Новини
Първа копка на военно исторически парк „Кръстец“

Символична първа копка по изграждането на военно исторически парк в района на Кръстец бе направена вчера, 28 юли. Началото поставиха кметът на Трявна Силвия Кръстева и директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ към Министерство на отбраната Иво Антонов.
Присъства и Валентин Николов – представител на сдружение „Съюз на военноинвалидните кооперации в България“. Целта на проекта е изграждане на военно исторически парк „Кръстец“ за отдаване почит на загиналите руски войни и български опълченци в Руско-турската война 1877-1878 г. за Освобождението на България и повишаване на патриотичното възпитание за съхраняване, запознаване и популяризиране сред младите хора, традиционните български духовни и културни ценности и славната ни история.

Проектът предвижда в района на вр. Кръстец до Трявна, където някога е имало лагер за охрана на Тревненския проход, да се изгради паметник. Паметникът ще бъде с височина 4 метра от камък, а в основата ще има надпис със златни букви.
Ще се фиксират окопите и землянките на палатките на лагеруващите в района на вр. Кръстец, така както са били изградени. Ще бъде изградена площадка, покрита с дребен натрошен камък.

Ще бъде поставено указателно табло, където подробно ще се опише какво е имало и какви бойни действия са се състояли. Такива още две табла ще има в град Плачковци до кметството и до сградата на Община Трявна.
До всеки фиксиран окоп и землянка ще има указателна табела с рисунка на инженерното съоръжение от времето на Руско-Турската война 1876 -1877 г. Отстрани ще бъде изградена покрита беседка за 10-12 души и маси с пейки от дървен материал за почивки, закуски и обяд и провеждане на беседи.
Отпред и отстрани на пътя ще се изгради площ за паркиране в рамките на съществуващия път. Ще се възстановят подходите до местността, като се насипят с дребен начупен камък и се валират.
След Решение на Общинския съвет в Трявна за одобрение за изграждане на Военно исторически парк „Кръстец“ инициативният комитет е получил разрешения за изграждане от МОСВ и МЗХГ.

Съгласно Закона за военните паметници за действията по изграждане на Военно исторически парк „Кръстец“ е уведомен Министърът на отбраната, който е и патрон на проекта.
Има отпуснати средства от Министерство на отбраната, в размер на 15 000 лева, за разчистване и възстановяване на окопите. Средствата са отпуснати с договор за финансиране от Дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ на Министерство на отбраната на Съюза на военноинвалидните кооперации, след кандидатстване за годишно финансиране дейността на военно патриотичните организации за 2020 година.
След кандидатстване от Северно-централно държавно предприятие ДП – Габрово са били разрешени първите 50 кубични метра дървен материал, безвъзмездно за облицоване на окопите.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Ново модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово

Отделението по неонатология към МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ в Габрово получи ново, специализирано реанимационно отоплително легло.
Дарението е осигурено от Фондация „Лазар Радков“ със средства, събрани чрез популярната благотворителна кампания „Капачки за бъдеще“.

„Смятам, че е най-правилно да се дарява това, от което лечебните заведения имат нужда“, това сподели Ирена Златева, представител на Фондацията.
Новото легло заменя досегашната техника в отделението, която е на повече от 30 години.

Специализираната маса позволява на медиците да извършват всички необходими манипулации на едно място, осигурявайки оптимална грижа за новородените в критични моменти, това поясни Д-р Анелия Толева, началник на отделението по неонатология в Габрово.
„Тази маса дава възможност непосредствено след раждането детето да бъде абсолютно обгрижено и обслужено върху нея, без да се премества – затопляне, включване на система, монитор и апаратна вентилация“, каза още д-р Толева и допълни, че най-големият дефицит в системата е не на апаратура, а този на кадри.

Д-р Толева призова и младите лекари да не пренебрегват възможностите за професионално развитие в по-малките областни болници, където нуждата от специалисти остава голяма.

Новини
Янтра се превърна в трамплин за български футболисти

Сезон 2025/2026 ще остане един от най-успешните в съвременната история на ОФК Янтра Габрово. „Ковачите“ бяха само на 15 минути от завръщане в Първа лига след 33 години чакане, завършиха на второ място във Втора лига и спечелиха уважението на футболната общественост със своя стил на игра и последователност.
Още по-впечатляващо е, че всичко това беше постигнато с изцяло български състав – нещо, което днес е истинска рядкост в професионалния футбол. Почти половината от футболистите бяха местни момчета, а клубът остана верен на своята философия да развива родни таланти, вместо да разчита на чуждестранни играчи.
Именно тази философия превърна Янтра в един от най-добрите клубове за развитие на български футболисти. Само след края на изминалия сезон трима основни играчи направиха следващата стъпка в кариерата си.
Божидар Пенчев подписа с ФК Септември София и ще играе в Първа лига. Георги Бабалиев реализира трансфер в киргизстанския ФК Алай. Константин Иванов продължи кариерата си в румънския ЧСМ Олимпия Сату Маре. Това обаче не е случайност, а тенденция, която Янтра изгражда през последните години. След силните си изяви с екипа на клуба Ивайло Иванов премина в ЦСКА 1948, а само преди няколко месеца игра финал за Купата на България с Локомотив Пловдив.
Георги Върбанов също направи крачка към Първа лига след престоя си в Габрово. Божидар Томовски продължи кариерата си в елита на българския футбол. По същия път минаха имена като Христо Митев, Иван Василев и други.
През последните години Янтра доказа, че клубът не само постига добри резултати, но и изгражда състезатели, които са готови за следващата крачка в своята кариера. Това превръща Янтра в един от малкото клубове в България, които успешно съчетават развитието на български футболисти с високи спортни резултати.
Без нито един чужденец в състава си, габровският клуб показа, че с доверие към родните играчи може да бъде конкурентен и едновременно с това да се бори за промоция в Първа лига.
Сезонът не донесе промоция в елита, но затвърди нещо много по-ценно – Янтра е разпознаваем като клуб, който дава шанс на българските футболисти, развива ги и ги подготвя за следващото ниво. А това е модел, който все по-рядко се среща в съвременния професионален футбол.

Любопитно
Детски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли

Община Габрово организира детски следобед, изпълнен с игри и изненади, който ще се проведе в понеделник, 6 юли, от 17.00 до 18.00 часа на детската площадка зад Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“.
Инициативата е насочена към най-малките жители на града, както и към гостите на Габрово, а входът е свободен за всички семейства, които искат да прекарат приятно време заедно.
Събитието се организира съвместно с няколко институции и организации, които работят активно с деца и хора в неравностойно положение. Сред тях са Държавен куклен театър Габрово, Център за обществена подкрепа към Сдружение „ИМКА“, Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, Дневен център за деца с увреждания, Център за социална рехабилитация и интеграция „Келер“, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“, както и кафе Липите.
Очаква се децата да могат да участват в различни занимания и игри, подготвени специално за случая, докато родителите ще имат възможност да наблюдават или да се включат заедно с тях.
Организаторите канят всички семейства с деца да се възползват от инициативата и да прекарат част от следобеда на понеделник в компанията на приятели, игри и добро настроение край библиотеката.

-
Кримипреди 5 дниОтново бой между група мъже в Габрово, трети пореден само за 2 месеца
-
Културапреди 5 дниХумористичният спектакъл „Кантора ф селу“ ще бъде представен в Габрово
-
Новинипреди 4 дниКметът на Габрово посрещна финландския посланик
-
Кримипреди 4 дниСпор между „майстори“ завърши с падане и потрошаване
-
Кримипреди 4 дниСилният вятър събори десетки клони и дървета в Габровско
-
Любопитнопреди 3 дниДетски празник на новата площадка зад библиотеката в Габрово на 6 юли
-
Новинипреди 3 дниЯнтра се превърна в трамплин за български футболисти
-
Новинипреди един часНово модерно реанимационно легло на Неонатологията в Габрово






