Свържи се с нас

Култура

Чудатости и забавление по полски

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата

За Музея „Дом на хумора и сатирата” годината започна с гостуване на полска карикатурна изложба, осъществено с любезното партньорство на Полския институт в София. Още тогава организаторите обявиха, че годината ще „завърши” също на полска сатирична вълна: Зигмунт Зарадкевич ще представи своя самостоятелна изложба и Музеят на карикатурата във Варшава ще размени с Дома своя колекция съвременна карикатура.

Речено-сторено: на 25 септември от 17.30 часа в зала 3 ни очакват две разкошни експозиции на съвременна полска карикатура. Дори бегъл поглед ще увери зрителя, че е попаднал сред изисканата обстановка на почти бутикови експозиции.

ЗИГМУНТ ЗАРАДКЕВИЧ (роден 1951 г.), художник илюстратор, график, карикатурист и до съвсем скоро директор на Музея на карикатурата, се представя с ретроспекция – включено е най-доброто от автора от последните десетилетия, награждавани творби или такива, които той смята за своя визитна картичка. Габровци се запознаха с г-н Зарадкевич по време на журирането на 21.Международно биенале през пролетта на 2013 година. Като част от международното жури той се представи тогава в залите на Дома в традиционната изложба с творби на журито. Сега погледът към творчеството на Зарадкевич е много задълбочен и подробен: виждаме го развълнуван от глобални и общочовешки теми (антимилитаристични и екологични), проблемите на съвременния човек с неговото свръхтехнологично битие (публичната библиотека е препълнена с книги, но читателят предпочита екрана на компютъра), ще видим и фриволни интепретации на „мъжки” теми (сред главите на мислителите философи и писатели в една изложба е попаднал по специфичен начин и Дон Жуан!). Ето какво доверява художникът: „Ще можете да проследите моите чудатости и забавления… Тъй като не обичам да бърборя напразно, аз прекосявам света с молива си, писалката и туша в ръка и рисувам. Рисувам, защото съм пристрастен към това, защото това е моя вътрешна необходимост, това ми дава радост и освобождава емоциите ми”.

Изложбата на МУЗЕЯ НА КАРИКАТУРАТА ВЪВ ВАРШАВА е подбрана така, че да представи пред публиката в Габрово най-активно работещите в жанра имена (от Анджей Млечко, Хенрик Цебула до Анджей Граняк, Мирослав Гринь и др., чиите творби познавачите на полската карикатура са срещали и в последните издания на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата). Музеят на карикатурата е дълго лелеяна мечта на прочутия Ерик Липински, сатирик, журналист, илюстратор и карикатурист, бъдещ директор на институцията. Много преди да има своя сграда в центъра на Варшава и богата колекция от полска и световна карикатура, Музеят разполага само с личната колекция на Липински, дала начало на бъдещия безценен фонд. Минават десетилетия, за да се стигне до днешните над 25 хил. карикатури, илюстрации и скулптури от полски и чужди автори от 18.век до наши дни и Музеят на карикатурата се превръща в една от ярките и обичани забележителности на полската столица.

Очаква се гости на вернисажа да бъдат представители на Полския институт в София. Музикалната част отново е поверена на младите таланти от Музикален клуб „Весела”.

Двете полски изложби в зала 3 на ДХС очакват своята публика до края на месец ноември.

Автор: Венета Георгиева – Козарева, Дом на хумора и сатирата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица