безнаказаност.
Според данните на полицията операцията е била насочена към противодействие на конвенционалната престъпност, подобряване на пътната безопасност, противодействие на престъпления, свързани с държането, разпространението и употребата на наркотични вещества, установяване на лица, обявени за общодържавно издирване, както и извършване на проверки по Закона за гражданската регистрация.
Операцията е започнала в ранните часове на деня с участието на служители от ОДМВР – Габрово и Дирекция „Жандармерия“. Към 12.00 часа директорът на ОДМВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов представи междинните резултати от проведените действия.

По линия на „Охранителна полиция“ и сектор „Пътна полиция“ стана ясно, че са били проверени 37 адреса по Закона за гражданската регистрация, проверени моторни превозни средства са били 315. Тестваните водачи за употреба на алкохол и наркотични вещества били 34, като не са установени положителни проби.
Връчени са били 4 наказателни постановления и 28 електронни фиша. До часовете по пладне са били проверени общо 458 лица, сред които и две представляващи интерес. Само от сутринта до обяд са били съставени 32 глоби с фиш и 5 акта за установяване на административно нарушение по Закона за движението по пътищата, както и 1 акт по Закона за българските лични документи.

По линия на „Криминална полиция“ стана ясно, че са били извършени проверки и полицейски специализирани действия на 5 адреса. Задържани са били 8 лица, всички представляващи интерес по линия „Наркотични вещества“.
При извършените процесуално-следствени действия на един от адресите са били намерени и иззети 54,1 грама амфетамин, 40,8 грама марихуана, както и 11 растения от рода на конопа. На друг адрес са намерени и иззети 12 флакона по 10 мл, съдържащи метадон.

При претърсване на друг адрес са открити и иззети три неистински банкноти с номинал 100 евро. Установено е едно лице, обявено за общодържавно издирвано лице.
Старши комисар Иванов посочи още, че за първото полугодие на 2026 г. има намаляване на регистрираните престъпления и намаляване на коефициентът на престъпността. Регистрираните криминални престъпления в областта към края на юни 2026 са 467 при 561 за същия период на 2025 г.
За първото полугодие на 2026 г. в РУ-Габрово са регистрирани 207 криминални престъпления, като за същи период на 2025 г. са 250 – намалени със 17,2 %. Установени са извършителите на 102 престъпления, регистрирани през периода с процент на разкриваемост 49,28% (38,40 % за 2025 г.).
Установени са извършителите на още 57 престъпления от предходни периоди. Регистрираните престъпления против собствеността за 2026 са 87 срещу 115 за 2025 г., или намаление с 24,34 %.
Данните сочат за устойчиво намаляване на престъпността и повишаване ефективността на дейността по разкриване на извършените престъпления.

-
Новинипреди 5 дни170 години от рождението на Никола Тесла – геният, който чуваше Вселената
-
Любопитнопреди 6 дниДрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал
-
Кримипреди 5 дниТри нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово
-
Любопитнопреди 24 часаОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 5 дниПолагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана
-
Кримипреди 2 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Културапреди един денМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Икономикапреди един часОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща






