Свържи се с нас

Любопитно

Нови цветни кашпи на крайречната улица „Софроний Врачански“

Published

on

снимка: Община Габрово

31 цветни кашпи върху парапета и още 15 висящи за осветителните стълбове ще бъдат поставени до края на седмицата на ул.“Софроний Врачански“, информираха от габровската общинска администрация. Около 1 500 цветя от видовете калибрахое, каскадна вербена, мимулус, лобелия, бегония, фуксия, бакопа, биденис и импасианс са засадили служителите на общинското звено „Озеленяване“.

Изцяло нови са и цветните фигури на пл. „Възраждане”, зелената площ зад автобусната спирка пред Областна администрация, както и новата фигура с декоративни треви и храсти на „Колелото”, ефектът от която ще се види на малко по-късен етап, поради особеностите на използваната растителност.

С променен облик е и пл. „Бесарабия” (пл. „Лиляна”), където са засадени няколко дървета, жив плет от страната на пътя, а в основите на паметника, групи от храсти. Предстои да бъдат засадени и цветя.

снимка: Община Габрово

снимка: Община Габрово

Изцяло подменена беше растителността пред Дома на хумора и сатирата, но за съжаление в крайните кашпи вече липсват по-голямата част от цветята. Кражбите са системни, но звеното няма финансовата възможност постоянно да попълва липсите. Припомняме, че санкцията за физически лица, съгласно Наредбата за изграждане, поддръжка и опазване на зелената система на територията на Община Габрово е от 200 до 5 000 лв, а за юридически от 500 до 10 000 лв.

Попълнени с цветя са и малките площи по ул. „Радецка”, които бяха превърнати в нерегламентирани места за отпадъци. Стремежът на звеното е всяко свободно и подходящо за цветя място, да придобие цветен облик. До края на годината дървени кашпи ще бъдат поставени и в Шести участък.

Пак по проект „Цветен град” е предвидено монтирането на няколко вертикални триизмерни цветни фигури в различни форми, покрити с цъфтяща и листнодекоративна растителност, нещо ново за Габрово, което ще предизвика интерес.

До момента са засадени 2/3 от цветята, които са предвидени за лятото. Следващата смяна ще бъде през периода септември – октомври.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Изтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“

Published

on

Финалната права е тук. Остават броени часове до края на онлайн гласуването в конкурса „Кралица на Варна 2026“, а габровката Преслава Василева продължава своята достойна надпревара сред десетте финалистки.

19-годишната студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ впечатлява не само с визия, но и с характер. Тя се занимава със съдийство по футбол – поле, в което увереността и бързата преценка са задължителни. В ежедневието си Преслава е дисциплинирана, активна и последователна, а спортът е неизменна част от живота ѝ. Самата тя с усмивка споделя, че хобито ѝ е „да тренира и красотата“ – израз, който отлично описва баланса между вътрешна сила и външно излъчване.

След успешен кастинг тя заслужено намери място сред избраните финалистки в седмото издание на престижния конкурс, който събира участнички от цялата страна. Част от крайното класиране обаче зависи именно от онлайн подкрепата.

Гласуването приключва днес в 18.00 часа.

Това е моментът Габрово да се обедини и да застане зад своето момиче на морската сцена. Всеки вот е важен, всяка подкрепа има значение.

Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b.

Нека финалните часове бъдат силни за Габрово. Защото зад всяка корона стои подкрепа – а днес тя е по-ценна от всякога.

Зареди още

Култура

Кулинарен събор „Бабините тефтери“ събира пазители на традициите в Драгановци

Published

on

Народно читалище „Христо Ботев 1923 г.“ организира първия кулинарен събор „Бабините тефтери“ – празник, посветен на българската кухня, спомените и живите традиции.

Събитието ще се проведе на 25 април от 10.30 ч. на площада в с. Драгановци, община Габрово. Инициативата има за цел да съживи спомените за бабината кухня, старите тефтери с рецепти и автентичния български дух, предаван през поколенията чрез вкус, песен, музика и разказ.

Организаторите споделят, че вярват в силата на традициите, които оживяват най-ярко, когато се споделят заедно. В програмата са включени участия на фолклорни групи от различни читалища, работилница за приготвяне на традиционни ястия, пазар за „бабини вкусотии“, фото зона за спомени и изложба на автентични „бабини тефтери“.

Специални гости на събора ще бъдат Силвия Минкова, Трио „Звън“, Детски фолклорен фолклорен ансамбъл „Габровски гласчета“, както и изпълнение на гайда, които ще допринесат за празничната атмосфера.

Организаторите канят всички жители и гости на региона да се включат в събитието, за да готвят, пеят и съхраняват българските традиции заедно.

Зареди още

Любопитно

Преслава Василева сред финалистките на „Кралица на Варна 2026“

Published

on

От сърцето на Балкана до морската столица – 19-годишната Преслава Василева от Габрово вече е сред десетте финалистки в престижния конкурс „Кралица на Варна 2026“. След проведен кастинг тя заслужено намери място сред избраните участнички, които ще се борят за короната в седмото поредно издание на надпреварата.

Преслава не е просто красиво лице. Тя е студентка по педагогика във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – избор, който говори за отговорност, амбиция и желанието да работи с хора и да изгражда бъдеще. Освен това се занимава със съдийство по футбол – сфера, в която дисциплината, увереността и бързата преценка са задължителни. Рядка и впечатляваща комбинация: нежност и категоричност, стил и характер.

В свободното си време Преслава обича да тренира. Спортът е част от ежедневието ѝ, а както самата тя с усмивка признава, нейно хоби е „да тренира и красотата“. Зад сценичното ѝ присъствие стоят постоянство и самодисциплина – качества, които личат и извън прожекторите.

„Кралица на Варна 2026“ събира момичета от различни градове на страната, които се представят пред жури и публика, а част от крайния резултат се определя чрез онлайн гласуване. Именно тук габровци могат да изиграят своята решаваща роля.

Преслава ще представлява Габрово на финала. Мисия, която носи с гордост и увереност. Подкрепата на съгражданите ѝ може да се окаже ключова, защото за нея може да се гласува до 18.00 часа на 26 февруари.

Всеки, който желае да подкрепи габровската финалистка, може да го направи тук или през уеб сайта на конкурса „Кралица на Варна“: https://www.queenvarna.com/vote2026/p/tmz9wgwcb2t99e4jymfsss25fbgh8b

Един глас има значение. Нека заедно покажем, че Габрово стои зад своите млади, амбициозни и достойни представители. Защото всяка корона започва с подкрепата на родния град.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица