Свържи се с нас

Новини

Чистотата в Габрово – водеща за управлението на кмета Георги Бочаров

Published

on

снимка: Община Габрово

Георги Бочаров е роден около 1855 г. в Габрово. Участник e в националноосвободителното движение и активен обществен деец.

Първоначално учи в Главното мъжко училище, а след това – бояджийство в Прага. При завръщането си става член на Габровския революционен комитет. По време на Априлското въстание е помощник – войвода и писар в четата на Цанко Дюстабанов. След потушаване на въстанието емигрира в Румъния. Участва в Руско – турската война. След Освобождението се занимава активно с обществена дейност. Един от основателите на Демократическата партия, околийски началник и народен представител.

Два пъти е заемал кметския пост на Габрово – от януари 1899 г. до 25 март 1899 г. и от юни 1899 г. до октомври 1902 г.

Още в началото на първия си мандат Георги Бочаров определя като водещ приоритет в своето управление подобряването на хигиенните условия в града. Запазени са няколко негови заповеди, които задължават гражданите да чистят площите пред къщите си и да не допускат излизане на домашни животни извън дворовете си. Забранява се изхвърлянето на отпадъци в реката. За нарушителите били предвидени парични санкции. Особено строго звучи заповедта, свързана с безстопанствените кучета. Според нея „…Ако се намерят по улиците скитащи кучета, те ще да се убиват на място…“. За изпълнението на тази заповед е оторизирано Градското околийско ловно дружество.

Големи усилия за доброто представяне на града Георги Бочаров полага през 1902 г. при организирането на 25-тата годишнина от Шипченските боеве, на които Габрово е един от домакините. Тогава гости на града са княз Фердинанд, княз Николай Николаевич, граф Игнатиев и генерал Столетов.

Неговият дневник „Записки на Георги Бочаров за дейността на Габровската чета“ остава ценен исторически извор за участието на габровци в Априлското въстание. Днес той е част от фонда на Регионален исторически музей – Габрово.

Източници:
Търновски, Д. – „Габровските градоначалници 1879-1946 г.“, Габрово, 2005 г.
Стефанов, Р. – „Управление на Габровската община“, Габрово, 1976 г.
Книга на габровската индустрия,1934 г.
Петров, Ц. – Документи от фонда на Георги Бочаров по въпроси на стопанския, културния и политическия живот преди Освобождението. — Изв. Държ. архиви, 24, 1972, с. 167—196.
Бочаров, Г. – „Сладко нещо е свободата. Дневник „Габровското въстание 1876 г. априлий 30-ий“, съст. Даниела Цонева, Габрово 2011.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица