Благотворителен концерт „Коледен подарък за Ели и Митко“ организират дейните момичета на InteractClub Gabrovo.
Събитието ще се проведе на 16 декември, понеделник, в зала „Възраждане“ от 18:00ч., като за доброто настроение ще се погрижат талантливи деца от различни танцови и певчески формации.
Водещ на концерта ще бъде любимият на всички влогър Илко Христов, дванадесетокласник в Национална Априловска гимназия.
16 декември, 18.00 часа, зала „Възраждане“
Всички събрани средства ще бъдат дарени на 7-годишните близначета Елеонора и Димитър, които ежемесечно посещават рехабилитация, тъй като са диагностицирани с ДЦП квадрипареза.
Автор: Мартина Митева, 11 клас, Национална Априловска гимназия, Клуб по „Журналистика“.
Внимание, студенти! Препоръки на МВР за 8 декември
Във връзка със Студентския празник – 8 декември, от МВР разпространиха съвети на отдел „Пътна полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“ с практически препоръки, насочени към настоящи, бивши и бъдещи възпитаниците на учебните заведения у нас и свързаните с това пътувания.
ПРЕПОРЪКИ ЗА НАЧАЛОТО Планирай пътуването си така, че да не ограничиш нито една от възможностите за забавление!
Пътувай с обществен транспорт до мястото на празненството, като предварително си резервираш билет! Ако сте група, ползвайте промоциите и пътувайте организирано с обществен превоз. По пътя във влака или в автобус емоциите и купонът също носят настроение, а и не шофираш ти! Ако няма да ползваш обществен транспорт обаче, по-добре си намери шофьор с кола за отиване и връщане и си гарантирай, че той няма да пие алкохол!
ПЪТУВАНЕ С ЛИЧЕН ТРАНСПОРТ
НЕ ЗАБРАВЯЙ ДА ВЗЕМЕШ: – документите си – лична карта, свидетелство за управление на МПС; – документите на автомобила; – сключената задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите; – документ за платена пътна такса; – документ за преминат годишен технически преглед; – финансови средства; – документите за резервация.
ПРЕДИ ПОТЕГЛЯНЕ ПРОВЕРИ: – автомобилът технически изправен ли е – спирачки, чистачки, светлини; – гумите подходящи ли са за зимни условия и достатъчно напомпени ли са; – имаш ли резервна гума и инструменти за смяна; – има ли достатъчно антифриз; – има ли достатъчно масло и спирачна течност; – аптечката напълно ли е оборудвана и медикаментите в нея в срок на годност ли са; – светлоотразителната жилетка в колата ли е – нека е на леснодостъпно място; – обезопасителният триъгълник на мястото си ли е – не го оставяй най-отдолу под багажа; – има ли пожарогасител в колата, с преминат годишен преглед; – парното работи ли – ако не работи, не потегляй с тази кола.
ЗА ПО-ГОЛЯМА СИГУРНОСТ ЗАРЕДИ: – в резервоарчето незамръзваща течност за чистачки; – достатъчно гориво; – храна и вода за из път; – мобилния си телефон и си осигури зарядно за автомобил; – постави в багажника вериги за сняг, буксирно въже, може и други подръчни инструменти за чистене на сняг – лопата, метла/четка; – препарат против замръзване на уплътнители и чистачки; – сложи и одеяло.
ПРЕДВАРИТЕЛНО ПОМИСЛИ: – по кой маршрут да минеш; – ако не шофираш ти, правоспособен водач ли ще кара колата; – дали е по-добре най-опитният водач от компанията да кара колата – когато се очаква трафикът да е натоварен, не е най-подходящото време новите водачи да се учат да шофират; – ако си правоспособен и ще шофираш чужд автомобил, познаваш ли особеностите му и сигурен ли си в уменията си да го управляваш при зимни условия; – за сигурността на всички в автомобила – поставете си коланите; – кой ще шофира на връщане – нека не пие алкохол. Ако е един от вас, може да поемете разходите му в замяна.
Опитът показва, че купоните са дълги и „напоени“ освен с емоции и с много енергийни и алкохолни напитки! Шофирай само на трезво!
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ ОСВЕДОМИ: – за прогнозата за времето в областите на маршрута ти; – за въведени постоянни или временни ограничения по маршрута; – за спасителни служби в близост до мястото за почивка и за начините на връзка с тях; – има ли мобилен обхват в района и на мястото на купона; – има ли бензиностанция наблизо.
ПРЕПОРЪКИ ЗА ФИНАЛ
Не шофирай пил или дрогиран! Ако чувстваш умора или сънливост, не тръгвай на път, а ако вече пътуваш, отбий и си почини! Бъди концентриран, не отклонявай вниманието си при шофиране! Не участвай в нерегламентирани състезания (гонки)! При нужда от помощ се обади на телефон 112.
Пътна полиция пожелава на всички приятно и безопасно пътуване!
Всяко време има своите герои. Кои са героите на така наречения Преход?
Воден от желанието си да бъда максимално обективен, направих кратка социологическа анкета с хора от различни възрасти и професии, и с различно социално положение. Нямах предварителни очаквания и нагласи, но в първия момент бях изненадан от отговорите на събеседниците си. После ги приех напълно.
На първо място в класацията за герои на времето, в което живеем през последните 30 години, са пенсионерите.
Защо?
Първо – защото им се наложи да преболедуват два/някои три/ различни социални строя, да изтърпят войни, политически и обществени промени, които за един човешки живот са твърде много. За едни от тях времето през социализма е по-добро със своята сигурност, работа и пенсии за всички. За други такова е времето преди него, но единодушно е мнението, че днес времето за пенсионерите е най-лошото. За управляващите в България пенсионерите са второ качество хора, чиято задача е да пълнят пенсионните фондове и после много-много да не се задържат на този свят, за да може парите от същите тези фондове да бъдат откраднати от държавата/през социализма/, а днес и от частни лица. Няма друга страна в Европа, в която процентът на пенсията спрямо заплатата да е толкова нисък и може да се каже, че болшинството пенсионери са обречени на глад и бедност. Да, да си пенсионер и да оцелееш е истинско геройство в мирно време. Спомням си, когато бях малък, бабите и дядовците ни винаги имаха за внучетата скътан по някой лев, я за топка, я за бонбони, я за нещо друго. Днес това могат да си позволят малцина. Самите възрастни хора много често разчитат на помощ от децата си, за да си закупят храна, лекарства и да си платят отоплението през зимата.
Втората причина за героизма на възрастните хора е необходимостта да преминат на стари години през нечувана преди това техническа революция, да им се налага на стари години да изучават компютри, мобилни телефони и други подобни нововъведения. Според официалната статистика 10 процента от пенсионерите през последните двадесет години са се възползвали от различни програми, за да се научат да работят на компютър/причината е желанието им да общуват с децата си в чужбина/. Да работят с мобилни телефони се научиха от близки и съседи, пак по същите причини.
И третата основна причина – днешните пенсионери изгубиха децата и внучетата си, които масово продължават да емигрират в чужбина. Помним повестта на Елин Пелин „Гераците”, в която се разказва за разпада на идиличното патриархално общество. Днес този разпад продължава на друго ниво. Разпада се семейството. Децата и внуците емигрираха и продължават да емигрират. Възрастните хора останаха да живеят в пустите домове сами, като кукувици. Лишени от социални контакти, болни и загърбени от здравната система, тяхното геройство не е повод за гордост, а белег за крушението на България. И накрая да не забравим да добавим, че отново са пенсионерите са на мушката на битовите престъпници, обирджии, телефонни измамници и още какви ли не вандали.
Пенсионерите – днешни герои на България! Звучи толкова тъжно, че изгубва смисъла си.
На въпроса ми кои са антигероите на нашето време, моите събеседници отговориха: политиците.
Но за това друг път.
Автор: Калин Илиев
„Азбучник на българския хаос” представлява поредица от коментари,
чиито наименования следват последователността на буквите в българската
азбука. Подобен подход има амбицията да очертае максимално широк кръг от
теми, като открие техните връзки между буквите, думите и словото през
хаоса на Прехода. Другите текстове от поредицата четете ОТТУК.