Свържи се с нас

Крими

На битака за висше образование

Защо Световната банка ни съветва да намалим броя на вузовете

Published

on

© Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Както е известно, Световната банка не размахва пръст като Брюксел. Тя дава съвети. Който иска ги чува и възприема, който не иска – не. Така например, след като авторитетната институция анализира иновативните възможности на българската икономика, експертите й се заеха с образованието. Със сигурност задачата на някогашните колеги на финасовия ни министър Симеон Дянков е била изключително трудна. Не е лесно да анализираш висшето образование в страна, в която има 51 висши училища, включително 22 университета, повечето от които произведени набързо след 10 ноември 1989 година. Далеч по-лесно е за експертите в страните, където хората първо търсят професори, а после основават университети. Така например в двуезична и съизмерима с нас Белгия те са общо 16, в Холандия – 18, в Чехия – 15, в съседна Сърбия – 10. На път сме дори да настигнем далеч по-големите по размери Испания и Полша – съответно с 34 и 26 университета.

Представете си сега затрудненията на експертите, които трябва да ровят дълго, за да открият българските ВУЗ-ове в световната класация: Софийския – 777 място, НБУ – 1816-то, Техническия – 2409 и Пловдивския – 3088.  За останалите, разбирасе, изобщо не говорим.

Ето защо измежду 6-те основни препоръки, които Световната банка прави в доклада, като че ли най-важната е тази за ограничаването на броя на висшите учебни заведения у нас. И съответно изтичането на държавни пари.

Но как да стане това, след като правителствата ни са били щедри в предложенията, а депутатите на свой ред изпълнителни в гласуването на нови ВУЗ-ове?

Не е толкова трудно. Просто образователното министерство трябва да махне от сайта си досегашните индикатори за рейтингова оценка на ВУЗ-овете у нас, а в Брюксел да прежалят парите, платени по проекта. И вместо тях да изпише световните стандарти. Т.е. каква репутация имат нашите университети по света, какво е отношението на работодателите към випускниците, колко често се цитират в чужбина българските преподаватели, какво е съотношението между студентите и тях, колко чуждестранни преподаватели има в съответното висше училище, колко са възпитаниците от други страни (но не само арабските).

Каква според вас ще бъде картинката, ако бъдат наложени тъкмо тези критерии? И дали няма да останат само няколко ВУЗ-а, в които може да се получи що-годе прилично образование?

Иначе, както виждаме, всяка година броят на студентите у нас расте, професорите са кът, а преподавателите опознават родината, кръстовайки по няколко университета. Но никого не можем да излъжем. Най-малкото онези българчета, които идват от европейските и северноамериканските университети.

И не се записват в борсата по труда, а започват направо работа на престижни места.

Автор:  Виктор Киселов

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица

Published

on

Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.

Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.

Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица