Новини
Габрово почете воеводата Цанко Дюстабанов (снимки)

С поднасяне на венци, цветя и почетен караул, организиран от регионалния клон на Национално дружество „Традиция“, днес (15 юни) Габрово почете воеводата Цанко Дюстабанов.

Пред паметника на водача на Габровската чета, участвала в Априлското въстание, секретарят на патриотичното дружество в нашия град Антон Колев припомни живота и дейността на бележития революционер, отдал живота си в името на Свободна България.


Своята признателност към паметта на големия революционер Цанко Дюстабанов, чието име носи и габровският регионален клон на НД „Традиция“, засвидетелстваха народният представител Кристина Сидорова, областният председател и общински съветник от БСП Николай Григоров, представители на Отдел Култура към Община Габрово, председателят на НД „Традиция“ – Габрово Пройно Петков и граждани.

С едноминутно мълчание присъстващите сведоха глави и отдадоха своята почит към героя, който преди 144 години, заедно с председателя на Габровския революционен комитет Еким Цанков и свещеник Иван Поппетков увисват на бесилката.

След разгрома на Априлското въстание водачът на Габровската чета Цанко Дюстабанов е заловен и изправен пред турски съд, който му издава смъртна присъда. Революционерът е убит на 15 юни 1876 г.

„За мене тая бесилка не е срамна“, са последните думи на героя към палачите. За саможертвата на героя днес напомня паметникът му, който се намира в центъра на Габрово, близо до двата моста.

Кой е Цанко Дюстабанов? Той е роден на 13 май 1844 г. в Габрово. Син е на богат бегликчия, племенник на Васил Априлов и близък роднина по майчина линия на Николай Палаузов. Един български възрожденец, успял за времето си богат и просветен. Учил в Цариградския Роберт колеж, добър познавач на османското право, член на Габровския казалийски съд, превел на български Наполеоновия кодекс, през 1875 г. В съгласие с османското право, когато през същата година навсякъде в балканските провинции на Османската империя ври и кипи, когато са въстанали и успешно се бият християните в Херцеговина. Когато в България току-що е направен първият опит за въоръжен отпор (Старозагорското въстание), когато българската революционна емиграция в Румъния замисля ново всеобщо българско въстание, Цанко Дюстабанов се заема да състави махзар (прошение) до султана, подкрепен с много подписи, с цел да се реформира Турция, да се избегнат приближаващите кръвопролития, да се успокоят народите и да се заздравят държавните институции.

Исканията му са цяла програма, но като най-важни могат да се откроят три. Да се премахне данъка „бедел“, който плащат само българите заради военната охрана, която им осигурява правителството, като се въведе за компенсация редовна военна служба и за тях. Да се запази системата за отделни училища на етносите по обща държавна програма. И да се признае българският език като втори официален език на империята…

„Цанко Дюстабанов – един от най-доблестните, най-храбрите и най-интелигентните български воеводи“, пишат историците.

Той е заловен на 16 май 1876 г. Изправен пред турския съд, той произнася своята знаменателна реч. Осъден е на смърт и е обесен на 15 юни 1876 г. в Търново.

В края на днешното честване председателят на НД „Традиция“ – Габрово Пройно Петков връчи картите на новите членове на дружеството.



Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Новини
Габрово се обединява за Иван и Ванеса в „The Golden Circle“


На 21 декември от 15.00 часа спортна зала „Орловец“ в Габрово ще се превърне в арена на сила, дух и обединение. „The Golden Circle“ е не просто спортно събитие – това е кауза, която събира хората, за да даде надежда. Зрелището на бойните спортове ще срещне истинската човечност в една вечер, посветена на подкрепата за двама млади хора, изправени пред трудни житейски битки.
Иван, на 15 години, остава парализиран от кръста надолу след тежък инцидент, но не спира да вярва, че ще проходи отново чрез интензивна рехабилитация. Ванеса, 25-годишна млада жена, се бори с рядка и агресивна форма на рак – първичен медиастинален дифузен В-едроклетъчен лимфом – и показва невероятна сила и кураж в борбата си.
Всеки закупен билет е директна подкрепа за тях. Програмата на събитието обещава динамика, емоции и вдъхновение. Публиката ще стане свидетел на 12 зрелищни срещи – шест по бокс и шест по кикбокс, в които активни състезатели от различни клубове в страната ще покажат своя характер, техника и спортна чест.

Освен това, в програмата са включени два специални демонстрационни двубоя, в които професионални бойци ще добавят допълнителна стойност и заряд към вечерта.
„The Golden Circle“ няма да бъде просто спортно събитие, а истинско преживяване. Музика, шоу, светлини и мощна атмосфера ще превърнат вечерта в празник на силата и единството.
Особено значение има и фактът, че това ще бъде последното голямо събитие в зала „Орловец“ преди нейното предстоящо реновиране – още една причина моментът да бъде запомнен. Най-важното обаче остава благотворителната кауза!
100% процента от приходите от продажбата на билети ще бъдат дарени за лечението на Иван и Ванеса. Всяка покупка е не просто жест, а шанс за живот, надежда и ново начало.


Новини
От понеделник може да се сменя личния лекар

Хората, които планират смяна на общопрактикуващия си лекар, могат да го направят през целия месец декември, напомнят от Районната здравноосигурителна каса Габрово. Следващата възможност ще бъде от 1-ви до 30-ти юни 2026 г.
С електронната услуга, предоставяна от НЗОК на www.nhif.bg в секцията „Електронни услуги“ – „Търсене на договорни партньори и дейности“ – „Общопрактикуващи лекари“, могат да се видят всички практики, сключили договор с НЗОК по области и общини, с техните адреси и телефони. На територията на област Габрово работят по договор с РЗОК 51 индивидуални практики за първична извънболнична медицинска помощ и 2 групови практики.
Смяната се осъществява лично, като лицето попълни и подпише регистрационна форма за постоянен избор при новоизбрания общопрактикуващ лекар. Здравноосигурените граждани, които имат електронен подпис, могат да попълнят и подадат регистрационната форма онлайн през Персонализираната информационна система на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на официалния портал на институцията www.nhif.bg. Изборът на личен лекар за деца до 18 години се прави от техните родители или настойници.
На новоизбрания лекар, при записването, се представя и здравноосигурителната книжка, но ако лицето не притежава такава, това не може да е пречка за осъществяване на смяната.
Когато смяната е направена в регламентираните в нормативните документи периоди – юни и декември, не е необходимо хората да посочват причина, да подават в Районната здравноосигурителна каса заявление или да уведомяват предишния си лекар. Здравноосигурените лица, направили нов постоянен избор, стават пациенти на новоизбрания лекар от датата, която е вписана в регистрационната форма и от този момент той поема медицинските грижи за тях.
През останалото време смяна може да се прави само при промяна на местоживеенето или ако бъде констатирана трайна невъзможност на лекаря да изпълнява задълженията си, както и при прекратяване на договора с НЗОК. Здравноосигурените граждани, които нямат общопрактикуващ лекар, могат да избират такъв по всяко време без никакви ограничения.
Ако хората променят местоживеенето си само временно, примерно за зимните месеци, не е необходимо да правят смяна, а могат да изберат временно личен лекар в населеното място, в което пребивават за период до пет месеца. Това става със специална регистрационна форма за временен избор. След изтичането на посочения в нея срок, лицето автоматично се връща в пациентската листа на постоянно избрания лекар.


Култура
В музей „Етър“ бе открита изложба „Жените носят света“

В музей „Етър“ беше открита впечатляващата изложба „Жените носят света“ – 42 фотографии на американската визуална художничка Лекха Сингх, посветени на силата, устойчивостта и тихия героизъм на жените по целия свят.
Всяка снимка разказва история – за ежедневието, борбите, красотата и непоклатимата вътрешна сила на жените от различни култури и континенти. На откриването присъства Карли Блакмен – представител на екипа на Лекха Сингх. Това е първата международна изложба, показвана в новия Музеен център на „Етър“ – важен момент за развитието на музея и за културния живот на Габрово.
Домакини на събитието бяха Таня Христова – кмет на Габрово и проф. д-р Светла Димитрова – директор на музей „Етър“.
Сред гостите, уважили откриването, бе Мария Башева-Венкова – Областен управител на област с административен център Габрово.


-
Кримипреди 3 дниДвама „мутреещи“ на пътя раздаваха юмруци и шамари на 65-годишен
-
Кримипреди 4 дниПрибраха трима в ареста при акция за наркотици в Габрово
-
Икономикапреди 4 дниГаброво отстъпва две позиции по средна заплата, вече е на 17-то място
-
Новинипреди 4 дниПълна доминация: Най-малките от Джудо клуб „Габрово“ със 100% успеваемост!
-
Новинипреди 4 дни„Янтра“ се върна на победния път!
-
Новинипреди 4 дниСлужители на пощите и социалните протестираха за по-високи доходи
-
Любопитнопреди 4 дниМагията на Ориента – как ориенталските аромати превръщат парфюма в преживяване?
-
Новинипреди 4 дниГабровци подкрепиха първия спортен център за деца със специални нужди







