Свържи се с нас

Новини

Шест огнища на „син език“ в област Габрово

Published

on

кузъШест са установените до този момент огнища на заболяването син език на територията на Габровска област. Четири от тях са при овце: в Габрово – в кв. Недевци, в кв. Рязковци, в село Борики и в село Добрини. Две от огнищата са при говеда: в село Бериево и град Севлиево.

За изследване са изпратени проби от 13 обекта, като се очакват резултатите, информира д-р Георги Гинев – началник отдел „Здравеопазване на животните” в Областна дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/. Всички общини в областта попадат в застрашената 20-км. зона, с циркулация на вируса на син език.

Предприети са повсеместни мерки за ограничаване разпространението на заболяването, съобщават от ОДБХ. Борбата е свързана с кулекоидите, които пренасят вируса.

Основното, което трябва да направят животновъдите, е да спазват забраната за паша на животните в часовете от 19:00 до 8:00, тъй като тогава летежът на този вид насекоми е най-голям. Освен това трябва да бъде направена дезинсекция на сградите, торищата и животните с подходящи препарати. Третирането с тях обаче трябва да стане само с указанията и под контрола на обслужващите ги ветеринарни лекари.

С особено внимание е необходимо да се подхожда при пръскането на животни, които се доят. При тях могат да се използват препарати без карентни срокове, а при другите е задължително да се спазват карантинните срокове, с цел непопадане на инсектициди в млякото. За да имат ефект предприетите мерки, те трябва да продължат до началото на зимата, когато се преустановява летежът на кулекоидите.

При съмнение за болни животни фермерите трябва незабавно да подадат сигнал на обслужващия ветеринарен лекар, който от своя страна уведомява ОДБХ. В този случай се вземат кръвни проби , прави се дезинфекция на сградата, торищата и животните от държавните ветеринарни лекари.

Болните животни, които са с тежка клинична картина и неблагоприятна прогноза за оздравяване, се унищожават и се изпращат в екарисаж с предавателно-приемателна бележка. Останалите подлежат на лечение с общоукрепваща терапия.Смъртността от син език при заболелите овце е около 50% – 60%. Месото от болни животни не трябва да се консумира.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

КНСБ – Габрово ще отбележи Деня на труда с информационна кампания

Published

on

По повод 1 май – Деня на труда и международната работническа солидарност, Регионалният съвет на КНСБ – Габрово организира информационна кампания с изнесена приемна, която ще се проведе на 30 април от 13.00 до 16.00 часа пред сградата на бившето НТС на ул. „Брянска“ 30, където се намира и офиса на синдиката в Габрово.

По време на събитието екипът на регионалната структура, заедно с представители на федерации към КНСБ ще дават безплатни консултации свързани с трудовото и осигурителното законодателство и ще информират гражданите за кампанията „По-високи доходи с твоя синдикат“, която КНСБ провежда в цялата страна.

Специално участие в приемната ще вземе психологът Габриела Гатева, която ще дава професионални насоки за разпознаване симптомите на бърнаут, как влияе той на здравето на работниците и начините за справяне с последиците от „прегарянето“.

Зареди още

Икономика

Заключителна конференция: Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП

Published

on

ПОКАНА

Габровската търговско-промишлена палата кани представители на малки и средни предприятия, на общините и институциите от областта, представителите на медиите на заключителна конференция по проект: „Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП в Габрово и Габровска област“.

Проектът се изпълнява в партньорство с норвежката фирма Prios Kompetanse AS и се финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България“.

Участниците ще имат възможност да се запознаят с извършените дейности по проекта, както и с добри практики от България (Клинтех България и Община Габрово) и Норвегия. Експерти от Техническия университет в Габрово ще насочат вниманието ни към мерките, които биха могли да се приложат за повишаване на енергийната ефективност и какъв ефект би могъл да се очаква.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 29 април 2029 г. от 13.30 часа в Конферентната зала на Библиотеката на Техническия университет Габрово – гр. Габрово, ул. „Хаджи Димитър“ 4 (Ректорат). След края на конференцията дискусиите ще продължат на чаша вино.

Моля, заявете участие на място на мейл: office@chamber-gabrovo.com.
Линк за включване в събитието: Join Zoom Meeting https://us06web.zoom.us/j/8322874812?pwd=ZHhDd0M2ZVczYjgwQ2NDS2YxKzFrUT09 Meeting ID: 832 287 4812
Passcode: 123

Приложение: Предварителна програма
За допълнителна информация: тел. 066 80 31 42, e-mail: office@chamber-gabrovo.com Галина Михнева, Ганка Бакалова

Зареди още

Новини

В ДГ „Слънце“ пресъздадоха големите пролетни християнски празници

Published

on

Деца от ДГ „Слънце“, подготвителна група /6-7г/, пресъздадоха значимите пролетни християнски празници Лазаровден, Цветница, Великден и Гергьовден.

Лазаровден отбелязваме 8 дни преди Великден. На този ден се изпълнява традиционното лазаруване.

Млади момичета, наречени лазарките, борят цветя, които сплитат на Цветница. Носят фолклорни носии и обикалят къщите, като пеят за берекет и здраве на стопаните.

Малките лазарки на ДГ“ Слънце“, пуснаха в реката върбови венчета пред родители, учители, гости и изиграха “ Лазарово хоро“.

В навечерието на най- големия пролетен християнски празник Великден, с който се чества Възкресението на Исус Христос, децата го възхвалиха със стихове и пяха великденски песни.

Наричаха получените на Лазаровден яйчица за късмет и благополучие в различни цветове.

Тържеството завърши с традиционната Гергьовденска люлка, на която момците залюляха гиздаво, красиво момиче.

Пролетните възстановки са продължение на цикъла „Зимни народни празници и обичаи“ по минипроект „Български народни празници и обичаи“ за учебната 2023/24г.

Ръководителите на групата са старши учителите Юлия Ненова и Калина Тонева.

Учителите са убедени, че по този начин децата ще разширят знания за българските традиции, култура и ще възпитат уважение към българщината.

Музикалните изпълнения са под ръководството на Велина Русева.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица