Новини
Министърът на транспорта представи новата система при техническите прегледи на автомобилите
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски представи днес новата система за регистрация и контрол при извършването на периодичните технически прегледи на автомобили.
С въвеждането от началото на годината на новата система ограничаваме възможността за извършване на фиктивни технически прегледи и гарантира реалното проверяване на техническата изправност на автомобилите, каза министър Ивайло Московски. Той допълни, че е променена цялостната философия на проверката и контрола при тази дейност, като всички пунктове за технически прегледи са оборудвани със система за видеонаблюдение и регистрация.
Видеонаблюдението дава възможност за контрол в реално време на извършваните периодични прегледи, като инспекторите на Автомобилна администрация имат възможност он-лайн да наблюдават работата в пунктовете и при съмнение за нередности да извършват незабавна проверка на място.
Системата дава възможност и за последващ контрол, чрез автоматично запазване на три снимки на превозното средство, като техническото лице от пункта има задължението да направи ръчно четвърта снимка с ясно различим регистрационен номер.
Новият подход спестява близо 80% от времето, което беше необходимо за регистрирането на автомобила и по този начин се премахва излишната административна работа, затрудняваща техническите пунктове. Въвеждането на данните за превозните средства и лицето представило ППС на преглед, както и резултатите от прегледа става чрез специален скенер, които разчита автоматично данните от документите на гражданите и ги въвежда в системата. Веднъж въведени данните на автомобила те остават в системата.
С промените се персонализира отговорността за качеството на извършените прегледи. Всеки от техническите лица има индивидуален печат, с който идентифицира коя част от проверката е извършил и носи отговорност за своите действия. Предвидени са по-високи санкции, включително и имуществени санкции и лишаване от правото да правят технически прегледи при извършен фиктивен преглед.
Въвежда се и ясно разделяне на видовете технически неизправности на Незначителни, Значителни и Опасни.
– Незначителни – това са неизправности, при които се допуска автомобилът да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване. При липса на неизправности или при констатиране на незначителни неизправности се издават всички необходими документи и се залепя стикер на предното стъкло на автомобила.
– Значителни – това са неизправности, при които се допуска автомобилът да се придвижи до място за отстраняване на неизправностите. Срокът за ремонт е 14 дни. Когато бъде представен автомобил за преглед с изтекъл годишния преглед констатираните неизправности трябва да се отстранят веднага. На водача се дава само голямото удостоверение, в което са описани констатациите и срока за отстраняване на неизправностите. Не се залепя стикер на предното стъкло и не се дава малкото удостоверение. Когато водачът отстрани неизправностите трябва да премине отново на технически преглед. Ако премине в същия пункт ще се проверява само дали са отстранени неизправностите, ако реши да премине през друг пункт ще премине цялостна проверка.
– Опасни – при тези неизправности автомобилът няма да се допускат да се движат по пътищата, отворени за обществено ползване. Автомобилът трябва да се репатрира до място за ремонт или да се ремонтира на място, ако има такава възможност. Опасните неизправности са свързани с кормилната уредба, спирачната уредба, течове в горивната и спирачната системи или други неизправности оказващи влияние на безопасността на автомобила.
Документи, които се издават след техническия преглед са – стикер, който се залепя на предното стъкло на автомобила, малко удостоверение, което се носи от водача за проверка; голямо удостоверение (нов документ), в което са вписани констатациите от прегледа; протокол за извършения преглед.
Въвеждането на информационната система няма да бъде заплащана от пунктовете. До момента документите, издавани след преглед струваха 3.70 лева. С въвеждането на новата система цената на тези документи е 6.60 лева на преглед. Това означава, че увеличението на цената на техническия преглед е под 3 лева.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Д-р Михов: Близо 340 хиляди са събрани за ремонт на Детското отделение

Само за 15 дни, даренията за ремонт на Детското отделение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ нараснаха с повече от 32 хил. евро. Така събраните средства и материалните дарения вече възлизат на обща стойност от близо 340 хил. евро.
Това съобщи изпълнителният директор на областната болница д-р Минко Михов. Две са големите материални дарения – едното на стойност 16 555.52 евро, а другото – 14 372.22 евро.
Новите постъпления по дарителската банкова сметка възлизат на 1186.28 евро, от които 1 000 евро дарение от доктор Серджо Мюлер и 186.28 евро от дарителската кутия, поставена в областната болница.
Дарителската кампания стартира на 1 декември 2025г., като за три месеца с кампании, инициативи и дарения бяха събрани над 180 хил. евро от общността в Габрово и региона. Дарителската кампания продължава и през март.
Можете да подкрепите каузата с доброволен труд, материали или дарение на дарителска сметка:
МБАЛ „Д-р Т.Венкова” АД Габрово,
банка ДСК
IBAN : BG62STSA93000021423558
BIC : STSABGSF

Икономика
Цветя, вкус, традиция и вдъхновение на 7 март на Фермерския пазар

Цветя, вкус, традиция и вдъхновение – на 7 март ви очаква Фермерски пазар „ОТ БГ“, посветен на Деня на жената и истинската българска храна!
Фермерски пазар „ОТ БГ“ Ви кани на 7 март на площад „Възраждане“ в град Габрово. От 10.00 до 16.00 часа ще Ви очакват добре познати и любими български производители, които носят със себе си вкуса на истинската храна, аромата на пролетта и вдъхновението за най-сърдечните подаръци.
Този пазар е посветен на жената – майката, съпругата, дъщерята, приятелката, колежката – на всяка дама, която прави света по-топъл и по-красив. На пазара ще откриете свежи пролетни, с които да зарадвате любимия човек.
Освен тях ще намерите ръчно изработени изделия, натурална козметика, билкови продукти, мед и пчелни продукти, сладка и конфитюри, вино, тахан, ядки, млечни и месни продукти и още много вкусни и красиви предложения, подходящи за подарък за 8 март така и за вашето ежедневие.
Фермерски пазар „ОТ БГ“ традиционно защитава каузата за подкрепа на българското производство и местните производители. За нас е важно не просто да пазарувате, а да избирате осъзнато – да подкрепяте труда, земята и хората зад всеки продукт.
Както винаги, един от вас, закупил продукт от пазара, ще си тръгне с богата томбола, събрала разнообразни артикули от щандовете на участниците. Защото доброто се връща, а когато подкрепяме родните производители, показваме уважение към техния труд и вдъхновение.
Очакваме Ви на 7 март, от 10:00 до 16:00 часа, на площад „Възраждане“ в град Габрово, където пролетта ще ухае на цветя, истинска храна и благодарност към жените в живота ни!

Новини
ШК „Орловец 1997“ – Габрово – с вицешампион по блиц шахмат

13-годишният Йоан Велчев от ШК „Орловец 1997“ – Габрово, с треньор международен майстор Йордан Иванов, стана вицешампион по блиц шах на Държавното индивидуално първенство във възрастовата група на 14-годишните.

С 5 победи, едно равенство и една загуба от шампиона във възрастовата група, Йоан заслужено се нареди втори и грабна сребърния медал в държавното първенство, което тази година се проведе в Пловдив.

Достойно се представи и 10-годишният Иван Екимов, който в оспорвана конкуренция във възрастовата си група постигна 6,5 точки и се нареди 5-ти от 50 състезатели.

Във възрастовата група на 14-годишните другият представител на клуба Стефан Тотев се класира 13-ти. 18-годишният Денислав Иванов зае 10-то място в своята възрастова група.

Добре се представиха и новите попълнения на клуба- Матей Николов на 7 г., който се класира 13-ти при 8- годишните и Тодор Петров, който зае 12-място в групата до 16 години.




В националния шампионат се включиха над 200 деца от 40 клуба от цялата страна във възрастовите групи от 8 до 18 години.

-
Любопитнопреди 3 дни„Тревненска школа“ стартира курсове за прием на ученици
-
Кримипреди 6 дниГеорги Георгиев е новият директор на Областна дирекция на МВР – Габрово
-
Новинипреди 6 дниСъветниците одобриха субсидията за „Янтра“
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ се изкачи в топ 3 след обрат на негостоприемния „Бончук“ в Дупница
-
Любопитнопреди 3 дниУченичка от Габрово с първо място от национално състезание по немски
-
Новинипреди 3 дниЗапочва градежът на параклис в село Янковци
-
Новинипреди 3 дниБогомил Петков с приз „Добродетел на десетилетието“
-
Новинипреди един денКристиян Василев от Габрово се завърна с медал от шахматен турнир





