Свържи се с нас

Икономика

„Габрово е иновативна община, с високо качество на живот, силна икономика и активни хора“

Published

on

„Габрово е устойчива, иновативна община с високо качество на живот, силна икономика и активни хора, умело участващи в развитието на града. Силно изявената връзка с планината и природата, и живите традиции и богата култура, я правят привлекателна за туризъм, а високото качество на образованието и практическата му насоченост привличат инвестиции. Всичко заедно я прави желано място за живот“.

Това заключение прави разработеният от Община Габрово План за интегрирано развитие в периода 2021-2027 (ПИРО), който ще очертае развитието на габровската територия през следващия Програмен период.

ПИРО Габрово е в етапна завършеност по отношение на социално-икономическия анализ и проведеното анкетно проучване, чийто резултати бяха представени публично в онлайн събитие, провело се на 5 март.

Онлайн срещата, в която се включиха над 70 участника, бе открита от Таня Христова, кмет на община Габрово, която сподели с присъстващите, че разработването на качествен и секторно обхватен план за развитие е от изключително значение за Габрово, тъй като чрез ПИРО ще се отчетат нуждите и ще се идентифицират приоритетите за развитие на региона.

Същността на ПИРО, етапите и спецификите в процеса на разработването му бяха представени от урабаниста Миглена Герасимова. Като един от важните стратегически документи, които интегрират регионалното и пространствено развитие, ПИРО идентифицира зони за въздействие за интегрирани инвестиции, а секторните намеси могат да бъдат разпределени на територията на цялата община.

Данните в социално-икономическия анализ, представени от Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика, показват, че през последните години икономиката на община Габрово има положителна динамика, като темповете на растеж изпреварват другите областни центрове в Северно централен район.

Секторът на информационните услуги и технологии е отчетливо най-динамичният в местната икономика.

Анализът отчита, че продължава тенденцията за спад на населението и влошаване на възрастовата структура, въпреки това община Габрово има положителен прираст спрямо съседните си общини и отрицателен спрямо по-големите центрове. Силно развит е културният сектор и се реализират ежегодни младежки инициативи.

Резултатите от проведеното социологическо проучване бяха представени от Радостина Ангелова. От получените данни става ясно, че почти 34% от запитаните смятат, че ситуацията в общината се подобрява, 31% са на мнение, че положението се запазва добро, а за 11% ситуацията се влошава.

Жителите на Габрово дават висока подкрепа за идентифицираните мерки за развитие в сферата на здравеопазването, икономическото развитие, транспорта, образованието, околната среда. На въпроса „В каква община искате да се превърне Габрово?“ – 73% от анкетираните отговарят „В община със силна икономика“, а вторият най-предпочитан път за развитие с 37% подкрепа е „В община с възможности за образование“.

Пълният текст на социално-икономическият анализ може да прочетете оттук, а ако имате коментар, мнения и предложения във връзка с документа може да ги изпратите на e-mail: maria.radoycheva@gabrovo.bg.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

ГТПП успешно изпълни проект за намаляване на въглеродния отпечатък на МСП

Published

on

В последната една година Габровската търговско-промишлена палата, в партньорство с Prios Kompetense AS Норвегия, изпълни проект, насочен към повишаване на енергийната ефективност, а оттам – към намаляване на въглеродния отпечатък на МСП в Габровска област, с цел постигане на климатична неутралност.

На заключителната конференция представители на фирмите и обществеността в Габровска област имаха възможност да се запознаят с изпълнените дейности по проекта, както и с добри практики в България и Норвегия.

Участниците бяха приветствани от Христо Башев, главен експерт „Екология и опазване на околната среда“ в Областна администрация – Габрово. Невена Пеева-Тодорова, експерт в Prios Kompetense AS Норвегия, представи Разработения консултантски пакет, а доц. д-р Пламен Цанков – инструментите за изчисляване на въглеродния отпечатък и анализ на въвежданите мерки за икономическа ефективност.

Участниците се запознаха и с резултатите от проекта на Клинтех България, насочен към отчитането съгласно изискванията на ESG (Обща рамка за въздействието на компанията върху околната среда, обществото и качеството й на корпоративно управление) и изготвеното от тях практическо ръководство за фирмите.

Интерес предизвикаха и добрите практики на Общините от България и Норвегия. Тодор Попов от Община Габрово представи създадената за пръв път в България Енергийна общност и предимствата, които има.

От Община Берген в Норвегия представиха как в центъра на града няма контейнери и всички отпадъци се събират с вакуум през изградена подземна инфраструктура.

Преди началото на конференцията се проведе среща между български и норвежки фирми за създаване на сътрудничество между тях. На гости в Габрово бяха представители на норвежкия партньор и още две норвежки фирми.

Участниците се договориха да продължат комуникацията помежду си, както и да се установят връзки между Габровската Търговско-промишлена палата и две норвежки палати.

Проектът се финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България.

Зареди още

Икономика

Заключителна конференция: Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП

Published

on

ПОКАНА

Габровската търговско-промишлена палата кани представители на малки и средни предприятия, на общините и институциите от областта, представителите на медиите на заключителна конференция по проект: „Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП в Габрово и Габровска област“.

Проектът се изпълнява в партньорство с норвежката фирма Prios Kompetanse AS и се финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България“.

Участниците ще имат възможност да се запознаят с извършените дейности по проекта, както и с добри практики от България (Клинтех България и Община Габрово) и Норвегия. Експерти от Техническия университет в Габрово ще насочат вниманието ни към мерките, които биха могли да се приложат за повишаване на енергийната ефективност и какъв ефект би могъл да се очаква.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 29 април 2029 г. от 13.30 часа в Конферентната зала на Библиотеката на Техническия университет Габрово – гр. Габрово, ул. „Хаджи Димитър“ 4 (Ректорат). След края на конференцията дискусиите ще продължат на чаша вино.

Моля, заявете участие на място на мейл: office@chamber-gabrovo.com.
Линк за включване в събитието: Join Zoom Meeting https://us06web.zoom.us/j/8322874812?pwd=ZHhDd0M2ZVczYjgwQ2NDS2YxKzFrUT09 Meeting ID: 832 287 4812
Passcode: 123

Приложение: Предварителна програма
За допълнителна информация: тел. 066 80 31 42, e-mail: office@chamber-gabrovo.com Галина Михнева, Ганка Бакалова

Зареди още

Икономика

Фирма „Теспом“ търси стругар

Published

on

Фирма „Теспом“АД търси:

1. Стругар, универсален струг.

При интерес, моля изпратете Вашата автобиография на електронна поща: tedi_nikolova@tespom.bg или на място в дружеството: гр. Габрово, ул.“Бодра смяна“1.

Тел. за връзка: 0879/123 678 – инж.Христо Метев.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица