Свържи се с нас

Новини

Институциите обявиха готовност за зимата

Всички институции от областта декларират готовност за осигуряване на нормални условия за работа и живот при зимни условия

Published

on

Във връзка с обявената извънредна епидемична обстановка на територията на цялата страна, заседанието Областния съвет за намаляване на риска от бедствия се проведе неприсъствено, а членовете му докладваха писмено за готовността на ръководените от тях администрации, ведомства и дружества за осигуряване на нормални условия за работа и живот при зимни условия.

В четирите общини на територията на област Габрово има сключени договори за зимното поддържане, снегопочистване и опесъчаване на общинската пътна мрежа в областта през зимния сезон 2020-2021 г. Извършена е проверка на техниката.

Създадена е организация за недопускане дублиране на техниката. Фирмите–изпълнители имат готовност за изпълнение на договорените задължения. Регламентирано е зимното поддържане и на републиканските пътища в чертите на общинските градове.

В Областно пътно управление – Габрово е създадена организация и има готовност за поддържане на републиканските пътища на територията на област Габрово през зимен сезон 2020/2021г. Изготвен е План за зимно поддържане за есенно-зимния период 2020-2021г., който е съгласуван от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР – Габрово и РД „ПБЗН“ – Габрово и утвърден от Агенция „Пътна инфраструктура“.

В момента продължават доставките на пясък и сол по всички опорни пунктове. Във всички лечебни заведения е създадена необходимата организация има готовност за работа през зимния период 2020-2021г.

Автопаркът на лечебните и здравни заведения е подготвен за експлоатация при зимни условия. Създадена е организация за взаимодействие между РД ПБЗН – Габрово, РЗИ и ЦСМП за съвместна работа при усложнена зимна обстановка и оказване на съдействие за обслужване на болни на хемодиализа и други тежка болни.

Актуализиран е списъка на пациентите на хемодиализа от област Габрово с техните адреси и телефони.

Чрез РУО-Габрово и отдели „Образование” на общинските администрации е създадена организация за нормални условия на учебния процес в зимния период, включително отопление, транспорт, медицинско осигуряване, превенция за грипни епидемии и снегопочистване на прилежащите към учебните заведения райони.

Всички училища имат разработени и приети планове и за действие при усложнена зимна обстановка.

Електропреносните, електроразпределителните и топлофикационни дружества, както и фирмите за доставка на природен газ също декларират готовност за работа при зимни условия. По информация на ръководителите на „Електроенергиен Системен Оператор ЕАД-Мрежови Експлоатационен ПодРайон Габрово“ и „Електроразпеделение Север АД , Разпределителен Обслужващ Център – Г.Оряховица и Габрово“ става ясно, че са изпълнени заложените мероприятия (ремонт и профилактика) в програмата за подготовка и работа през сезон зима 2020-2021.

Дружествата доставчици на газ за региона „Ситигаз България“ ЕАД и „Севлиевогаз-2000“АД имат готовност за работа при зимни условия, като са извършили необходимите профилактики. „Топлофикация – Габрово“ ЕАД има сключен договор за доставка на горива за отоплителния сезон 2020-2021.

Осигурени са необходимите резерви на склад – въглища и биомаса. Извършени са ремонт и профилактика на основните и резервни топлоизточници в централата и топлопреносната мрежа. ВиК – ООД също декларира готовност за работа при зимни условия.

Четирите общини на територията на областта – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна имат осигурено финансиране на мероприятията по зимна подготовка.

*Снимка: Областна администрация – Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Томислав Дончев се срещна с кметовете в област Габрово

Published

on

Народният представител от ГЕРБ Томислав Дончев проведе срещи с кметовете на Габрово Таня Христова, на Севлиево д-р Иван Иванов, на Трявна Денчо Минев и на Дряново Трифон Панчев по основните приоритети на четирите общини в областта.

Обсъдени бяха проекти, свързани с пътната инфраструктура, както и инвестициите във водоснабдяването.

След постигнатото до момента във водоснабдяването, което до голяма степен реши проблема с режима на водата в севлиевска и габровска община, като важни приоритети в региона местната власт и народният представител определиха изграждането на индустриална зона между Габрово и Севлиево, обходен път на Севлиево, пречиствателна станция и спортна зала в Трявна.

Кметовете поставиха и въпроса с нуждата от приемането на удължителния закон за бюджета така, че да им позволява да реализират и заложените в капиталовите си програми инвестиции, които са очаквани от жителите по места.

„Комуникацията с кметовете е изключително важна, защото те са най-близо до хората по места, познават нуждите на населението. Призовавам и служебното правителство да се вслушва в кметовете, така че да се осигури стабилност в регионите и да не се позволи щетите от политическата криза да се поемат от гражданите”, коментира народният представител Томислав Дончев.

Зареди още

Новини

Тъжна вест: Почина Анна Маринова!

Published

on

Почина Анна Маринова, дългогодишен преподавател по български език и литература и директор на Национална Априловска гимназия, в периода от 2002 до 2012 година. Тъжната вест оповестиха от габровското училище.

По повод загубата от учебното заведение припомниха нейните красиви и вдъхновяващи слова, посветени на Априловото училище:

„Скъпи учители от Националната Априловска гимназия,
Всевечна почит към усилията и харизмата на дарилите ни с правото да се наричаме така!

Драги съмишленици, светски и образовани,
Хора, верни на просветата и жадни за знание, Мили ми ученици
в класната стая на 21 век, които почти нямате представа за духовния ранг на категориите личности, изредени по-горе,

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК! ЧЕСТИТ ТРИУМФ НА ВЕЧНОТО ЧУВСТВО ЗА ПРИНАДЛЕЖНОСТ! ЧЕСТИТО ЗАВРЪЩАНЕ! ДА Е СВЕТЪЛ И ДЪЛЪГ ПЪТЯТ НА ПРОСВЕТЕНИЯ, МЪДРИЯ И СИЛЕН ОБЩЕСТВЕН ДУХ, ПРОДЪЛЖИЛ ТОВА, КОЕТО Е СЪЗДАЛ ВАСИЛ АПРИЛОВ!

Образоваността на осъзналия се българин започва оттук, ние сме част от всевечния път на познанието на нацията ни.

И сме благословени от свещения дълг винаги да се озовем при истинските мощи на благодетеля с всяко ново начало на следващата учебна година. Когато училището отваря вратите си. Когато вятърът срещне нови платна на хоризонта… Това е най – истинският начин да останеш вечен Одисей!

Да бъдеш смел, мечтаещ и хитроумен, но силно да вярваш, че винаги има поне един ученик, който те чака да го научиш как се опъват непосилните тетива на твоя лък!

Да мислиш за постоянното завръщане, да не спираш насред мисията си, защото да стигнеш до Итака е орис! Априловото училище е нашата обща Итака. 190 години пътуване към нас самите… Да бъде!“

Анна Маринова Директор на Националната Априловска гимназия, 2002 – 2012,
Съветник по средното образование в „Европейски училища“, Брюксел.

Новинарски портал за Габрово и региона „Габрово Нюз“ казва съболезнования към семейството и близките на Анна Маринова.

Светъл да е пътят на душата ѝ!

Поклонението ще се състои на 10 март, вторник, от 12.30 часа в храм „Свети Йоан Предтеча“ (Камъка) в Габрово.

Зареди още

Новини

Трета поредна победа за „Янтра“

Published

on

Трета поредна победа в първенството постигна Янтра. В среща от 23-я кръг във Втора лига „ковачите“ надиграха у дома Спортист (Своге) с 2:0 с попадения на Мартин Ганчев и Мартин Райнов. Така съставът ни запази третата си позиция във временното класиране с актив от 43 точки. „Шоколадите“ пък остават с 21 и са опасно близо до зоната на изпадащите.

В двубоя заради натрупани картони не взе участие Константин Иванов. Емо Луканов предприе интересен ход и на негово място като централен бранител излезе капитанът Петър Казаков, който си партнираше с Асен Георгиев. Срещу прибрания отбор на Спортист Янтра действаше във вариант 4-2-3-1. На бековете бяха Ивайло Енчев и Велислав Боев, халфове Мартин Райнов и Божидар Пенчев, пред тях играха Тони Иванов, Марти Ганчев и Георги Бабалиев и на върха на атаката – Милчо Ангелов.

Янтра имаше абсолютно превъзходство в играта и владеенето на топката през първата част, но не успя да разпечата вратата на гостите, въпреки че в 80 процента от времето действията се развиваха в половината на „шоколадите“. Мартин Ганчев имаше отлична възможност да изведе зелените напред в 9-ата минута, но ударът му с глава беше избит от вратаря Юлиан Весков. В 16-ата минута, след изпълнение на ъглов удар, Мартин Райнов също с глава изпрати топката над напречната греда. Тони Иванов два пъти стреля от дистанция, но точно в ръцете на вратаря. Най-чистото положение се отвори пред Милчо Ангелов в 38-ата минута. След пас от фланга на Боев, нападателят изпревари Весков и насочи топката към вратата, но Кристиян Иванов изчисти пред голлинията. Спортист се отчете с два удара извън очертанията на габровската врата. По-опасен беше вторият, пет минути преди края на полувремето. Марио Балъков намери с добро центриране Юри Пинейро в малкото наказателно поле, но бразилецът не успя да натисне добре топката и я изпрати на сантиметри над гредата.

Втората част започна с коварен удар от границата на наказателното поле на Спас Георгиев, но след като се отклони от крака на Божидар Пенчев, топката мина покрай гредата на Василев. В 54-ата минута Янтра най-после счупи шоколадовото блокче с индивидуален проблясък на Мартин Ганчев. 20-годишният габровски талант получи пас от Тони Иванов, след което с триково отиграване се освободи от Лионел Самба и с левия крак изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата за 1:0. Малко по-късно ситуацията за гостите се усложни допълнително. Мартин Райнов задържа с тактическо нарушение откъсващия се на контраатака Юри Пинейро, а бразилецът в яда си го изрита в краката без топка.

Решението на рефера Божидар Тодоров беше жълт картон на Райнов и червен на Пинейро и така отборът на Спортист остана с човек по-малко на терена. Това обаче сякаш даде импулс на водения от Ахмед Хикмет състав от Своге и в следващите 15-тина минути гостите успяха да притиснат Янтра, като създадоха и нелоши ситуации за изравнителен гол. В 68-ата минута, след центриране от пряк свободен удар, забравеният на задната греда Владимир Гогов стреля опасно, но не намери целта. В 71-ата минута играчите на Спортист претендираха за задържане на Кристиян Йовов в наказателното поле и дузпа, но реферът Божидар Тодоров не видя основания за такава. Малко по-късно се стигна до ново нарушение около наказателното поле на габровския тим, но арбитърът прецени, че то е извън него. В 83-ата минута Кристиян Иванов шутира с левия крак от границата на пеналта, но право в ръцете на Василев.

Мартин Райнов вкара гола на успокоението за Янтра секунди по-късно. Станислав Дюлгеров предостави добро центриране от пряк свободен удар в дясно от вратата и Райнов с глава за втори път в мача матира Весков – 2:0. В края „ковачите“ изпратиха и още един път топката в мрежата на гостите, но попадението на Казаков не беше зачетено, заради маркиран доста спорен фаул срещу вратаря.

В следващия кръг на Янтра предстои регионално дерби срещу Севлиево. Мачът е идната събота, 14 март, от 15:30 часа на стадион „Раковски“ в съседния град.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица