Новини
Срокът за пререгистрация на газовите уредби се удължава
Удължава се срокът за пререгистрация на автомобили, на които допълнително са монтирани уредби, позволяващи работа на двигателя с втечнен нефтен газ или сгъстен природен газ. Това съобщиха за „Габрово Нюз“ от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.
Удълженият срок за собствениците на моторни превозни средства, в който те са длъжни да заявят промяната на данните за вида на горивото, който изтича или е изтекъл до 29 май, се удължава до 30 ноември т.г.
При монтиране на допълнителна уредба, позволяваща работа на двигателя на автомобила с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се изисква изменението в конструкцията да бъде заявено в Пътна полиция.
Това изискване е в сила още от 2014 г. Промяната на данните за вида на горивото се заявява от собственика на превозното средство или упълномощено от него лице. На база на заявлението се извършва промяна на данните в свидетелството за регистрация на МПС.
За да бъде издаден нов талон, с отразен в него съответния вид гориво, собственикът на превозното средство трябва да представи удостоверение за първоначална проверка на газовата уредба. Този документ се издава от лицензиран сервиз.
Промяната на данните за вида на горивото трябва да се заяви от собственика или упълномощено от него лице в Пътна полиция при извършване на първата промяна в регистрацията, но не по-късно от 3 години от първоначалната проверка на уредбата по реда на наредба № Н-3 от 18 февруари 2013 година на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, изискуема по чл. 148 ал. 1 от Закона за движение по пътищата.
Пътна полиция изисква следните документи при пререгистрация на МПС, регистрирани след месец септември 2014 година:
– удостоверение за първоначална проверка от лицензиран сервиз;
– свидетелство за регистрация на МПС част 1 и част 2;
– полица за валидна застраховка „Гражданска отговорност;
– валиден документ за самоличност на собственика или на упълномощеното от него лице;
–
нотариално заверено пълномощно (За пререгистрация на фирмени моторни
превозни средства не се изисква пълномощното да бъде нотариално
заверено).
Стойността на услугата е 20 лева, които се заплащат по банков път или на място, чрез ПОС-терминално устройство.
Пререгистрацията се извършва по документи и не е необходимо да се явявате в Сектор „Пътна полиция“ с моторното превозно средство.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/
Култура
Славейковите празници ще се проведат в средата на юни (Програма)



Престижните Национални Славейкови празници, които са най-значимото културно събитие в община Трявна и се провеждат под патронажа на президента на Република България, тази година ще се състоят в периода от 18 до 21 юни, включително. С финансовата подкрепа на Министерство на културата са включени редица културно-просветни събития, които ще изпълнят четирите дни с много вдъхновение, ползотворни срещи и обогатяване на културния живот в Трявна и региона.
Организираните мероприятия са посветени на 160-та годишнина от рождението на големия тревненски поет и общественик Пенчо Славейков, която отбелязваме през тази година.
По традиция начало на празничната програмата ще поставят местните театрални дейци към НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – гр. Трявна на 18 юни /четвъртък/ с изпълнение на постановката „Гурбетчии“ в салона на народното читалище от 19:00 ч. Официалното откриване ще бъде на 19 юни /петък/ от 17:30 ч. на площад „Пенчо Славейков“. Жители и гости ще могат да наблюдават фолклорна програма на Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при народното читалище в града, както и да чуят изпълнения на Камерен хор „Еуфоника“.
Приветствие към всички официални гости и присъстващи на празника ще отправи кметът на Трявна Денчо Минев след отслужване на водосвет за здраве от местните духовни лица към Тревненска духовна околия. В 18:30 ч. площадът ще бъде огласен от великата и неповторима народна певица Валя Балканска, която ще излезе на тревненска сцена под съпровода на 100 каба гайди. В 19:00 ч. започва и „Нощ на поезията“ с участието на ученици от 119 Средно училище „Академик Михаил Арнаудов“ – гр. София и възпитаници на Славейковото училище. Поетичният спектакъл е специално разработен за Национални Славейкови празници по стихове на емблематичните баща и син Славейкови.
По традиция, съботният ден ще предложи утвърденото през годините литературно четене на авторски творби от ученици на СУ „Петко Р. Славейков“ в двора на музей Славейкова къща, а в 11:30 ч. започва провеждането на Национална кръгла маса, посветена на 160-та годишнина от рождението на Пенчо Славейков. Добре познатият автор и карикатурист Веселин Зидаров ще представи пред публика най-новата си книга „Танцуващ сред овълчени“, като събитието ще се проведе в многофункционална зала „Дръзновение“ от 15:30 ч. В 17:00 ч. жители и гости на Трявна ще могат да разгледат гостуващата изложба на БАН – „Птиците – образи от съкровищницата на Национален етнографски музей“, която ще бъде открита в галерия „Казаков“ към Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство – гр. Трявна.
Вечерната програма в съботния ден продължава с трето публично четене на откъси от Библията в двора на музей „Старото школо“ и награждаване на отличените лауреати в тазгодишния Национален конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови.
Кулминация на 20 юни ще бъде грандиозен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ от 20:00 ч. на площад „Пенчо Славейков“. Неделният ден от Национални Славейкови празници отново ще представи вкусни гозби по рецепти на дядо Славейков, които ще бъдат презентирани по време на традиционния празник „Ока брашно, делва сладко“.
Ястията ще бъдат приготвени от възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – гр. Габрово, като към тях ще се присъедини и шеф готвач. Фолклорна програма на Ансамбъл „Трявна“ и самодейни колективи при НЧ „Пенчо Славейков 1871“ – гр. Трявна ще постави красив и запомнящ се заключителен финал на тазгодишните Национални Славейкови празници в Трявна.
От 19 до 21 юни включително ще се проведе и традиционен книжен базар на площад „Пенчо Славейков“, откъдето ще може да си закупите книги на различни издателства. Национални Славейкови празници 2026 ще бъдат уважени от две чуждестранни делегации от побратимените на Трявна градове Бриенц в Швейцария и Брунате в Италия.

Новини
Качеството на питейната вода в засегнатите от наводнения райони се нормализира

Регионална здравна инспекция – Габрово продължава засиления мониторинг на питейната вода в засегнатите от майските наводнения райони. Резултатите показват, че ситуацията се постепенно се нормализиран, макар в отделни населени места все още да са необходими предпазни мерки.
Добра новина за жителите на квартал „Бичкиня“ в Габрово — контролното пробонабиране, извършено на 28 май, показа, че водата в района напълно отговаря на всички изисквания на Наредба № 9/2001 г.
Обнадеждаващи са и резултатите от контролното пробонабиране на 29 май в град Севлиево и селата Богатово, Буря, Добромирка, Шумата, Батошево и Горна Росица. Всички проби отговарят напълно на микробиологичните изисквания. По физико-химичните показатели активната реакция и електропроводимостта са в норма, а единствените отклонения са ниски стойности на остатъчен хлор в част от пробите и неприемлива мътност в двата пункта на село Буря – горен и долен край.
На 27 май беше извършено извънредно пробонабиране на питейна вода от водопроводната мрежа в район Севлиево и град Дряново. Пробите бяха изследвани по физико-химични и микробиологични показатели за съответствие с изискванията на Наредба № 9/2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели. Обхванати бяха общо петнадесет пункта: дванадесет в района на Севлиево, включващи селата Кормянско, Петко Славейков, Ряховците, Хирево, Сенник и Душево, както и три пункта в град Дряново — горен край, долен край и център. Окончателните лабораторни резултати, изготвени към 1 юни т.г., установяват микробиологично замърсяване в три пункта. В село Ряховците, център, са отчетени отклонения по показателите ентерококи и брой колонии при 22°С. В село Хирево, център, са установени отклонения по колиформи и ентерококи, а в долния край на същото село – отклонения по показател ентерококи.
По отношение на физико-химичните показатели активната реакция и електропроводимостта са в норма навсякъде, докато остатъчният хлор e под допустимите стойности във всички изследвани проби. Наднормено съдържание на манган е констатирано в село Петко Славейков, център.
Показателят мътност е определен като неприемлив в шест пункта – град Дряново долен край, село Кормянско център, село Петко Славейков център, село Хирево център и долен край, и село Душево горен край.
РЗИ – Габрово призовава жителите на населените места с констатирани отклонения — микробиологични или физико-химични да преустановят използването на водата от водопроводната мрежа за пиене и приготвяне на храна до допълнително уведомление. Институцията е предприела учестен последващ контрол и пробонабиране, като населението ще бъде своевременно информирано при възстановяване на пълното качество на водата.
Динамиката на резултатите дава основание за умерен оптимизъм, тъй като процесът на нормализиране върви в правилната посока.

Крими
Внимание: Измамници налазиха с нови схеми!

Във връзка със зачестили сигнали от граждани за извършени измами при онлайн покупки, Областната дирекция на МВР-Габрово призовава за повишено внимание.
През последните седмици са регистрирани случаи, при които в сайтове или в социалните мрежи се публикуват обяви за продажба на пелети за отопление, както и на леки автомобили на цени, по-ниски от пазарните.
След осъществен контакт с потенциалните купувачи, мнимите търговци изискват заплащане на капаро или на цялата договорена сума. След получаване на парите „търговците“ прекратяват комуникацията с клиентите, обявите биват премахвани, а предлаганата стока не се доставя.
ОДМВР-Габрово съветва, че при никакви обстоятелства не извършвайте авансови плащания към непознати лица. Бъдете особено предпазливи при оферти на необичайно ниски цени. Бъдете бдителни спрямо търговци, които предлагат стоки единствено във Фейсбук, Инстаграм или други социалните мрежи. Изисквайте възможност за оглед на стоката или превозното средство преди извършване на плащане. По възможност пазарувайте от утвърдени търговци и лица, за които има данни за коректност.
При съмнение за измама или ако сте станали жертва на подобно престъпление, незабавно сигнализирайте в най-близкото районно управление на МВР или на телефон 112.

-
Кримипреди 7 дниСгащиха непълнолетен, посегнал на кутия с дарения в Габрово
-
Новинипреди 6 дниВодата под контрол: РЗИ – Габрово следи качеството ѝ след наводненията!
-
Кримипреди 7 дниПроверяват пръчка на Държавната психиатрична болница в Севлиево
-
Любопитнопреди 6 дниГаброво с мащабен празник за Деня на детето (Програма)
-
Новинипреди 7 дни„Янтра“ излиза за исторически шанс срещу „Септември“
-
Кримипреди 6 дниЗадържаха рецидивист на място, намъкнал се в апартамент да краде
-
Новинипреди 5 дниДо 4 841 евро подкрепа за пострадалите от наводненията в Габрово
-
Любопитнопреди 7 дниКакви обувки ще бъдат модерни този сезон?





