Свържи се с нас

Любопитно

Габровец – един от първите български ботаници

Експертът биоразнообразие Юлиан Маринов
на гости в Регионална библиотека „Априлов-Палаузов“ – Габрово

Published

on

снимка: РБ "Априлов - Палаузов"

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

В края на миналата седмица в Залата за срещи и събития на Регионална библиотека – Габрово ботаникът Юлиан Маринов, завеждащ флористичната секция в Национален природонаучен музей – гр. Пловдив, сподели своите съвременни проучвания върху трудовете на Иван Нейчев, един от първооснователите на българската ботаническа наука – роден в Габрово, учителствувал в Габровския край и в Априловото училище, асистент в Софийското висше училище /дало началото на Софийски университет и Българска академия на науките/, автор на учебници по ботаника за малките ученици от I-во, II-ро, III-то и IV-то отделение в далечните 1906 – 1912 година.

Иван Нейчев е роден на 20 януари 1870 година в Габрово и умира твърде млад – през м. декември 1913 година, в разгара на Балканските и на прага на Първата световна война. Младата българска ботаническа наука изгубва истински отдаден учен, който въпреки неудобствата и суровите климатични условия в Централна Стара планина извършва детайлни проучвания на флората в Габровско – Севлиевския край, събира хербарийни образци и определя над хиляда вида растения, някои от които ендемити за този регион, за Европа и за света.

Признание за професионализма и неуморността на Нейчев е фактът, че растения, открити в тези местообитания от него и уникални за географския регион, са наречени от вече признати европейски учени от началото на XX век с неговото име – например „Нейчево великденче“ и „Нейчева метличина“. До днес те запазват тези наименования в световните ботанически определители.

Експертът Юлиан Маринов достойно и с любов минава днес по стъпките на Иван Нейчев, за да „съживи“ 100-годишния му труд и да покаже отново на света невероятното биоразнообразие и природни богатства на родния ни край.

снимка: РБ "Априлов - Палаузов"

снимка: РБ „Априлов – Палаузов“

Ученици от ОУ „Ран Босилек“ – Габрово заедно с преподавателя по биология Светлана Антова, гости от Природен парк „Българка“ и библиотекари с удоволствие и неподправен интерес участвуваха активно в срещата, посветена на Иван Нейчев и екологичното бъдеще на Централен Балкан и България.

В отдел „Краезнание“ на Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ се съхранява отделен отпечатък от статията на Иван Нейчев „Материали върху флората на Габровско и Балкана (От Кадемлия до Бедек)“, публикувана през 1909 година.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Програма за Деня на Карнавала в Габрово

Published

on

Зареди още

Любопитно

Влезте в тренда и сменете аутфита си за Карнавала

Published

on

В карнавалния ден, на 18 май, от 10.00 до 18.00 часа и … до изчерпване на количествата, Община Габрово ще разположи собствен карнавален информационен щанд на площад „Възраждане“.

Там ще Ви посрещнат усмихнати млади хора, които ще ви предложат програмата за фестивалните дни и най-търсения вестник за деня – Карнавалния. Но това не е всичко. Ще може да си купите и магнити за спомен и карнавални артикули от колекция 2024 – искрящо привлекателна и забелязващо свежа. Влезте в тренда и сменете аутфита!

Облечете и обуйте най-актуалните за сезона цветове, а когато се „стъкнете“, огледайте се и намерете голямата карнавална рамка, в която да запечатате своя забавен спомен.

Бройките са ограничени и само онези, които проявят предвидливост и бързина ще се сдобият с така желаните карнавални атрибути.

Ако пък случайно не сте разбрали, че в Габрово има Карнавал, което не го вярваме, ама за всеки случай –вижте програмата, че да знаете защо са толкова готини тези тениски и тези хора в тях .

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Любопитно

Слави Бонев и Иван Минчев водят карнавалното шествие

Published

on

Слави Бонев и Иван Минчев – двама добри приятели заедно в тяхното вечно царство и отново заедно на любимия им карнавал, за да ни напомнят, че каквото и да става „Шоуто трябва да продължи“. Те ще бъдат на една платформа в емблематичната за всеки от тях визия.

Макетът на Иван Минчев е готов, правят се детайлите по него – обяснява художникът на габровския карнавал Драгомир Цанев, който през последните 3 месеца повече е в работилницата, отколкото вкъщи. Заедно с него са и още единадесет души, но всъщност работят като едно цяло.

От възстановяването на Карнавала до днес те вече имат зад гърба си 24 издания. Това художникът нарича ценен опит, който ги превръща в добре смазана машина, където всеки си знае задачата. През ръцете им, само за настоящия карнавал, са минали 19 макета, като не броят дребните елементи, които също изработват и отнемат немалко време.

За направата на любимите за снимки карнавални фигури са използвани 18 кубика стиропор – за ръце, глави, крака, фигури. За да си представи човек колко е това като обем може да го сметне като има предвид, че 1 блок е 3 х 3 х 1,2 м и дебелина около 10 см. Лепила, бои, натронова хартия, рабица, арматурна тел, железните профили са задължителен елемент.

Всичко това обаче просто събрано няма да направи макетът такъв, какъвто го виждаме в карнавалното шествие, затова си има алгоритъм на работа. Художникът и двама заварчици правят фигурата /така явно наричат тялото/, след което подхващат плетачниците и кашировчици, успоредно с фигурата се изработва главата и накрая се правят ръцете и краката.

Но най-първо се правят конструкциите, разбира се преди това е рисунката, която няма как да се направи без темата на карнавала и сценарий с участниците. В своята работа всички от карнавалната работилница освен много труд, влагат и много любов и внимание, всеки пази смешни и не до там забавни спомени, както и не си признават, но си имат любими макети. За един такъв разказва художникът Драгомир Цанев.

Фигурата до ден днешен той нарича „безумната котка“ – изработена на щурм за една нощ. Става въпрос за габровската котка, която се завръща след дългото прекъсване на карнавала.

Всичко е готово, предстои денят на шествието и общоградското забавление, но оказва се котка няма, няма и опашка за рязане, което поставя традицията на габровци под сериозен риск. Тогава се събират отбор верни приятели, които ще наречем с малки имена, както художникът ни каза – Ники, Недко и Огнян и само за една нощ сглобяват най-безумната котка, която показва отново габровската изобретателност.

Материали вече няма затова ползват подръчни такива – главата – топка от тел, парцали и вестници, а тялото – пет PVC тръби, всичко това облечено с черен плат. Опашката с балон напълнен с хелий, за да е вирната и лесно кметът да я среже. Хиляди са историите като тази, които и до ден днешен предизвикват усмивки по лицата на замесените в карнавала.

Усмивки по лицата на хилядите посетители на Карнавала ще има и тази година. Сред всички тях на карнавалната трибуна ще се прокрадне и един сериозен поглед, зад който може да разпознаем художникът Драгомир Цанев. Той винаги гледа критично своята работа, а когато види емоциите на хората, които предизвиква тя, отдъхва за малко и идва времето за следващия карнавал…

*Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица