Свържи се с нас

Култура

Габрово отново е подвластно на комедийните филми

Published

on

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

От 12 до 19 октомври в Столицата на хумора и шегата отново ще властват комедийните филми, а почитателите на седмото изкуство, ще имат възможност да заситят глада си за стойностно кино със сериозната селекция, която шестото издание на „Смешен филм фест“ ще предложи. Това информира Калина Вагенщайн, която представи пред журналисти поредното издание на филмовия фестивал.

Кулинарната тема е силно застъпена, затова и програмата тази година изглежда като добре балансирано меню – за всеки вкус и възраст. Вместо обичайните до сега 7 дни, имаме ден повече, сервиран като предястие.

31 са филмовите заглавия, разпределени във фокуси: „Кино и кухня“, „Испанско и латиноамериканско кино“, „100 години българско кино“, „Световен екран“, „Златни комедии“, „Детско кино“.

11 са продукциите, включени в конкурсната програма, а носителя на приза Най-смешен филм на Габрово, ще определи тричленно жури в състав: председател – проф. Николай Лазаров – оператор, преподавател в НАТФИЗ (габровската следа във фестивала), членове: доц. Юлия Кънчева – режисьор, преподавател в Нов български университет и Иван Попйорданов – дългогодишен директор на СИФ „Бояна“, на БНТ, член на финансовата комисия на НФЦ.

Публиката също ще има възможност да избере своя фаворит, като гласува с анкетна карата в зала „Възраждане“ или на сайта на „Смешен филм фест“.

100-годишнината на българското кино ще бъде отбелязана с представяне на два нови пълнометражни филма: „Събирач на трупове“ в присъствието на сценариста на филма Марин Дамянов и „Любов и инженерство“, а за малките зрители селекция на най-доброто от българската анимация, създадена специално за фестивала от Надежда Маринчевска.

Децата ще могат да гледат и един от най-награждаваните сръбски филми „Хартиеният принц“. Сценаристката на филма – Владислава Войнович, ще бъде специален гост на фестивала и освен на прожекцията, почитателите на киното и литературата ще могат да се срещнат с нея още веднъж, по време на представянето на едноименната и книга в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.

Двете прожекции за детска аудитория ще са в събота и неделя от 11.00 ч.

За Смешен филм фест ще бъде изключителна чест да посрещне грузинската режисьорка Нана Джорджадзе. Тя ще представи филма си „1001 рецепти на влюбения готвач“, носител на редица престижни награди и номиниран за „Оскар”, включен в модул „Златни комедии“.

И тази година фокусът „Златни комеди“ ще премине под формата на филмови лектории с лектор Деян Статулов – Дидо.

В две последователни вечери на 14 и 15 октомври (сряда и четвъртък) от 18.00 ч. зрителите ще могат да се запознаят с творчеството на гостенката ни Нана Джордадзе и гръцкият режисьор Тасос Булметис и ще гледат техните най-награждавени филми – споменатият вече „1001 рецепти на влюбения готвач“ и „Цариградска кухня“ на Булметис. Входът за прожекциите е свободен!

В модула „Страна на фокус” тази година попада Испания – с 5 филма. За първи път в програмата участва филм от Аржентина. За представянето му в последната вечер на фестивала – 19 октомври от 20.00 ч. очакваме в Габрово да пристигне посланикът на Аржентина Н. Пр. Гийермо Асрак.

Поради технически причини филмът «Паметник на Майкъл Джексън» отпадна от програмата. Вместо него на 17 октомври, събота, от 18.00 ч. зрителите ще имат удоволствието да се насладят на филма-шедьовър на братята Тавиани «Чудният Бокачо», който е с безспорни кинематографски качества, с престижни номинации и награди.

Смешнен филм фест никога не е само кино, защото любителите на седмото изкуство по правило са любопитни, интелигентни и интересуващи се хора. Затова и тази година фестивалът ще бъде гарниран със съпътстващи събития, тематично обвързани със седмото изкуство и смеха, които ще направят преживяването по-пълно и очарователно.

„Смешен филм фест“ 6 започна с „Треска за кино”, като препратка към незабравимия филм на Чарли Чаплин, само че в главните роли видяхме и чухме музикантите от оркестър „Габрово“. Вчера (12 октомври, понеделник), от 17 часа на откритата сцена на ул. „Радецка”, с изпълнения на популярни мелодии от филми, музикантите се усмихнаха на габровци и ги настройваха на фестивална вълна.

Музей „Дом на хумора и сатирата” се включи в програмата на „Смешен филм фест” 6 , с домакинството си на изложбата „Свобода на словото: Независимостта на медиите през погледа на белгийски и български карикатуристи”, в рамките на Дните на Белгия в България. Изложбата бе от Посланика на Кралство Белгия Н. Пр. Аник Ван Калстър. Гости на традиционния Весел четвъртък ще бъдат Джеки Стоев и Джони Пенков, които ще представят книгата си „Надали, ама а дано/А дано, ама надали“.

Още две литературни срещи в Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ ще зарадват любителите на киното и книгите. На 14 октомври драматургът Марин Дамянов ще представи книгата си „Самурай от Надежда“, а в последния ден на фестивала 19 октомври сръбската писателка Владислава Войнович ще разкаже как интересът към филма и „Хартиеният принц“ я е провокирал да разгърне историята в книга.

Книжен базар, разположен във фоайето на „Възраждане”, ще даде възможност на зрителите да си тръгнат с приятни преживявания от гледания филм и с интересно четиво.

Съпътстващите събития и прожекциите от модул „Златни комедии“ са с вход свободен. За всички останали прожекции цената е 3 лв.

Българско кино, премиерни световни заглавия, златни ленти, филми за деца и юноши, гости от страната и чужбина, музика, карикатура, литература, това и още приятни изненади очакват публиката на Смешин филм фест 6 .

Пълната програма може да разгледате на страницата на фестивала оттук.

Изберете си филм и не забравяйте – апетитът идва с гледането!

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотографска изложба показва Габровския карнавал от последните 10 години

Published

on

В деня на шегата, 1 април, от 17.00 часа в Дома на хумора и сатирата ще бъде открита фотографска изложба, посветена на Карнавала в Габрово. Новината оповестиха от местната общинска администрация.

Габровският карнавал? Всеки, който поне веднъж е участвал или присъствал, го свързва със смях и добро настроение, споделени емоции, и, по нашенски – закачливо-заядлива политическа сатира, без която това всенародно веселие не бива. Традицията се заражда в края на 19-ти век, след това празничната Олелийня по Сирни Заговезни се преобразява в Карнавал – и така, вече 101 години, без значение кой е на власт и какъв е политическият режим. Само два пъти габровци пропускат това зрелище – през Втората световна война и в началото на Прехода (1990-1998).

През 21 век Карнавалът, вече част от световното карнавално семейство, е любимо събитие и на гостите на града – десетки хиляди почитатели от страната и чужбина прииждат през третата събота на май.

Воден от своята генетична карнавална пристрастеност, Музеят на хумора и сатирата призова местните фотографи, запечатали моменти от Габровския карнавал през последните 10 години, да се включат в изложбата “10% Карнавал”.

Обръщаме глава назад към усмихнатите лица и темите на Габровския карнавал от 2014 насам: 2014 – „О, времена! О, нрави!“, 2015 – „Габровец и котка по гръб не падат“, 2016 – „Няма такава държава, има такъв град“, 2017 – „Да изкукуригаме от смях“, 2018 – „Габрово, мой малък Брюксел“, 2019 – „Маски горе!“, 2020 – „Между изтока и запада“, 2021 – „Следвай котката“, 2022 – „Кот доди, гад доди!”, 2023 – „Има – няма 100 години” … и се подготвяме за Карнавал 2024, водени от мотото „Make КАРНАВАЛ, not war“.

В изложбата участват фотографите Драгомир Минков, Виктор Маринов, Милчо Милев, Пламен Иларионов и Цветомира Иванова. Фотографската изложба се реализира по идея на Пламен Иларионов.

Зареди още

Култура

Веселина Кожухарова представя творчеството си в Габрово

Published

on

Писателят Веселина Кожухарова ще запознае габровци с творчеството. Домакин на събитието ще бъде Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“, което ще се проведе на 20 март, от 17.15 часа в читалнята „Д-р Петър Цончев“.

Акцентът ще бъде поставен върху най-новия роман „До четвърто коляно“, появил се през пролетта на 2023 година. Книгата запознава читателя с четири поколения жени, белязани от необикновени способности.

Действието се развива преди Освобождението на България и малко след това, а темите засягат човешките добродетели – прошката и обичта, но и омразата, алчността, сребролюбието, греховете.

Веселина Кожухарова е родена и живее в Горна Оряховица, пише стихове и проза. Цялата си кариера тя посвещава на музиката като вокален педагог, ръководител на хорове, вокални групи, основател на частно музикално училище.

Творчеството ѝ включва текстове и музика на песни, пиеси и мюзикъли. Има издадени пет книги: „Жених за царкинята“ (приказки за деца), „Погледни през рамо“, „Между звездите и зората“, „Въглени“ и „До четвърто коляно“.

Зареди още

Култура

Стартира конкурсът „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“

Published

on

Стартира Четвъртото издание на националния конкурс „Бостанско плашило“, организиран от музей „Етър“. Крайният срок за участие е 10 април 2024 г., а седмица по-късно ще бъдат обявени победителите.

На 10 май изпратените за участие в конкурса плашила ще бъдат експонирани в различни части на музея. Награждаването на отличените ще се състои на 19 май. Ако на 30 и 31 март посетите музей „Етър“, може да си вземете билет с творческо преживяване „Претвори традициите!“. Той осигурява възможност да се разходите в музея, да се запознаете с особеностите на традиционното плашило и да направите свое. Може да включите своето плашило в националния конкурс на музей „Етър“ или да го вземете със себе си, за да Ви пази градината!

За първи път конкурс за плашила е организиран от екипа на музей „Етър“ през 2009 г. Плашилото – това човекоподобно чучело, облечено в стари дрехи, натъпкани със слама, направено, за да плаши и прогонва птиците от селскостопанските градини – някога е будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, остроумието си и способността си да се самоиронизират. Изработените за конкурсите през 2015 г. и 2016 г. плашила „дефилираха“ на ежегодния международен габровски Карнавал.

Целта на конкурса е да се провокира интереса на участниците да се запознаят с традициите в направата на бостански плашила, използвани за опазване на реколтата; да се насърчат творческите способности и фантазията на младите хора; да се стимулира умението на децата да работят с различни естествени материали. В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови творби.

Категориите са две – „Традиционно плашило“ и „Плашило в пенсия“. Всички плашила в категория „Традиционно плашило“ трябва да бъдат изработени от природни материали (дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.). При изработване на плашилата за тази категория, е добре участниците максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, използвани до 80-те години на XX век.

За категорията „Плашило в пенсия“ е допустимо използването на елементи от синтетични материали, а свободните интерпретации и богатото въображение са силно окуражавани.

Участниците, класирани на първо, второ, трето място във всяка от категориите получават предметни награди и отличителен документ. По преценка на журито, допълнително могат да бъдат учредени специални и поощрителни награди.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица