Свържи се с нас

Култура

Габрово със Стратегия за развитие на културата до 2024 г.

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Габрово – един от кандидатите за Европейска столица на културата през 2019 г., прие стратегия за развитие на културата в града си и e вторият град в България след София, който има дългосрочна визия за развитието на културния сектор, информираха от габровската общинска администрация.

Документът за развитие на културата в Габрово обхваща период от десет години (2014 – 2024) и беше приет на извънредно заседание на Общински съвет на 3 октомври 2013 г. Целта на стратегията е да превърне Габрово в притегателен център за независима българска сцена и млади артисти от цял свят като стане предпочитано място за творчески резиденции и създаване на международни коопродукции.

Сред инструментите за постигане на целите на Стратегията е създаването на мултифункционален Център за съвременни изкуства на името на световноизвестния артист Кристо, Център за дизайн, който ще е високотехнологично място за изучаване, експериментиране и приложение на дизайна, Международен център за творчески резиденции на артисти от цял свят и обучение по културен мениджмънт, както и международен университет за изкуства. Стратегията предвижда още създаването на Общински фонд Култура, който ще се управлява от общинска фондация, създадена да изпълнява културната стратегия на града.

През 2014 г. Община Габрово предвижда да обяви международен конкурс за архитектурен проект за изграждането на Центъра за съвременни изкуства Кристо. В началото на 2015 г. ще бъдат обявени победителите в конкурса, а строителните дейности се очаква да започнат през 2016 г.

Културната стратегия на Габрово е разработена от екип от експерти като Асен Асенов – основател на независимата платформа за култура и изкуства ЕДНО, която организира международните фестивали Sofia Design Week, Sofia Dance Week, Sofia Architecture Week, Sofia Contemporary; Арх. Делчо Делчев – учредител на групата активисти в областта на архитектурата и градската среда – сдружение „Трансформатори“; Добрин Атанасов – преподавател по Изобразително изкуство в СУ „Св. Климент Охридски“, съосновател на Центъра за неформално образование и културна дейност „Алос“; Адриана Димитрова – съосновател и програмен директор на фестивала Sofia Design Week, и куратор с международни проекти в областта на дизайна и Гергана Димитрова – председател на Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни” и съосновател на Асоциацията за независим театър.

Приемането на Стратегия за развитие на културата в Габрово има за цел да съдейства също за решаването на демографските предизвикателства, пред които е изправена община Габрово и за кандидатурата на града за Европейска столица на културата 2019. Кампанията по кандидатурата може да бъде видяна на: http://www.gabrovolike.me.

Документът отразява принципи, приети в различни стратегически документи на ЕК, свързани с ролята на културата за развитие на общностите и ролята на културната икономика за развитието на регионите. Тя е в синхрон с изпълнението на целите, поставени пред Европейския съюз в областта на културния сектор.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица