Новини
Министър Томислав Дончев: Готови са промените в Закона за обществените поръчки

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
На 14 и 15 април 2011 в с. Гергини, област Габрово се проведе координационна среща на Националното сдружение на общините в Република България с управляващите органи на оперативните програми на ЕС и Държавен фонд „Земеделие”, в която участва и министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Срещата имаше обощаващ и заключителен характер, за да се отчете какво се е случило и какво не се е случило. „Нормално е между общините и държавната власт да има леко напрежение, това е в някаква степен здравословно“, заяви министър Дончев. Другата тема, която беше горещо дискутирана беше „Финансовите корекции“. „Подобна система ще гарантира по-добра дисциплина и няма позволява да губим пари. Ако някой, някъде ръководител на проект, експерт, кмет, е направил грешка, той ще си носи отговорността“, допълни министърът.
До края на месец май трябва да е готов механизма за Компенсаторния фонд. Първата задача на този фонд е да изчисти старите случаи свързани с програмата „САПАРД“. Фондът няма да покрива на 100% размера на корекцията и ще се покриват случаи, които са в определено негативно отношение като размер спрямо общинския бюджет. Ако една община има бюджет от 100 милиона и има корекция от 25 хиляди, тя няма да може да кандидатства за покриване, защото може да си я плати сама.
На срещата бяха дискутирани и готвените промени в Закона за Обществените поръчки, чрез които се цели да се оптимизира съществуващата система и усъвършенства правната рамка. Това са промени, които касаят въпроси неуредени в европейското законодателство. Най-съществена промяна е намаляване на нормативните актове, които регулират възлагането на обществените поръчки. По този начин се намаляват и броят на режимите, които се прилагат в зависимост от стойността на конкретната обществена поръчка. Предложен е нов вариант на предварителен контрол по отношение на възлагането на процедури финансирани с европейски средства. Този предварителен контрол ще се осъществява от Агенцията по обществени поръчки.
„Преди 2 дни с колегата Трайков подписахме доклада за промените в Закона, в момента тече съгласуване. Задачата, която имам според решението на Министерски съвет е спазена. Имаме готови промени и разчитам, че Законът ще бъде внесен в българския парламент май месец“, каза министър Дончев.
Крими
Полицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки

29 проверени водачи на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) и 11 констатирани нарушения. Това е резултатът от специализираната полицейска операция, проведена на 9 и 10 юли в Габрово и Севлиево.
Акцията беше насочена към повишаване на безопасността на движението по пътищата и се проведе по разпореждане на директора на Областна дирекция на МВР – Габрово, старши комисар Илиян Иванов, съобщиха от пресцентъра на полицията.
По време на операцията вниманието на органите на реда бе насочено към спазването на Закона за движението по пътищата в частта му, отнасяща се до управлението на електрически тротинетки и други ИЕПС. Проверени бяха няколко съществени аспекта, а именно – възрастта на водачите, използването на задължителните предпазни средства, движението в разрешените за целта зони, а също и техническата изправност на самите превозни средства.
Наред с контролната дейност, служителите проведоха разговори с водачите, в които им бяха разяснени правилата за безопасно управление на ИЕПС. Целта на тези беседи беше да се повиши осведомеността на водачите и да се намали рискът от пътнотранспортни произшествия, произтичащ от неправилното използване на тротинетките.
От установените 11 нарушения се откроиха три основни вида пропуски, сред които управление без защитна каска, движение в зони и управление по площи, предназначени само за пешеходци, и превозване на пътник на тротинетка, при положение че тя е предвидена за един водач.
Именно тези нарушения създават реален риск както за самите водачи, така и за останалите участници в движението.
От ОДМВР – Габрово подчертаха, че проверките върху водачите на ИЕПС няма да бъдат еднократни, а контролът над водачите им ще продължи и в бъдеще, с ясната цел да се ограничат нарушенията и да се гарантира по-висока безопасност за всички, които се движат по пътищата и тротоарите на двата града.

Крими
Три нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово

Областната дирекция на МВР -Габрово получи три нови патрулни автомобила „Шкода Кодиак“, чието закупуване е финансирано от Фонда за безопасност на движението.
Автомобилите са оборудвани с лайтбар и необходимата специализирана техника за изпълнение на полицейските функции.
Те са обозначени с отличителните знаци и герба на Министерството на вътрешните работи.

Новите патрулни автомобили ще подпомогнат ежедневната работа на полицейските служители и ще бъдат използвани за патрулно-постова дейност, териториално обслужване и осъществяване на контрол по Закона за движението по пътищата.
С включването им в автопарка на дирекцията ще се повишат мобилността и оперативните възможности на полицейските екипи, както и ще се подобри контролът по пътната безопасност.

Новини
Полагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана

Областният и заместник областният управители Кристина Сидорова и Андрей Николов проведоха работна среща с директора на Областно пътно управление Габрово инж. Деян Георгиев.
По време на срещата бяха обсъдени текущите дейности по поддържането на републиканската пътна инфраструктура в област Габрово.
Георгиев подчерта, че екипите на Областно пътно управление работят по отводняване и подрязване на храсти край пътните пространства. Приоритетно работата се извършва по първостепенните пътища.

Продължава работата по пътя между Габрово и местността Узана, като е предвидено да бъдат асфалтирани още 4 км от трасето.
Почти е завършен ремонтът на пътя Севлиево – Сенник – Градница – Бериево.
На износващ пласт е вече и пътят между Царева ливада и Дряново, като остава да се положи пътна маркировка и да се поставят знаци.
Започват ремонтните дейности по пътя Агатово- Крамолин.

-
Кримипреди 6 дниКомисар Илиян Иванов контрира Таня Христова: Габрово остава спокоен град!
-
Новинипреди 6 дниТаня Христова хвърли бомбата: Габрово вече не е безопасен, а МВР бездейства!
-
Културапреди 6 дниИзлезе второто издание на „(Не)Познатият Колю Фичето“
-
Новинипреди 5 дниКомуникацията между институциите в региона е добра, работи се в синхрон
-
Новинипреди 3 дни170 години от рождението на Никола Тесла – геният, който чуваше Вселената
-
Новинипреди 5 дниСребро за Иван Екимов от международен шахматен турнир
-
Любопитнопреди 4 дниДрескод футболна фланелка за споделеното гледане на първия полуфинал
-
Новинипреди 5 дниГабровски учител участва в международен педагогически форум





