Новини
Министър Кралев откри обновения футболен терен на ст.“Христо Ботев“
Министърът на младежта и спорта Красен Кралев присъства на футболния турнир, част от спортните ученически игри в община Габрово.
Кралев връчи награди на участниците в тази фаза на надпреварата – Националната Априловска гимназия, ПМГ “Академик Иван Гюзелев”, ПГТ “Пенчо Семов” и ПТГ “Д-р Никола Василиади”.

Състезанието се проведе на обновения футболен терен към спортен комплекс “Христо Ботев”. Ремонтът на игрището беше финансиран изцяло от Министерството на младежта и спорта по проект на Община Габрово.
Стойността на инвестицията беше в размер на 238 763, 23 лв. Теренът е със стандартни размери, а изкуствената тревна настилка, доставена от Италия, е от най-висок клас и одобрена от FIFA.
Игрището се използва целогодишно за тренировки от всички възрастови групи на ФК “Янтра” Габрово. В момента на него практически занимания водят 50 кандидати за треньорски лиценз “C” в школата на Българския футболен съюз.

“Нашата цел е да бъдат изградени повече игрища и зали, за да могат младите хора на България да се занимават с любимите си спортове. Теренът тук е с най-високо качество. Подобни тревни настилки използват в детско-юношеските школи на едни от най-добрите отбори в Италия. Нека габровските деца да я ползват с радост и да имат повече футболисти в представителния мъжки отбор на “Янтра”, който от този сезон се завърна сред професионалистите”, заяви Красен Кралев.
Кралев отбеляза, че в програмата за изграждане на 27 физкултурни салона в училища в страната е и местната Професионална техническа гимназия “Д-р Никола Василиади”, като вече е сключен договор с изпълнител за изграждането на съоръжението.
Кметът на Габрово Таня Христова благодари на министъра за помощта от страна на ММС при обновяването на спортната инфраструктура в града.

Кралев, Христова и директорът на “Общински спортни имоти” Росица Бакърджиева направиха инспекция на ремонтните дейности в спортната зала към комплекс “Христо Ботев”, с които се цели въвеждането на мерки за енергийна ефективност. За реализирането на проекта ММС отпусна 235 284 лв.
Предвижда се изграждането на топлоизолация, смяна на дограмата, газификация на съоръжението, ремонт на съблекалните, санитарните възли, инсталациите и вентилационните уредби.

Комплексът се ползва от над 400 картотекирани състезатели по хандбал, вдигане на тежести, футбол, тенис, спортни танци и силов трибой. Очаква се ремонтните дейности да приключат в началото на 2021 година.
Министър Кралев се ангажира ММС да осигури пълно оборудване и смяна на подовата настилка в залата по вдигане на тежести.

Красен Кралев посети и стадион “Христо Ботев”, като изгледа на живо мача от турнира за Купата на България между втородивизионния “Янтра” и елитния “Черно море” Варна. Той обсъди плановете за реконструкция на лекоатлетическата писта на стадиона. Община Габрово ще кандидатства с проект за финансиране.

*Снимки: Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Световната мрежа от градове на занаятите и фолклорните изкуства се събира в Габрово

През есента на 2026 година Габрово заема подобаващо място на световната културна карта. Между 16 и 20 септември градът поема домакинството на Годишната среща на подмрежата „Занаяти и фолклорно изкуство“ – едно от най-значимите събития в календара на Мрежата от творчески градове на ЮНЕСКО.
Глобалният форум се организира от Община Габрово, съвместно с Министерството на туризма, Министерството на културата, Регионалния център на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа и Регионалния етнографски музей на открито „Етър“.
Тази международна платформа обединява 80 града от 55 държави, превръщайки направлението за традиционни умения в една от най-бързо развиващите се общности на ЮНЕСКО.
Представители от пет континента пристигат у нас, за да потърсят съвременни решения през призмата на културата и човешкия дух. Във фокуса на тазгодишните дискусии е темата за изграждането на мирен свят чрез човешкото творчество.
В епоха, белязана от стремителни технологични скокове и социални кризи, форумът търси отговор на въпроса как традиционните занаяти, местното творчество и габровският хумор могат да бъдат реален инструмент за преодоляване на конфликти и за стабилност в градската среда.
Специален акцент в програмата е предвиден панела „Кметски диалог“, посветен на ролята на културните политики за изграждане на устойчиви общества. Кметове от различни точки на света заседават под модераторството на кмета на Габрово Таня Христова, за да обменят работещи модели от своите региони.

Ключови участници в отделните панели са: проф. Бьонг Хунг Джонг – бивш координатор на мрежата, д-р Ибрахим Алшубайт – настоящ координатор на мрежата, проф. Светла Димитрова – директор на РЕМО „Етър“, д-р Ирена Тодорова – изпълнителен директор на Регионалния комитет на ЮНЕСКО за Югоизточна Европа, проф. д-р Уития Питунгнапу, Факултет по архитектура, изкуство и дизайн, Университет „Наресуан“ (заместник-координатор на Мрежа на творческите градове на ЮНЕСКО за занаяти и народни изкуства) и др.
Присъствието на Габрово в семейството на ЮНЕСКО от 2017 година насам доказа, че градът не просто пази своите корени, а умее да ги превръща в активен международен капитал.

Приемането на форум от такъв ранг е категоричен атестат за местния капацитет и важна крачка по пътя към кандидатурата за Европейска столица на културата през 2032 година.

Новини
Организират дискусия „Развитие на местното самоуправление“
Любопитно
Парти край басейна с DJ Mascota в Габрово


В разгара на лятото, Габрово се приготвя за едно от най-очакваните събития на сезона! На 1 август, събота, от 16.00 часа, Комплекс Мечтания отваря врати за едно незабравимо Парти край басейна с DJ Mascota.
Посрещаме 1 август по най-добрия възможен начин – с музика, слънце и настроение, което ще запомним до края на лятото. Зад пулта застава един от любимите на поколения DJ Mascota – артист, чието име отдавна се превърна в синоним на качествена електронна музика и незабравими партита из цялата страна.
С богат опит зад гърба си и усет за това как да запали публиката, DJ Mascota обещава сет и безкомпромисен саунд, които ще подхождат идеално на лятното настроение и красивата локация на Комплекс Мечтания.

Синоптиците обещават отлично време за забавления на открито, а всички предпоставки за едно наистина яко парти вече са налице! Очакват ни много музика, слънце, разхлаждащи напитки и танци до залез слънце – на място с уникална гледка към Габрово и билото на Стара планина, където слънцето огрява до последния си лъч.
Комплекс Мечтания предлага не само страхотна атмосфера, но и простор за игри, басейни за свежи емоции и специални кътове за най-малките, така че партито е повод за цялото семейство, дори докато най-веселата част се случва край басейна.
Ако сте от хората, които се кефят на съвременната електронна музика и търсят перфектния повод да посрещнат лятото с танци и под открито небе – това е вашият шанс. Запазете си място навреме, защото такова парти не се пропуска!
За резервации: 0899 472 075.

-
Кримипреди 6 дниМаскирани полицаи, жандармерия и полиция с масирана акция в региона
-
Културапреди 5 дниДарена Дечева: Искам да помагам и да бъда полезна на обществото
-
Кримипреди 5 дниЗапочва информационна кампания срещу телефонните измами в региона
-
Любопитнопреди 6 дниРекорден брой участници в спортните турнири на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 6 дниРЗИ-Габрово с инициатива по повод Световния ден за борба с хепатита
-
Новинипреди 5 дниСистемен тормоз от глъчки нарушава тишината нощем до зала Орловец
-
Новинипреди 6 дниШест нови попълнения подсилиха Янтра за новия сезон
-
Любопитнопреди 5 дниВтори ретро парад в Трявна






