Свържи се с нас

Новини

Паметна плоча в Габрово за 125-годишнината от първата ТПК у нас

Published

on

С паметна плоча в Габрово ще се почете 125-годишнината от учредяването на първата трудово-производителна кооперация (ТПК) у нас.

На 1 октомври 1895 г., в гр. Габрово седем предприемчиви майстори-шивачи решават да обединят усилия и ресурси, учредявайки първата българска трудово-производителна кооперация (ТПК) – Шивашко-работническо дружество „Напредък“. Задачата им не е била никак лека.

Трудовата кооперация е най-висшата форма на кооперативно сдружаване, тъй като в нея кооператорите участват не само с материални активи, но и със собствения си труд. За напредничавостта на габровци говори и фактът, че те поставят началото на историята на ТПК у нас само 50 години след учредяването на първата въобще в света кооперация от модерен вид – „Дружеството на справедливите пионери от Рочдейл“ в Англия.

Знаменателно е, че „Напредък“ е учредена в годината, в която е основан и Международният кооперативен съюз. За краткото си съществуване тя успява да постигне завиден икономически успех и проправя пътека за следващите ТПК, които имат основна заслуга за изграждането на индустрията в следосвобожденска България.

Оттогава до днес производителните кооперации играят съществена роля за развитието на българското общество и икономическия напредък на нацията, осигурявайки достоен труд и оставайки неизменно близо до хората. Делото на майсторите от ТПК „Напредък“ ще бъде почетено по почин на Националния съюз на ТПК с поставяне на паметна плоча на ул. „Пенчо Славейков“ №8, в историческия „Шести участък“.

Именно на това място се е намирало емблематичното за гр. Габрово Попнеофитово школо, в което са започнали дейността си Стефан и Добри Петкови, Стойчо Ив. Хаджиев (Котито), Стефан Начев Жапунов (Кътина), Цанко Стоян Вражилски, Христо Маринчев и Никола Недков.

Плочата е дело на талантливия местен скулптор Адриан Новаков, автор на паметниците на Пенчо Славейков в Трявна и Милано.

Тържественото откриване на плочата, което се явява кулминация на тазгодишните чествания на 125 години от основаването на първата ТПК у нас и част от общинския календар със събития за отбелязването на „160 г. Габрово – град“, ще се състои на 30 октомври, петък, от 11.00 ч.

След края на кратката церемония гостите ще могат да разгледат в Националния музей на образованието – Габрово, фотоизложбата „125 години ТПК – в подкрепа на хората с увреждания“. Целта на тази фотоизложба е да покаже важни етапи от историята на кооперациите като носители на най-прогресивния социално ориентиран бизнес модел, както и отделни моменти от трудовото ежедневие, споделена радост от празници със семейството и свободното време на кооператорите.

Изложбата е подготвена с любезното съдействие на Регионален държавен архив – Габрово, и Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, които спомогнаха за намирането на информация относно делото на пионерите от Шивашко-работническо дружество „Напредък“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Старши комисар Пламен Иванов е новият директор на ОДМВР – Габрово

Published

on

Със заповед на министъра на вътрешните работи Калин Стоянов старши комисар Пламен Иванов е временно преназначен на длъжността директор на Областна дирекция на МВР- Габрово.

Днес новият ръководител на областната дирекция бе представен пред състава от изпълняващия длъжността главен секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР – Габрово.

Старши комисар Пламен Иванов е роден на 01.12.1967 г. в Добрич. Завършил е висше образование в Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ и Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий”.

В системата на МВР постъпва през 1987 г. От 2020 г. изпълнява длъжността началник на Районно управление Трявна. Досегашният директор старши комисар Илиян Иванов е преназначен на друга длъжност в МВР.

Зареди още

Любопитно

Засяха първите дръвчета от гората на тамплиерите край Дебел дял

Published

on

23 април е Денят на българския светец Лазар Български Дебелдялски. Рицарите и Дамите от Командерията, носеща името на мъченика от село Дебел дял, посетиха селото и поднесоха цветя на паметната плоча пред родната къща на светеца.

Тя бе поставена през 2022 г от тамплиерите на Габровска област, по случай 220 години от смъртта му.

По данни на архимандрит Нестор от Великотърновската митрополия, още като малко момче, Лазар напуска родното място и отива в Анадола (Мала Азия). Там в Сома, Турция, става овчар. Той е силно вярващ християнин и скоро си навлича гнева на турците. По нареждане на турски големец го хвърлят в тъмница. След дълги изтезания, които Лазар покорно понесъл, изпълнен с любов към Христос, бил убит на 23 април 1802 г. на 28-годишна възраст.

Образът му е изписан в цял ръст в параклиса „Свети Архангели“ в Рилския манастир. Там е означено и родното му място Дебел дял. В него е построен храм, за който Богомил Петков и съмишлениците му тамплиери са едни от основните дарители.

По случай 250 години от рождението на Светеца, тамплиерите засадиха 25 дръвчета медоносна липа. С това поставиха началото на тамплиерска гора край село Дебел дял.

Зареди още

Новини

Междинна конференция за напредъка на проекта за Младежки център

Published

on

Междинна конференция по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“ се проведе на 22 април 2024 г. На нея присъстваха Таня Христова – кмет на Община Габрово, Иван Любомиров – зам. областен управител, доц. д-р инж. Христо Недев – зам. ректор на Технически университет – Габрово, представители на други младежки центрове от страната, културни институции в града, училища, образователни организации, партньори в провеждането на различни събития, фирми-изпълнители по проекта, медии.

Проектът се финансира чрез ФМ на ЕИП 2014-2021 г. по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, като размерът на безвъзмездната финансова помощ е 4 286 850 лв. , а собственият принос на Община Габрово – 2 267 129 лв. Той е с продължителност от 20.10.2020 до 31.08.2024 година. Партньори в неговата реализация са Технически университет – Габрово и Университетът за зелено развитие в гр. Брюне, Норвегия.

Екипът за управление на проекта представи пред присъстващите всички етапи по неговото изпълнение – проведени обществени поръчки, сключени договори, изпълнени дейности. Специално внимание бе отделено на съвместните инициативи с норвежкия партньор – посещения, обучения и споделяне на добри практики с екипа на проекта, Младежкия център и младежи от Габрово.

Представен бе екипът на Младежки център – Габрово и инициативи на Центъра, които имат за цел да развиват капацитета на младите хора, да насърчават участието им във вземането на решения за града и тяхната общност, лидерството, професионалната ориентация, доброволчеството и медийната грамотност. Представени бяха и организирани събития и инициативи в областта на културата, спорта, екологията, творчеството, здравословния начин на живот и психичното здраве. Събитието бе съпътствано от изложба с проекти на младежите от различни работилници – рисунки, фотографии, глинени маски, къщички за птици, светещи фигури.

Отправена бе покана за следващото събитие, организирано от младите хората – „Фестивал на цветята“, който ще се проведе на 27 април 2024 г. в парк „Маркотея“ в Габрово.

Дейностите на Младежки център – Габрово се изпълняват по проект № BGLD-2.001-0009 „Възможност за изява на младите хора – създаване на младежки център в Габрово“, финансиран по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица