Свържи се с нас

Крими

Умря ли окончателно СДС?

Published

on

Преди 23 години беше създаден Съюзът на демократичните сили – коалиция от сдружения, движения, възстановени стари партии и други политически субекти. Основната цел на СДС беше да се отхвърли тоталитарната политическа система, да се премине към установяването на демокрация и пазарна икономика в България.

За своето съществуване СДС успя два пъти да състави свои правителства, които да наложат промените. Що се отнася до президентската институция, първите двама демократично избрани президенти на България, Желю Желев и Петър Стоянов, също бяха от СДС. Коалицията, по – късно превърнала се в единна партия бе основният и най – голям играч в дясното политическо пространство. След излизането от управлението си през 2001 г. СДС пое по тежкия опозиционен път, белязан с разцепление в редиците, отлюспване на нови партии и движения, създаване на фракции вътре в самата партия и честа смяна на председатели. За справка – след оттеглянето на Иван Костов начело на партията, цели шестима ръководители се изредиха с опитите си да реорганизират и стегнат партийните редици, да покажат на хората, че това е автентичната десница, че е основен носител на европейските и демократични ценности. Уви, СДС имаше злощастна съдба – все по – ниски резултати на парламентарни избори, все по – малко кметове и общински съветници, обезличаване на президентските избори, ниски резултати на изборите за евродепутати.

Като един от последните пирони в ковчега на партията се смятат последните скандали, разтресли партията преди известно време. Новото ръководство на партията, избрано по – рано тази година, категорично обяви, че кооперирането с партия ДСБ на Иван Костов, и съществуването на „Синята коалиция“, създадена с цел дясно обединение, са вече в миналото и СДС трябва да поеме по нов път, излизайки от сянката на бившия си лидер Костов. С това започнаха скандалите, тъй като част от областните и общинските организации плюс депутатите на СДС в парламента се обявиха за продължаването на формата на „Синята коалиция“, докато друга част бяха изцяло против.

Така в създалата се патова ситуация се намеси (къде случайно, къде не) и министър – председателят Бойко Борисов. За него е ясно, че не може да спечели симпатиите на автентичните десни избиратели току така и реши да монополизира дясното политическо пространство, доразбивайки СДС. Предложението му синята партия да излъчи кандидат за конституционен съдия, който ГЕРБ да подкрепи, наля допълнително масло в огъня на бушуващите скандали. Големият въпрос, вълнуващ СДС, предприе нова метаморфоза – самостоятелно на избори, с Костов, или с ГЕРБ. Очевидно новото ръководство на партията, начело с лидера Емил Кабаиванов, видяха възможността за сътрудничество с управляващите за шанс, който би помогнал на СДС за влизането й в 42-то НС след предстоящите парламентарни избори. Уви, заради големите разминавания във възгледите на ръководните фактори в партията се стигна дотам трима депутати да бъдат изключени от партията, единственият й евродепутат и бивш външен министър Надежда Нейнски да напусне сама, а редица от местните структури да подадат колективно оставки. СДС открито сложи кръст на демократичните принципи и практики, с които се гордееше и служеше за пример, що се отнася до организационните събития.

И така, партията, послужила за идеал на стотици хиляди българи, начертала част от визията за съвременното развитие на България, се нарои отново, а избирателите й, както и тези, които са смятали да гласуват за нея са крайно разочаровани и объркани от случващото се. Защото СДС вече не може да се смята за основния фактор от автентичната десница, тъй като десницата се „напълни“ с безброй партии, движения и играчи. Всички тези процеси, белязали политическия ни живот увеличиха броя на хората, които в анкетите за предстоящите парламентарни избори, слагат своите предпочитания в графата „Няма да гласувам“. Защото в дясно почти не остана за кого. Не, че няма партии в тази част на спектъра, не, че не може да се намери някой. А те станаха толкова много, че е трудно, човек да направи избора си, което по – скоро го спира, за да го направи.

За 23 години СДС измина пътя до върха и обратно – точно в средата на съществуването си партията беше достигнала зенита си. А сега отново се връща в подножието на политическия склон. Дали ще слезе долу в равнината, или още ще криволичи ще разберем само след няколко месеца.

Автор: Кирил Ганчев,
Студентски клуб на политолога –  СУ

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица