Новини
Какво да правим, когато ни настигне гръмотевична буря?
Прогнозата за сряда и четвъртък (13 юни) е свързана с променливо време, с интензивни валежи, с възможни градушки и гръмотевични бури. На база тази прогноза за нашия регион днес е обявен оранжев код за опасното явление от НИМХ – БАН. В планината обстановката ще бъде особено усложнена. В тази връзка Община Габрово се обръща към жителите на общината и предупреждава, че летните гръмотевични бури са често срещано явление, като между облаците и земята се създават по индукционен път противоположни електрически заряди.
Поради ел. проводимост на въздуха и средата между тях се създава електрическа дъга (светкавица) и звуков ефект (гръмотевица). За Габрово като център на локално огнище на гръмотевични бури с посока на разпространение Габрово – Дряново – В.Търново проявата на гръмотевична дейност е особено характерна.
Защитата се изразява в:
- Не предприемайте излети при опасност (прогноза) от гръмотевична буря в планината или на открито;
- Ако се окажете в центъра на гръмотевична буря, спазвайте следните правила : Не заставайте до метални огради, заслони с метален покрив, канари и самотни дървета. Придвижете се в най-ниската част на терена.
- В открито поле застанете на открито или между дървета, които са поне на 15-20 метра едно от друго. Стъпете на нещо сухо, клекнете и притиснете коленете към гърдите си, без да докосвате земята с ръце. В никакъв случай не трябва да се ляга на земята.
- Подходящи места за подслоняване са дълбоките пещери. Застанете най-малко на 3 метра навътре от входа и се старайте да има поне метър свободно пространство от двете ви страни. Не се подслонявайте близо или под надвиснали скални маси.
- Не стойте в близост до крави, коне и други големи четириноги животни, тъй като са значително по силно застрашени от хората, поради по голямото възникващо напрежение между предните и задните крака.
- Водачите на МПС да спрат, паркират, приберат антената и да не напускат превозното средство докато трае бурята. Да се има в предвид, че мълнията може да предизвика повреди в светофари, улични лампи, сигнално предупредителни лампи и звукови индикатори на железопътни прелези и пр.
- Освободете се от всички железни предмети, въдици, дрехи с метални токи. Отдалечете се от електропроводите за високо напрежение. Стойте настрани от метални конструкции, огради, парапети и други метални заграждения. Не се хващайте и не дръжте метални предмети.
- Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете. В случай че сте с лодка или сърф в морето бързо тръгнете към брега.
- Ако се подслоните в къща без гръмоотвод, изключете електрическите уреди, не заставайте до прозорците, не се доближавайте до тръби и контакти.
- Ако около вас мълния порази човек и той остане жив, първите мигове след това са решаващи за спасяването на живота му. Трябва да се възстанови сърдечната дейност на пострадалия. Затова веднага започнете непряк сърдечен масаж с интензивност 60-70 пъти в минута. На всяко пето притискате на гърдите правете изкуствено дишане уста в уста. Започне ли да бие сърцето, търсете лекар.
- Ако сте в дома си трябва да преустановите ползването на телефона, да изключите от електрическата мрежа – компютър, телевизор, хладилник, фризер и да застанете по-далеч от прозорец, тераса, метални предмети и антени.
- При градушка потърсете незабавно подслон, големите ледени късове могат да ви причинят травми и наранявания.
Една буря е опасно близка, ако времето между светкавицата и чуването на гърма е по-малко от 10 секунди. Една секунда интервал съответства на 330 м разстояние от мястото на падналата мълния. Тогава трябва да се намери по най-бързия начин убежище: в автомобил (възможно най-сигурна защита), в сграда с мълниезащита. При невъзможност да се намери убежище остава само да се клекне с ръце обгърнали краката, без да допират земята. При група да се поддържа минимално разстояние един от друг пет метра.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873
Крими
Георги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово

Със заповед на министъра на вътрешните работи Емил Дечев старши комисар Георги Георгиев е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР – Габрово.
Днес, 27 февруари, новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от заместник-министъра на вътрешните работи Калоян Милтенов, информираха от пресцентъра на дирекцията.

Старши комисар Георги Георгиев е роден през 1980 г. в гр. София. Завършил е висше образование в Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“.
В системата на МВР постъпва през 2001 г., като през годините заема различни ръководни и експертни длъжности в структурите на министерството.

Професионалният му опит е свързан с работа в Столичната дирекция на вътрешните работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. До настоящото си назначение изпълнява длъжността началник сектор в 04 Районно управление при СДВР.
Досегашният директор старши комисар Пламен Иванов се връща на длъжността началник на Районно управление – Трявна.

Новини
Съветниците одобриха субсидията за „Янтра“

Общински съвет – Габрово одобри субсидията за ОФК „Янтра“ Габрово и гласува средствата за спортните клубове в общината, информираха от местната общинска администрация.
Наред с подкрепата за спорта, местният парламент прие финансиране за редица социални разходи. Сред тях са: подпомагане на настанени в Регионалния хоспис граждани от Община Габрово; подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми; финансова помощ за лица със здравословни затруднения; съдействие за инициативи на местни клубове и организации; еднократна помощ за новородени и осиновени деца; поемане на разходите за погребение на самотни хора без близки и роднини, както и средства за изплащане на стипендии на студенти и медицински специалисти.
Общинските съветници определиха разчетите за отделни бюджетни разходи до приемането на бюджета на Община Габрово за 2026 г. Мярката се налага поради очакванията държавният бюджет да бъде приет едва към средата на годината, което би могло да доведе до забавяне на плащания към определени категории лица и групи за период над шест месеца.

Крими
10 години затвор за габровец, продал на полицаи под прикритие над 16 кила марихуана

С присъда по наказателно дело от общ характер, обявена на 24 февруари 2026 г., състав на Окръжения съд осъди мъж от Габрово на лишаване от свобода и глоба, за престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества.
Съдът призна подсъдимия габровец, с инициали Й.Й. за виновен в това, че от неустановена дата в началото на месец август 2024 г. до 15 август 2024 г. се сговорил с друго лице да върши на територията на област Габрово престъпления, свързани с разпространение на наркотични вещества, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години и чрез които се цели да се набави имотна облага.
Й.Й. бе признат за виновен в това, че в периода от 12 до 15 август 2024 г., при условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с друго лице, разпространил, продавайки на служители под прикритие, и държал с цел разпространение високорискови наркотични вещества в особено големи размери – общо 16 106,58 грама марихуана, на стойност 322 131,60 лева.
За всяко от горепосочените престъпления на Й.Й. бе наложено съответно наказание, като на основание чл. 23, ал. 1 от НК съдът определи на подсъдимия общо наказание в размер на 10 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим.
Към посоченото наказание лишаване от свобода бе присъединено и наказание глоба в размер на 50 000 лева (равностойни на 25 564,60 евро). С оглед доказателствата по делото Й.Й. бе оправдан по обвинението за държане с цел разпространение на още 2 841,26 грама коноп марихуана.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – В. Търново в 15-дневен срок.
По отношение на другото лице, участвало в престъпния сговор, е одобрено споразумение в отделно съдебно производство.

-
Новинипреди 5 дниПартиите и коалициите в ОбС – Габрово отговориха на ГЕРБ за футбола и спорта
-
Новинипреди 5 дниМестните политици не постигнаха консенсус за състава на РИК – Габрово
-
Новинипреди 4 дниЧетири медала спечелиха състезателите на ШК „Орловец 1997“
-
Кримипреди 4 дниЗаловиха шофьор, каращ на „пиксели“ в Габрово
-
Новинипреди 4 дниВладимир Ангелов застава начело на УС на ОФК „Янтра“
-
Културапреди 5 дни„Известия на Исторически музей – Дряново“ вече са включени в НАЦИД
-
Любопитнопреди 3 дниИзтича крайният срок за подкрепа на Преслава Василева за „Кралица на Варна“
-
Културапреди 4 дниОт младата булка се очаква да е тиха, кротка, скромна, сръчна, работлива и да не противоречи





