Свържи се с нас

Новини

Докато ги има… Празник на Вонещата вода

Published

on

снимка: Тодорка Мирчева

Минавайки по Хаджицоневия мост, първото село, което се отделя вляво от пътя за местността Узана, се казваше Червен бряг, а днес е квартал на Габрово и носи името Радецки, което идва от преминаването на руския генерал Радецки по време на Руско-турската Освободителна война.

снимка: Тодорка Мирчева

От там също е минавал по балканските ридове пътят за връх Столетов (Свети Никола). Днес се гради новият обходен път за южна България. Край река Козещица е имало много ханчета, в които нощували пътниците, тръгнали за пазарите в Казанлък и Стара Загора. Затова и хората го наричали Ханищата.

снимка: Тодорка Мирчева

В някогашното село Червен бряг е открита Лековита вода. Разказите и преданията за нея са, че от далечна Тракия някой си отец Серафим имал дъщеря, която била много красива, но с болни очи. Какво ли не правил отецът, къде ли не ходил, за да възвърне зрението на едничката си рожба. Все не успявал да открие лек. Последно минал и през търновското село Кованлъка, днешното Пчелище. Но народният лечител там му казал, че не може да се справи с този проблем. Тогава отец Серафим отчаян поел пътят си към дома. Минавайки през Хаджицонев мост за Тракия, поседнали на една поляна да си отдъхнат от дългия път. Докато отмаряли конете, дъщеря му започнала да бере цветя и неусетно стигнала до изворче, чиято вода миришела на барут. Тя си наплискала очите и смъдежът, който имала и течащата гной спрели изведнъж. Опитала пак да се наплиска и почувствала истинско облекчение. Извикала от радост на баща си, че е открила „ЖИВАТА ВОДА“. Отец Серафим решил да се върнат до Габрово и да дадат на архиерейския наместник Стефан Станимиров път жълтици, за да построи на мястото на изворчето кладенец. Поп Стефан също завел неговата дъщеря Донка там, която имала неизличими пъпки. Умивайки си лицето няколко пъти – дни наред с тази вода, пъпките изчезнали.

снимка: Тодорка Мирчева

Местните хора и с волята на двамата църковни служители построили кладенец. В Деня на Света Марина през 1890 година на 17 (29) юли Чешмата, с кладенеца, били официално открити. На този ден във Вонещата вода, както я наричали местните, се правил всяка година сбор.

снимка: Тодорка Мирчева

Хората се събирали и ритуално си измивали болните очи, пиели от водата, за да лекуват болните си стомаси и бъбреци. През годините дъщерята на поп Стефан – Донка Станимирова, а по мъж Йосиф Стомонякова, се грижила за чистотата на този кладенец.

Четирима в основата на ремонта Иван Попов,Христо Лалев Митев, Борката Драголов, Евгений Спасов, Христо Тодоров и кучето Яго

През месец март тази година започна инициативата от четиримата доброволци: Христо Лалев, Иван Попов, Христо Тодоров и Иванка Паричева за опазване на завещаното от дедите ни.

Част от майсторите Борислав Драголов, Христо Лалев, Евгений Спасов- Даскала

Последваха ги с труда си Евгений Спасов – Даскала, Борислав Драголов, Пламен Николов, Панайот Минков, Александър Пешев, Петър Петров, Иван и Жана Ковачеви. За доброто дело и облагороденото място, със средства и материали, допринесоха и Александър Янев, Ангел Колев, Гани Петкова, Таня Попминкова, Тихомир Атанасо, Цоньо Гатев, Христо Лолев, Владимир Мляков, Елена Метев, Румен Ганчев, Тихомир Петков, Нели Недевска, Пламен и Иванка Иванови, Петър Андреев.

снимка: Тодорка Мирчева

В навечерието на Празника Света Марина, благодатното място от Природата, беше посетено от нашите верни приятели и пазители на околната среда туристическо дружество „Узана“, от ветераните участвали във войните на България, от читалищните родолюбци на кв.Лютаците, Недевци и Хаджицонев мост и много граждани, дошли, за да почетат лековития извор.

снимка: Тодорка Мирчева

Свещеник Цветан Спиров отслужи водосвет за празника, а както някогашната традиция Габровското архиерейско наместничество раздаде курбан за здраве.

снимка: Тодорка Мирчева

Спирането, успокояването и оставането в покой са необходимите условия за изцелението ни. Ако не умеем да спрем и да осъзнаем богатствата на Природата – разрушителното ни поведение ще продължава своя препускащ ход.

А ние имаме потребност от изцеление. През последните години много хора забравиха за щедростта на предците ни и си служат, и чакат, на средства от друго място или някой нещо да направи, а друг да му намери единствено кусурите, както казват старите хора.

снимка: Тодорка Мирчева

Хубаво е, че има и такива българи, с активна гражданска позиция, които продължават заветите на дедите ни „На ползу роду“.

снимка: Тодорка Мирчева

Остава ползващите водата и мястото за отдих да зачитат труда на всички нас, които сме мотивирани да работим за това начало с продължение.

Автор: Тодорка Мирчева,
Кметски наместник на Кметско наместничество Зелено дърво.


Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Повече от 100 книги от личната си библиотека дари Томислав Дончев

Published

on

Над 100 заглавия от личния си библиотечен фонд дари народният представител Томислав Дончев на библиотеки в габровска община.

Книгите са различни жанрове – приключенски, класически романи, творби от съвременни автори, енциклопедична литература, научна и историческа.

Част от книгите са предназначени за Регионална библиотека „Априлов – Палаузов” – Габрово, а друга част – за фондовете на Читалища в малките населени места на общината.

Зареди още

Култура

Габровски пианисти блестят в авторски концерт на проф. Борислава Танева

Published

on

Вълшебна вечер, изпълнена с музика и вдъхновение, оживя в зала „Филип Кутев“ на Съюза на българските композитори, където младите пианисти от Музикален клуб „Весела“ имаха честта да участват в авторския концерт на проф. Борислава Танева.

Концертът, озаглавен „В приказния свят на Борислава Танева“, събра на едно място почитатели на класическата музика, педагогически наставници и близки на младите таланти, за да станат част от премиерата на новото детско клавирно творчество на проф. Танева.

Сред изпълнителите бяха осем изтъкнати възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева – лауреати на престижни национални и международни конкурси. Невин Халил (2 клас), Кристина Стефанова (3 клас), Лорен Николова (5 клас), Делиа Георгиева (6 клас), Мира Русинова (8 клас), Ай Хасегава (9 клас), Полина Флориду (10 клас) и Адриана Кънева (11 клас) бяха специално избрани и поканени от самата проф. Танева да се включат в нейния концерт.

Те се представиха с 20 солови изпълнения и 3 пиеси на четири ръце, показвайки своята музикална зрялост и артистичност. Пълната зала на събитието бе изпълнена с атмосфера на топлота и вдъхновение, докато младите пианисти, някои от тях все още любители, поднесоха своите изпълнения с ентусиазъм и професионализъм.

Проф. Танева, която освен пианист и педагог е и композитор с дългогодишен опит, сподели между изпълненията истории от своето детство и творческите цели, които си е поставяла през годините, пишейки за пиано.

„Това е истински празник на красотата, оптимизма и таланта,“ сподели проф. Танева, която многократно изрази благодарността си към преподавателите и младите изпълнители, направили вечерта специална.

Концертът завърши с искрени аплодисменти от публиката, сред която бяха музиканти, студенти на проф. Танева, както и семейства и приятели на участниците, обединени от радостта и гордостта към младите таланти.

Концертът „В приказния свят на Борислава Танева“ остави незабравим спомен у участниците и присъстващите, доказвайки, че магията на музиката вдъхновява и сближава.

Зареди още

Новини

„Ние мислим в зелено“ – инициатива на ДГ „Мики Маус“

Published

on

За децата от ДГ „Мики Маус“ екологията е начин на мислене и начин на живот, благодарение на учители и родители, които заедно се грижат за формирането на екологична култура – пътят към така необходимата промяна. Тази седмица в детската градина стартира акция, която има за цел да повиши мотивацията на обществото за рециклиране и да популяризира идеята за живот с нулев отпадък.

Учителите вярват, че личният пример е в основата на възпитателната работа и оставя траен отпечатък в съзнанието на децата. Кампанията „Ние мислим в зелено“ от 5 до 7 ноември е естествено продължение на ежедневната работа с възпитаниците на детската градина.

Размяната на вещи е един от най- достъпните начини за понижаване на негативния ефект от бързата мода и свръхконсуматорството. Децата и техните родители доброволно и безвъзмездно споделиха играчки, детски книги и игри, неизползвани вече дрехи.

В рамките на трите дни бяха разменени стотици артикули. Всяка сутрин родителите допълваха изложените във фоайето на детската градина вещи. Инициативата беше отворена на всички граждани.

Поради големия интерес от страна на семействата, без оглед на социалния им статус, прегърнали идеята за повторна употреба, детска градина „Мики Маус“ ще провежда такива акции два пъти годишно – през месеците април и октомври. Екипът ѝ е убеден, че в бъдеще, това ще гарантира на децата живот в хармония с природата, на учителите – удовлетворението, че са изпълнили своето посвещение, а на родителите усещането, че са партньори в значима мисия.

”Ние мислим в зелено” е поредната акция, която дава възможност да рециклираме, да отбележим точка в полза на идеята за живот с нулев отпадък и не на последно място – да подарим усмивка!“, коментират от ДГ „Мики Маус“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица