Новини
Габрово е домакин на световния хандбален турнир IHF Trophy
Екзотични отбори от пет континента ще пристигнат тази седмица в Габрово, за да вземат участие в третото издание на световния хандбален турнир IHF Trophy.
След отличното домакинство на Европейското издание на хандбалния турнир „Челъндж Трофи“, което се проведе през 2012 година в градовете Габрово и Велико Търново, Българската федерация по хандбал получи доверието и на Международната централа (IHF) да организира финалите на турнира IHF Trophy`2015 за мъже и жени.
Събитието, на което съорганизатор е и Община Габрово, ще се проведе от 21-ви до 25-ти октомври в спортна зала “Орловец“ и ще събере участници и официални лица от 14 държави от 5 континента.
В Габрово ще се срещнат победителите от 2014 година в континенталните издания на турнира „Challenge trophy“ при двата пола. Страната ни ще участва в женската надпревара с националния тим до 20 години, който през миналата година триумфира като победител в европейското издание на турнира, провело се в Лариса, Гърция. България е и последният носител на трофея от Междуконтиненталното издание на IHF Trophy, което се проведе през 2013-та година в Монтерей, Мексико.
„Лъвиците“ ще защитават трофея си срещу първенците в турнира от района на Океания, Карибската зона, Азия и Африка, съответно отборите на Нова Зеландия, Гваделупа, Узбекистан и Сенегал. При мъжете за първото място ще спорят тимовете на Узбекистан, Колумбия, Таити, Фарьорски острови и Кабо Верде.
Според регламента, турнирът е за състезатели родени след 1995 година, тоест до 20 години. Схемата за определяне на шампионите е „всеки срещу всеки”, като за победа се дават 2 точки, при равенство 1 точка.
Треньорския тандем Христо Коев и Веселина Златева избра най-добрите хандбалистки на тази възраст от вътрешното първенство. За турнира от чужбина ще се завърне и състезаващата се за словенския „Крим Меркатор“ Глория Павлова.
Турнирът ще бъде обслужен от пет съдийски двойки, от Франция, Колумбия, Сенегал, Тайланд и България. Честта на родното съдийство ще защитават международните арбитри Георги Дойчинов и Юлиян Горецов.
Официален представител на Международната федерация по хандбал ще бъде шефът на съдийската комисия на IHF Манфред Праузе от Германия. Лекции на родните рефери ще изнесе унгарецът Шандор Андорка.
IHF Trophy стартира в сряда, 21-ви октомври, с двубоя при мъжете между Колумбия и Таити от 13.30 часа. Първият съперник на България е състава на Гваделупа. Мачът е от 20.00 часа, веднага след официалното откриване на турнира, което ще започне в 19.00.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Правителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата

Министерският съвет одобри финансиране в размер на 3 151 475 евро за реставрация на Паметника на свободата.
Средствата ще бъдат отпуснати на Министерството на културата за обезпечаване на сключен договор за изпълнение на реставрационни и консервационни дейности и строително-монтажни работи по всички части на работен проект за обект: „Реставрация и консервация на фасадите на Паметника на свободата на връх „Шипка“ в ПИ с идентификатор 83199.1.1, землището на гр. Шипка, община Казанлък, област Стара Загора“.
Предоставянето на средствата ще осигури необходимата финансова обезпеченост за започване изпълнението на проекта. Паметникът на свободата на връх Шипка е един от най-разпознаваемите символи на българската държавност, свободата и националната памет.
Обектът е недвижима културна ценност с национално значение и представлява културно- историческо наследство с изключителна обществена значимост. Неговото опазване е задължение на държавата, произтичащо както от Закона за културното наследство, така и от обществения интерес за съхраняване на националната историческа памет.

Новини
Областният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
Областният управител на Габрово Кристина Сидорова оспорва пред съда повторно приетото решение на Общински съвет – Габрово за договора между Община Габрово, Силвър бет и ОФК Янтра 2019.
Предмет на съдебния спор не е необходимостта от подкрепа за спорта, а начинът, по който Общински съвет – Габрово (ОбС-Габрово) е приел своето решение, уточняват от областната администрация.
Според областния управител при повторното му приемане не са спазени императивните изисквания на Закона относно необходимото мнозинство и процедурата за вземане на решението. Законът е категоричен, че когато върнато решение се приема повторно, то трябва да бъде подкрепено с повече от половината от общия брой общински съветници.
В конкретния случай това изискване не е било изпълнено, поради което е налице съществено нарушение на процедурата по приемане на решението.
Вторият мотив е свързан със съдържанието на самото решение. В мотивите към него липсва достатъчна обосновка относно характера на договора и условията, при които Община Габрово предоставя общински рекламни площи.
Не е извършен анализ на стойността на насрещните престации, нито е изяснено по какъв ред се предоставят рекламните съоръжения, въпреки че за това съществува действаща общинска наредба.
Областна администрация – Габрово подчертава, че спазването на законовите процедури е гаранция за устойчивостта на всяко решение, независимо от неговата обществена значимост.
Подкрепата за спорта не може да бъде противопоставяна на върховенството на закона. Когато законовите изисквания не са спазени, областният управител е длъжен да упражни предоставените му контролни правомощия.
Решението по спора предстои да бъде постановено от Административен съд – Габрово в едномесечен срок.

Крими
Шофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово

60- годишният водач на товарен автомобил Форд самокатастрофира край Габрово. Причината за инцидента е несъобразен скорост. Това става ясно от полицейската сводка за днешния 17 юли.

Катастрофата е станала вчера, 16 юни. По данни на пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово 60-годишният шофьор не съобразил скоростта си на движение с пътните условия и релефа на местността, изгубил контрол над управлявания от него бус, в резултат на което се ударил в пътен знак и се преобърнал извън пътното платно.

След инцидента водачът е бил тестван за употреба на алкохол и наркотици, като отчетените пробите са отрицателни.
Мъжът е бил транспортиран до МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово и след преглед е освободен. Пътнотранспортното произшествие е било обслужено по административен ред.
*Снимки: Иван Владимиров, фейсбук.

-
Любопитнопреди 3 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Кримипреди 4 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди 2 дниОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 3 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди 2 дниБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“
-
Кримипреди 2 дниМащабна полицейска акция обхвана целия габровски регион
-
Новинипреди един денЯнтра пусна абонаментни карти за новия сезон
-
Любопитнопреди един денУзана Поляна Фест ви очаква този уикенд






