Новини
Габровци недоволстват от непочистени от снега тротоари

Толерансът и търпимостта на габровци към общинското предприятие, отговорно за снегопочистването, са изчерпани, тъй като тротоарите се оказаха затрупани, останаха непочистени от падналия през последните часове сняг и трудно проходими в голямата си част.
Пешеходците са принудени да придвижват по платното за автомобили или по тесни снежни пътеки, по които се преминава трудно и рисковано.
Непочистените тротоари крият опасност за живота и здравето на пешеходците, и определено са предпоставка за инциденти, сигнализира читател на „Габрово Нюз“, потърсил ни да дадем гласност на проблема, застигнал жителите на нашия град през днешния ден, 27 януари.

„Това е апелът на една гражданка към управата на Габрово. Реших да се доверя на „Габрово Нюз“ с надеждата, че той ще бъде по-трудно подминат, ще бъде забелязан и ще бъдат предприети мерки! Пиша от името на всички граждани, които са обезпокоени от ситуацията с непочистените тротоари, тъй като тя затруднява и подлага на опасност както пешеходци, така и шофьори.
По мои наблюдения и след лично обхождане, по продължение на целия булевард „Столетов“ почистен тротоар не видях. Какъв ужас! Зимата за пореден път ни изненада! Както винаги ресурс сигутрно няма, а приоритетите се разминават! Познато нали? Вие решете като каква да определите ситуацията и до колко тя може да се причисли към графа „нормално, логично и т.н.“, написа до редакцията на „Габрово Нюз“ читателят, изпратил ни снимки и своя сигнал.

Друг читател на медията отбелязва, че пълно безхаберие относно снегопочистването цари не само в центъра, но и по много от кварталите на Габрово.
Вътрешните квартални улици са в безобразно състояние, а почистени тротоари може да се видят едва през май месец. Хората са недоволни и заявиха, че едва са изгазили, за да отидат до спирката да чакат автобуса, който да ги закара на работа.

„Това е тротоарът на Шивара след пазара. Пътят е почистен до асфалт, а тротоарът 20 – 30см сняг. Така е целият тротоар до завода „Капитан Дядо Никола“. Като отидеш в другата еднопосочна после е същата работа, по тротоара не може да се ходи“, сподели друг читател на „Габрово Нюз“ сигнализирал ни за непочистени тротоарни площи.
„Искам да предам моите „благодарности“ на безотговорната кметица на Габрово Таня Христова и да ѝ пожелая да обиколи квартал Младост пеш, както се опитах да направя тази сутрин (29 януари).
Наложи ми се да отида от блок Катюша до Еса и през почти целия път вървях по пътното платно, което, разбирате сами, е много опасно. Алтернатива – да вървя по стъпките в снега на предишните преминали хора по т.нар. тротоар, което пък е невъзможно при мен поради болния крак. Мога да кажа, че това е безобразие и абсолютно безочие на габровската управа!“, написа в писмото си още един читател, потърсил ни да дадем гласност на състоянието на тротоарите.
Ако желаете да ни покажете вашия поглед към събитията от деня, изпращайте ни снимки, коментари, мнения и сигнали на адрес: info@gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link, или на телефон: +359 878 993 779, а ние от наша страна ще ги предоставяме на вниманието на широката общественост.
*Публикуваната информация е актуализирана на 29 януари в 15.00 часа.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
С нов екип Янтра ще търси първи точки в новото първенство

Янтра посреща състава на Монтана в третия кръг от първенството в Mr Bit Втора лига. Двубоят е днес, 11 август, на стадион „Христо Ботев“ с начален час 20.00. Непосредствено преди срещата „ковачите“ представиха новия си екип, с който ще преследват победите в шампионата.
Основният му цвят е зелен, с бели елементи по яката и ръкавите. За представянето бяха направени ефектни снимки в ковашката работилница на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“ – място, което по естествен начин допълва символиката около прозвището на габровския тим.
След двата злополучни мача в началото на първенството Янтра няма друга алтернатива освен да търси победата срещу Монтана. В състава се завръщат няколко важни фигури и това може да даде необходимия импулс на „ковачите“.
Тони Иванов изтърпя наказанието си от два мача, наложено му след баража за влизане в Първа лига срещу „Септември“ (София), и ще бъде на разположение на старши треньора Борислав Стойчев. В отбора се завръща и Константин Иванов, който ще оформи добре познатия тандем с Асен Георгиев в центъра на защитата. Възстановен е и левият бек Александър Георгиев, пропуснал гостуването на „Етър“.
В състава на изпадналия от Първа лига тим на „Монтана“ от това лято са двама офанзивни футболисти, носили екипа на „Янтра“ – Велислав Василев и Олджай Алиев. Старши треньорът на гостите Божо Джуркович няма да може да разчита в предстоящата среща на титулярния си вратар Васил Симеонов, който е измъчван от стара травма в рамото. Вместо него под рамката ще застане Юлиян Весков, а юношата на клуба Никола Кръстев ще бъде на резервната скамейка.
Трайно контузени в редиците на гостите са Джан Хасан, Ивелин Георгиев и Владислав Цеков-Каската. Полузащитникът Стефан Каменов получи травма при домакинската победа над „Несебър“, но тя не се е оказала тежка и той ще бъде на линия за мача в Габрово.
Съдийството на срещата е поверено на Кристиян Тодоров от Варна. Ще му асистират Димитър Димитров (Варна) и Християн Симеонов (Разград). За четвърти арбитър е назначен Красимир Кръстев от Шумен. Радослав Славов от Велико Търново ще бъде делегат на срещата, а представянето на съдийската бригада ще оценява Красимир Василев от Русе.

Новини
Бреговете на Янтра до спортната зала ще бъдат укрепени и с изцяло нова визия


Одобрен е проектът за укрепване на бреговете на река Янтра, с който Община Габрово кандидатства по процедурата за превенция и управление на риска от наводнения, съобщи кметът Таня Христова.
„Това е ключова стъпка, която ще ни помогне да направим градската среда в Габрово по-сигурна, по-зелена и по-красива“, коментира Христова.
Участъкът между мостовете на ул. „Д-р Никола Василиади“ и ул. „Христо Ботев“ е едно от най-чувствителните места по поречието на Янтра. Сега има възможност да бъде преобразен чрез комбинация от инженерни решения и природосъобразни мерки, които едновременно защитават от високи води и възстановяват естествения характер на реката.
„Ще укрепим бреговете, ще оформим тераси, ще засадим растителност, ще запазим наносните острови и ще създадем нови пешеходни зони и зелени пространства. Тази трансформация е част от нашата интегрирана концепция за устойчиво развитие- съчетание между защита от рискове, екологични подобрения и нови възможности за крайречното пространство“, допълва Таня Христова.
С осигурения бюджет от над 2,2 млн. евро по Програма „Околна среда“ и вече гарантираното финансиране по Програма „Развитие на регионите“ ще може да се реализира цялостната визия за модерна, достъпна и природосъобразна крайречна зона.
„Това няма да е просто инфраструктурна дейност, а стратегическа инвестиция в бъдещето на нашия град и в качеството на живот на хората“, добави кметът на Габрово.

Новини
Изграден е STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в ПГТ – Габрово

Проект №BG-RRP-1.015-1805-C02 „Въвеждане на иновативни методи на образование и обучение чрез изграждане на училищна STEM среда“
Завърши надграждането на STEM-центъра за природни науки, изследвания и иновации в Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово.

Към четвъртия етаж с реновираните и модерно оборудвани кабинети по биология и здравно образование, физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, математика, мултифункционалното открито пространство за презентации и изяви, „островите“ за екипна и проектна дейност, бе присъединен третият етаж на сградата за изграждането на шест високотехнологични, оборудвани класни стаи.

Новите технологии ще дадат възможност на учителите да подготвят атрактивни интегративни уроци, в които учениците да участват активно и развиват умения в дигитална среда.

Във ВОСКС учениците ще се обучават по математика и информатика, икономически дисциплини, география и история.
Оборудвана е и лаборатория за практически изследвания. Основното оборудване включва, 3D принтер и скенер, плотер, виар очила, подвижен екран с вграден компютър, преносими компютри, тъч скрийн екрани.
-
Културапреди 6 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Кримипреди 7 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Любопитнопреди 5 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 5 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 5 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“
-
Кримипреди един денНяма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица
-
Кримипреди един денИнцидент във военния завод край Трявна
-
Кримипреди един денПоловината парк Маркотея е без осветление заради вандализъм











