Свържи се с нас

Новини

Защо да събираме разделно отпадъците?

Published

on

На територията на Регионалното депо за отпадъци се намира инсталация за сепариране на смесените битови отпадъци от общините Габрово и Трявна. Там се извършва разделянето на битовите отпадъци, изхвърлени от домакинствата в жълтия контейнер, събрани и транспортирани от камиони на ОП „Благоустрояване“ и община Трявна.

Обработката на отпадъка преминава през няколко етапа: разтоварване, подаване на вибрационен сепаратор, пресяване и отделяне на дребни фракции под 80 mm и магнитно сепариране. Следва ръчно сепариране за сортиране на отпадъка – отпадъците се разделят на фракции от хартия и картон, пластмаси, стъкло и метали, които ще бъдат предавани за рециклиране, последващо пресоване и балиране.

Моите отпадъци! Какво трябва да направя с тях?
Отпадъците са ценен ресурс – тяхното неоплозотворяване ни струва скъпо. Ако всеки знае, какво трябва да прави с отпадъците и положи малко усилия и време, той ще е дал своя принос към опазването на природата. Разделното събиране на отпадъци позволява да бъдат рециклирани лесно и превърнати в ресурси. Така те не отиват в депата, а в рециклиращите предприятия, което спестява много средства, които ние трябва да платим.

Защо да събирам разделно отпадъците?
Като потребители, ние заплащаме продуктова такса, включена в цената на всеки продукт, от който се образува масово разпространен отпадък. Когато купуваме един продукт в супермаркета, електрически или електронен уред или малък комплект батерии, ние заплащаме в цената и разходите за последващо третиране, когато те се превърнат в отпадък. Единственият начин тази стойност да бъде достатъчна е да изхвърлим или върнем отпадъка на определеното за това място. Само така можем да бъдем сигурни, че ние като потребители, но и бизнесът и общината няма да бъдем принудени да правим още и още разходи за отпадъци.

Всички разделно събрани отпадъци преминават през сепарираща инсталация.
Пластмасите например са 7 основни вида и всеки поема към съответното рециклиращо предприятие. Някои от тях са не просто различни, но дори технологично не могат да се рециклират заедно. Затова винаги преминават през допълнително сепариране. Разделянето при източника е гаранцията, че няма да попаднат хранителни отпадъци, които да замърсят рециклируемите опаковки. Именно това, че сме ги отделили и почистили ги прави ценни и използваеми като суровина за рециклиращите предприятия. Вие не избирате повехналите и изгнили плодове и зеленчуци на пазара, нали?

Как да събирам разделно отпадъците в къщи?
Едно семейство консумира 110 л сок, 394 л мляко и около 99 л бутилирана вода на година. Доста голямо количество опаковки! Около 1/3 от общия боклук се състои от опаковъчни материали. Направете си експеримент вкъщи. В отделен плик или торбичка събирайте само хранителните отпадъци, за да ги отделите от опаковките. След седмица ще забележите, колко малка част са те от общото количество.

А празните бутилки или бурканчета от стъкло? Може би и сега голяма част от тях измивате и запазвате, за да използвате отново? Значи вече събирате разделно и още повече – използвате повторно!

Останаха пластмасата, хартията и металните опаковки. Изплаквайте и почиствайте, за да не се замърсяват едни от други. Пластмасата, металните опаковки и хартията изхвърлете в оранжевия контейнер, а – в зеления стъклото. Чисти и незамърсени можете да ги занесете заедно и за секунди да ги сортирате пред контейнера.

Мястото, което заемат
Всяка година, всеки от нас изхвърля около 445 кг органичен боклук, който може да бъде компостиран. Сами ще забележите, колко малко са биоразградимите отпадъци, те са приблизително 1/3 от отпадъците, които се образуват в дома. Всъщност само за тях ви трябва кошче.

Останалите отпадъци, които никак не са малко, но ще се изненадате, колко много пластмасови отпадъци може да съберете в торбата за пазаруване от магазина, смачквайте предварително, за да не изхвърляте цели. Добре почистени могат да стоят дори и в отворен плик, без да доловите, какъвто и да било неприятен мирис. Разделното събиране е само първата стъпка в зеленото ежедневие.

Фактите
Всеки рециклиран тон хартия спасява 17 дръвчета, 1 440 литра нефт, 4 000 кв.ч. енергия и 26 530 л вода. Това представлява 64% спестена енергия, 58% водни спестявания и 27 216 гр. по-малко замърсяване на въздуха.

Всеки месец се изхвърлят стъклени бутилки и буркани, които могат да се рециклират. На една стъклена бутилка са й необходими над 4 000 години, за да се разложи. Стъклото е 100% рециклируемо и може да се използва отново и отново. Енергията, спестена от рециклирането на една стъклена бутилка, е достатъчна на една 100 ватова крушка да работи 4 часа.

Рециклираната пластмаса спестява два пъти повече енергия, отколкото да се изгори в пещ.

Рециклирането на една алуминиева кутийка спестява достатъчно енергия, за да може един телевизор да работи за 3 часа. Алуминиева кутийка изхвърлена навън, ще е все още кутийка след 500 години.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Новини

Габрово получава над 16,9 млн. лв. за изграждането на иновационна долина

Published

on

Община Габрово ще реализира амбициозен проект, на стойност 16 910 828 лева, свързан със създаването на иновационна долина. Това става ясно от информация на Миглена Въгленова, главен експерт в администрацията на кмета.

Средствата се отпускат по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027 г., в рамките на процедурата за подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини. Одобреният проект носи заглавието „Габрово – център на иновации, образование и предприемачество“ и е част от интегрирани териториални инвестиции (ИТИ).

Бившето Умниково училище ще се възроди в модерен образователен център © Община Габрово, архив

Едно от ключовите начинания в проекта е трансформацията на емблематичната сграда на бившето училище „Радион Умников“ – културен паметник от края на XIX век – в модерен Център за дигитални умения и иновации. Новият образователен хъб ще включва: зали за обучение по роботика, автоматизация, виртуална реалност, 3D прототипиране и други високотехнологични дейности.

Община Габрово вече е обявила обществена поръчка за строително-монтажните работи, като крайният срок за подаване на оферти е 28 юли 2025 г.

Визуализация на бъдещия Център за подкрепа за личностно развитие „Център за дигитални умения и иновации“ © Община Габрово

Съществен партньор по проекта е и Технически университет – Габрово, който ще изгради зона за иновации на собствен терен. Планирани са съоръжения като „Къща на бъдещето“ с технологични помещения, семинарна зала и офиси, както и производствено хале за стартиращи компании. В него ще се извършва тестване на иновативни продукти, обучения за млади предприемачи и иновационни лагери.

Някогашният ресторант „Форум“ в кв. „Шести участък“ ще се превърне в креативно общностно пространство © Община Габрово

Допълнително, в квартал „Шести участък“ ще бъде реновирана бившата сграда на ресторант „Форум“, която ще се превърне в креативно общностно пространство. Обектът ще предлага ателиета, изложбена зала и открита сцена за културни прояви. Сградата е собственост на Техническия университет, а дворът е предоставен от Общината.

Максималният срок за изпълнение на всички дейности е 36 месеца. Предстои подписване на договор за предоставяне на безвъзмездната финансова помощ.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица