Новини
Промени в Закона за данъците
Данък „офшорка“:От тази година се въвежда нов ред за данъчно третиране на доходите на чуждестранни физически лица, които са установени за данъчни цели в офшорни зони, уточниха от пресцентъра на НАП – Габрово. Тези доходи ще се облагат с окончателен данък (10 %), тъй като вече ще се считат при всички случаи за доход с източник България. Задължението за облагане е на платците – т.е. на местните физически и юридически лица, които изплащат тези доходи. Промяната е насочена към справяне с некоректното прилагане на данъчното законодателство, тъй като много често се представят фиктивно извършени услуги в такива държави. По този начин ще се пресече изтичането на пари към тези територии – уточниха габровските данъчни.
Друга промяна е авансово облагане на наеми (за юридически лица или самоосигуряващи се). От тази година фирмите или самоосигуряващите се лица ще внасят авансово 10% от стойността на наема, който заплащат на наемодателите си. Т. нар. авансово облагане на доходите от наем е аналогично на авансовото облагане при гражданските договори – платецът ще удържа данъка и ще го внася до 10-то число в съответната сметка на републиканския бюджет. По този начин – ако фирма е наела офис за 1000 лева месечно, ще изплаща на 900 лева на наемодателя си, а останалите 100 лева ще ги внася в хазната. За това ще издава документ, който наемодателят ще приложи към данъчната си декларация догодина.
От пресцентъра уточниха още, че при наемни отношения между две физически лица се запазва досегашният ред. Това означава, че ако един човек плаща 100 лева за наем на стая, той не е длъжен да внася всеки месец по 10 лева в републиканския бюджет. При декларирането на наема си наемодателят е длъжен да обяви доходите си и да ги внесе, както досега.
Платците ще се издават и служебна бележка за други доходи, , които са нерегулярни, не се изплащат от възложители или работодатели и не се облагат авансово. Например това е награда от конкурс – компютър или екскурзия, които са спечелени от физическо лице. Те се облагат, но често физическите лица не знаят, че трябва да платят данък, а и да знаят, не могат да се ориентират какъв трябва да бъде данъкът. Когато се получи тази награда, на притежателя й ще се издава формуляр, от който трябва да му стане ясно какъв данък трябва да внесе.
Променя се и санкцията за неиздаване на документ от физическото лице, което не е задължено да издава фискален бон. Физическите лица, получаващи доходи от стопанска дейност или наем, са длъжни да издават документ. Промяната засяга тези, които не са длъжни да издават касови бележки. Например това е валидно при наемодателите – те не са задължени да издават касова бележка на наемателите си за платения наем, но трябва да им дават документ, в който се съдържа получената сума, видът на предоставената услуга и данните на двете страни.
Крими
Условна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“

Двамата мъже, участвали в масово сбиване, което стана на Гергьовден 6 май тази година, на ул.“Митко Палаузов“ в Габрово бяха признати за виновни и осъдени.
По обвинение на Районната прокуратура 37-годишният К.М. бе признат за виновен за това, че на 6 май, около 23.25 часа, причинил по хулигански подбуди средни телесни повреди на две лица – средна телесна повреда на С.Г. изразяваща се в мозъчно сътресение със загуба на съзнание, довело до разстройство на здравето, временно опасно за живота, и лека телесна повреда на Х.С., която бе с порезна рана на петия пръст на дясната ръка, довела до разстройство на здравето, неопасно за живота.
За извършеното престъпление 37-годишният бе осъден с наложено наказание 1 година и 8 месеца лишаване от свобода, чието изпълнение бб отложено за срок от 4 години и 6 месеца.
Съучастникът му, с инициали А.Н. на 19 години, пък бе признат за виновен за това, че причинил по хулигански подбуди леки телесни повреди на В.А. – разкъсно-контузни рани в теменно-тилната област и в областта на носа, и охлузни рани, довели до разстройство на здравето, неопасно за живота. Престъплението бе класифицирано по чл.131 ал.1 т.12 пр.1, вр. чл.130 ал.1 от НК, като А.Н. е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание по реда на чл.78а ал.1 от НК – глоба в размер на 306,77 евро.
С постановление на Районна прокуратура-Габрово В.А. е бил задържан за срок до 72 часа, а с определение на Районен съд-Габрово спрямо него е взета мярка за неотклонение „домашен арест“.
Съдебният акт е окончателен.

Любопитно
Група Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“

За втора поредна година в Дряново ще се състои фестивалът „Тук и сега“ – едно събития, измислено и организирано от младите хора в града. Планирани са музикален концерт, размяна на книги, куиз вечер, прожекция на филм, групова тренировка и др.

Всички събития ще се проведат в парк „Максим Райкович“, срещу часовниковата кула, с вход свободен. Програмата ще започне на 12 август с концерт на група Молец и талантливите млади изпълнители GoGo, Toria, ZoV & Vakavliev.

На 13 август организаторите са предвидили занимания и за здрав дух, и за здраво тяло. Инструкторката по пилатес и йога Йоанна Петрова от FitLab ще се погрижи за добрия тонус с групова тренировка от 19.00 ч., а след това ще има мозъчна атака с куиз вечер за обща култура. Вечерта ще приключи с прожекция на новия български комедиен филм „Брънч за начинаещи“ – в парка, под звездното дряновско небе.

И двете вечери ще продължи инициативата „Книга за книга“ – всеки може да донесе книга от личната си библиотека и да вземе друга. Целта е обмен на заглавия, впечатления и приятен разговор за литература.

12 АВГУСТ (сряда)
19:00ч. „Книга за книга“ – донеси книга, вземи си друга, обсъди заглавия и автори с други читатели
20:00ч. Концерт на група МОЛЕЦ, GoGo, Zov&Vakavliev, Toria
21:30ч. Коктейли и музика
13 АВГУСТ (четвъртък)
19:00ч Групова тренировка с Йоанна Петрова от FitLab
20:00ч. Куиз вечер за обща култура
21:30ч. Прожекция на филма “Брънч за начинаещи” Ще бъде хубаво – не някога и някъде, а тук и сега!
Фестивалът се организира по случай Международния ден на младежта, който се отбеляава редовно в Дряново от дълги години.

Любопитно
„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година

За трета поредна година Младежки център – Габрово организира инициативата „Персеиди и китари“, която ще се проведе на 12 август от 20.00 ч. в местността Градище. Събитието се организира от Младежки център – Габрово и целта му е да отбележи Международния ден на младежта с преживяване, посветено на природата, музиката и летните нощи, а също така и да напомни колко са важни младежките дейности и политики на местно, национално, европейско и международно ниво – за развитието на младите хора и техните умения.
Вечерта е в пика на метеорния поток „Персеиди“ – едно от най-красивите и очаквани астрономически явления през годината. В продължение на няколко дни Земята преминава през шлейф от частици, оставени от кометата 109P/Swift-Tuttle.
Тези частици изгарят в атмосферата над нас и ние ги виждаме като ярки падащи звезди. На тъмно и високо място могат да бъдат забелязани около 100 падащи звезди на час. На Градище, заради близостта на града, броят им е значително по-малък, но все пак много по- голям, отколкото в обикновена лятна вечер.

Младежкият център кани и всички млади хора, които свират на китара, да се включат – независимо от професионалното им ниво. Събитието е различно – то не е концерт, а споделено преживяване, в което всеки участва по свой начин. Няма сцена или официална програма, няма предварително обявени изпълнители и разделение между публика и артисти. Всеки е добре дошъл да пее, свири или просто да преживее звездопад, изпълнен с музика, падащи звезди и желания.
За да улесни всички желаещи да се включат, Младежки център – Габрово осигурява безплатен транспорт до местността Градище. Електрическият автобус ще тръгне в 19:30 ч. от пл. „Възраждане“, а обратно към града в 00:00 ч. – от паркинга до поляната. Вземете със себе си връхна дреха и одеяло или шалте! За повече информация тел. 0887907075.

-
Новинипреди 7 дниДве купи и три медала завоюваха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 7 дниОт 1 август влизат в сила новите цени на винетките
-
Културапреди 4 дни30 участници усвоиха майсторството на традиционните пещи и огнища в Етър-а
-
Новинипреди 4 дниСтартира лятната антиспин кампания
-
Новинипреди 4 дниСилно международно представяне за габровския ХОУП
-
Новинипреди 3 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Новинипреди 4 дниДенислав Иванов от ШК „Орловец 1997“ стана първи на турнир
-
Новинипреди 4 дниСветовна седмица на кърменето от 1 до 7 август






