Свържи се с нас

Новини

Асоциацията на географите има място в образователната сфера

Published

on

Промени в учебния план изкараха учители по география от цялата страна на протест пред Министерството на образованието, на който изразиха своето недоволство относно готвената реформа в сектора. В тази връзка разговаряхме с Регионален координатор на „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“ за Габрово Анатолий Антов по въпросите, свързани с образователната и възпитателната сфера.

протест

снимка: АПГР

Г-н Антов колко представители на АПГР – Габрово участваха на протеста в столицата?
– „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“ – Габрово взе активно участие в протеста на 23 януари с двама свои представители. Аз, като Регионален координатор на асоциацията и г-н Христо Кичиков, почетен член и активен географ от нашия град.

Приблизително колко бяха протестиращите географи и бяхте ли подкрепени от други ваши колеги?
– На протеста пред Министерството на образованието взеха участие над 100 колеги географи от цяла България. Освен членове на „Асоциацията на професионалните географи и регионалисти“, активно участие взеха и преподаватели от висшите училища в страната, където се преподава дисциплината География, и членове на Българското Географско Дружество.

– Какви бяха обсъжданите теми?
– Темите, които обсъждахме, бяха представени под формата на подписка на бившия вече министър Тодор Танев. Те бяха свързани с липсата на предмета „География и икономика“ в 11 и 12 клас, и безумието при запазване на 51 часа „География и икономика“ в 5 клас, да се увеличи обемът на учебния материал с още два континента – Африка и Антарктида. Това стресира учениците и компресира понятийния апарат, което пък води до това, че децата намразват тази дисциплина.

– Какви предложения бяха направени, за да се съхрани обучението по география в училище?
– Ние сме за това въвеждането на новите учебни програми да се отложи с една година и да се седне на масата на преговорите с учители и специалисти в отделните области. Целта е да се достигне до максимална ефективност  при усвояването на учебния материал, при увеличаване и запазване на часовете по „География и икономика“ от 5 до 12 клас. При варианта, който предлага Министерството на образованието и науката, се отваря врата за сенчестата икономика и частните уроци при явяване на ДЗИ и кандидатстване във ВУЗ.

– Какво е мястото на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти при вземане на важни решения, касаещи реформата в образованието?
– Мястото на АПГР в системата на образование в страната става все по-голямо. Членската ни маса се увеличава и заявка за членство има, и от колеги специалисти по история и цивилизация, и биология и здравно образование. Смятаме, че нашата асоциация има място и по места, при решаване на важни въпроси от образователната и възпитателната сфера. Внесени са над 4100 подписа в МОН за подкрепа на исканията ни и готвим петиция до Комисията по образование към Народното събрание.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Започва имунизирането на бременни жени срещу коклюш и в Габрово

Published

on

Световната практика категорично показва, че ваксинация срещу коклюш по време на бременността, е абсолютно безопасна, както за бременната, така и за плода. Съгласно Наредба за изменение и допълнение на Наредба №15 от 2005 г. за имунизациите в Република България, (обн. ДВ бр. 40/07.05.2024 г.), имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание се препоръчва за бременни жени през периода от 27-а до 36-а гестационна седмица.

Условие за поставяне на безплатна имунизация на бременна жена е наличието на медицински документ от проведен преглед /наблюдение/ насочване за имунизация от специалист по акушерство и гинекология, общопрактикуващ лекар или друг медицински специалист, от който е виден настоящия период на бременността.

Имунизацията срещу коклюш при бременни жени в 27-36 гестационна седмица е еднократна и се извършва с комбинирана ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш (ацелуларна компонента) с намалено антигенно съдържание с търговско наименование Boostrix.

За област Габрово имунизация срещу коклюш на бременни ще се извършва от 9 май в имунизационен кабинет на РЗИ – Габрово на адрес: Габрово, ул. Райчо Каролев“ № 2, ет.1, каб.101.

Работното време е всеки работен ден от 14.00 до 16.00 часа, след предварително записване на телефон: 0884 60 64 23.

Информация за ваксината Бустрикс можете да намерите на сайта www.plusmen.bg.

Зареди още

Икономика

До 15 май български компании могат да кандидатстват за разработване на иновации

Published

on

Остава една седмица, в която български компании могат да кандидатстват по процедурата „Разработване на иновации в предприятията“ с бюджет 127 млн. лв. от програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) по линия на Министерството на иновациите и растежа. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020 ( https://shorturl.at/awTW6 ) до 16:30 ч. на 15 май 2024 г.

От безвъзмездна помощ ще могат да се възползват микро-, малки и средни фирми (МСП), малки дружества със средна пазарна капитализация с до 499 служители и големи компании в партньорство с МСП.

Минималният размер на финансирането по процедурата е 50 000 лв., а максималният зависи от големината на фирмите. За микро- предприятията е 250 000 лв., за малките – 400 000 лв., а за останалите – 500 000 лв.

Съфинансирането е от 25% до 60% спрямо категорията на дружествата. Проектите на фирмите трябва да са насочени към разработване на иновация, която попада в една от подобластите на някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) 2021-2027 – „Информатика и ИКТ“, „Мехатроника и микроелектроника“, „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“, „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ и „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“.

Допустимо ще бъде разработване на продуктови иновации или иновации в бизнес процесите, насочени към производство на стоки и предоставяне на услуги в различни области, напр.: машиностроене и уредостроене, изкуствен интелект, методи за чисто производство, съхранение, преработка и достигане до крайния потребител на специфични български продукти, разработване на иновативни устойчиви технологии за интегриране на водород в промишлени процеси и др.

Подкрепа ще получат иновативни решения на национално и световно ниво, но и такива представляващи новост на ниво предприятие.

Със средства по процедурата ще се финансират дейности по извършване на изследвания, изпитвания, измервания и валидиране; създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, както и дейности по защита правата по индустриална собственост на национално и международно равнище на разработваната по проекта иновация.

Зареди още

Култура

Мария Гетова и Биляна Тодорова представят пред габровци дебютните си поетични книги

Published

on

Габрово е четвъртата спирка от т.нар. „северен тур“ на две млади български авторки, участнички в проекта „Поезия на Севера“ – Биляна Тодорова и Мария Гетова, които ще представят пред габровската публика своите дебютни поетични книги – „Годината на Март“(2022 г.) и „Полуразпад“ (2023 г.)

Домакин на събитието е Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ в Габрово.

Биляна Тодорова е сценарист, поет и преподавател. Участник е в редица литературни събития, като на четенията си редовно изпълнява и авторска музика. Носител е на второ място в международния конкурс Sofia Singer Songwriter за 2019 година, а през 2022 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Годината на Март“.

Мария Гетова е културолог и поет. Участва в литературни събития с разнообразни формати. Носител е на втора награда в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2022 г. През 2023 г. излиза дебютната ѝ стихосбирка „Полуразпад“, за която е номинирана в категория “Дебюти” на Националните литературни награди “Перото”.

Проектът “Поезия за Севера” се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Разпространение”.

Мария и Биляна споделят, че с нетърпение и радост очакват срещата в Габрово, защото искат да опознаят града и да се запознаят с нови хора, да поговорят със своите публики за детството…за писането…за градовете…за хората…за поезията…

Заповядайте в библиотеката на 14 май, вторник, от 17.00 ч. в читалня „Д-р Петър Цончев”.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица