Свържи се с нас

Култура

Празник, сътворен от студенти

Published

on

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

снимка: Дом на хумора и сатирата – Габрово

На 5 декември от 17.30 в зала 3 на Музея „Дом на хумора и сатирата” предстои празнична вечер с преподаватели и студенти. Стана традиция в навечерието на 8 декември студенти и академично тяло заедно да „запяват” по нестандартен начин своето GAUDEAMUS IGITUR… в ДХС.

Нестандартен, защото в залата един до друг се оказват преподаватели и студенти, този път без бариери и дистанции, каквито могат да се усетят зад академичните стени.

Вече наблюдавахме тази свобода в досегашните изложби, подготвени от преподаватели и студенти от ВТУ „Св.св.Кирил и Методий” и от специалността „Инженерен дизайн” на Техническия университет във Варна.

Тази година гостува катедра „Плакат и визуални комуникации” от Националната художествена академия със сборна изложба. Включени са плакати към театрални, оперни, куклени, циркови постановки, фестивални, рекламни, графичен плакат, от учебни задачи. Ще видим творби на проф. д-р Иван Газдов, проф. Георги Янков, доц. д-р Николай Младенов, доц. д-р Кристина Борисова, преподавателя Стоян Дечев, ас. Дамян Дамянов и докторанта преподавател Георги Павлов, както и на техни възпитаници.

Повечето от преподавателите са свързани с Дома от години: чрез самостоятелни изложби (проф. Газдов, с илюстрации към творби на Радой Ралин), чрез Международното биенале на хумора и сатирата в изкуствата – като членове на международното жури или участници (проф. Г.Янков, доц.д-р Н.Младенов, доц д-р Кр.Борисова, Д.Дамянов).

И в тази изложба ще открием свежата струя на хумора, най-често завоалирано поднесен в плакат към театрално или куклено представление. Плакатът на П.Запрянова „Бедност” може да се възприеме като ребус: и като празни портмонета, и като бездънни джобове, и като ненаситни гърла! Пл.Дочева с ирония подхожда към своята тема („Имам лайфстайл”). Няма да отминем без усмивка и „C`est la vie” на Ст.Дечев, нито пък своеобразните визуални тълкувания, които прави на някои думи В.Цекова.

Графикатурите на проф. Ст.Газдов ще ни задържат по-дълго, той предпочита играта и изяществото на формите, за да ни накара да следваме мисълта му. Впрочем, терминът „графикатура” е създаден от самия автор, за да бъдат назовани работите му – модерни, провокативни, ефирни и емоционално натоварени. Доц.д-р Н.Младенов се представя с театрални плакати, като е избрал предимно към комедии; проф. Янков, наред със строгата дилема „Право или справедливост”, ни оставя да се любуваме на многоликата София, отразена в … сергия със слънчеви очила.

Да, изкуството на плаката е диалогично изкуство, всяко изображение трябва да задържи вниманието ни, да ни убеди в посланието си, да ни подтикне към някакво действие. Затова и плакатите са толкова „чувствителни” към всичко ново, което ни поднася цивилизацията и взискателни към средствата, с които си служи техният художник.

Гости на вернисажа ще бъдат проф.Георги Янков и доц.д-р Николай Младенов, завеждащ катедрата. На тях се пада да представят специалността, в която работят, както и перспективите, които се откриват пред възпитаниците им. И за да бъде вечерта още по-богата, музикален клуб „Весела” ще поднесе празнични поздрави.

Изложбата GAUDEAMUS IGITUR … в зала 3 на Музея „Дом на хумора и сатирата” ще радва своите посетители до края на месец януари 2014 година.

Автор: Венета Георгиева-Козарева, МДХС.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица