Свържи се с нас

Новини

Предстои нова Стратегия за интегриране на ромите

Published

on

Областният съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси проведе заседание, водено от областния управител на Габрово Невена Петкова. Обсъдени бяха предстоящи задачи, свързани с планирането на политиката по интеграция за следващия планов период.

Предстои разработване на нова Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите, тъй като настоящата е до края на 2020 година. От изнесената информация стана ясно, че Министерски съвет вече е определил изпълнител за изготвяне на анализ на предходната стратегия, който трябва да е готов до края на месец март.

От април стартира процес по разработване на новия стратегически документ. Планират се широки обществени обсъждания, включително и на регионално ниво. Новата стратегия ще обхване същите шест приоритета – образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия, върховенство на закона и недискриминация, култура и медии.

След като е готова Националната стратегия за интегриране на ромите ще следва разработване на областна такава. За целта със Заповед на областния управител ще бъде сформиран оперативен екип, който ще работи в това направление.

Отчетено беше, че едно от несъвършенствата при разработването на новия планов документ е невъзможността да се работи с актуални данни, тъй като новото Преброяване предстои да се случи през 2021 година, но до тогава Стратегията ще трябва да е факт.

Обсъдени бяха дейностите за изминалата година, реализирани от общините, във връзка с политиката по интеграция на уязвими групи. Накратко членовете на Съвета се запознаха и с изпълнените в това направление проекти от община Габрово и община Дряново.

Дискутирана беше основната роля на образователните и здравните медиатори в процеса по интеграция, както и добри примери от местни общности в малките населени места. Отчетено беше добро взаимодействие на институциите по отношение на Механизма за обхват.

По време на заседанието беше представен проектът „Промяната е възможна“, реализиран от сдружение „Шанс и подкрепа“. Това на практика е продължение на проект „Към промяна“, в рамките на който са изготвени анализи на ситуацията в област Габрово, които показват нарушен достъп на бременни жени до здравни услуги за проследяване на бременността.

снимка: Областна администрация – Габрово

Най – силно засегнати от проблема са две специфични уязвими групи сред бременните жени, които според изпълнителите на проекта се нуждаят от подкрепа и застъпничество: здравно осигурени бременни, които живеят в населени места, отдалечени от наличните АГ услуги и болници в областта и здравно неосигурени бременни, които не получават безплатна здравна помощ за проследяване на бременността, имат право на един безплатен преглед и изследвания и разчитат на възможностите и доходите на своето семейство за посещение на платени прегледи при АГ специалист.

Проектът предвижда да бъде изпълнена Стратегия за застъпничество за осигуряване на достъп до здравни услуги за всички бременни жени на територията на област Габрово, основно в рамките на съществуващите административни механизми и използване на всички възможности от страна на здравните специалисти и социалните услуги.

„За постигане на дългосрочна промяна по отношение на ранната грижа за децата е необходимо да се осигури съдействието на цялото общество и да бъдат преодолени определени нагласи. Проблемите при здравно неосигурените бременни, не са не са познати, но и съществуват определени негативни нагласи в обществото“ – смятат изпълнителите на проекта „Промяната е възможна“.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Световно злато за Александър Савеков и Преслава Драганова

Published

on

Двамата възпитаници на габровския клуб по спортни танци „Ритмика“ и техните горди треньори – семейство Жекови, станаха първите българи световни шампиони по учебна програма в стандартните танци, съобщи електронното спортно издание sport-gabrovo.com.

Титла беше спечелена на шампионата проведен в град Пиеве Ди Ченто, Болония, Италия. Александър е на 15 години, а Преслава е на 14. Танцуват от 6-годишни, а заедно като танцова двойка са от 2016-та, вече 8 години. През този период имат зад гърба си редица постижения и над 100 състезания в България и чужбина.

Първият им медал като двойка е от 2017-та, когато Александър е на 9 години, а Преслава на 8. Те са десетобойци и това е най- трудният избор в този спорт, но се справят чудесно.

Състезават се в два стила: Латиноамерикански танци – самба, ча-ча-ча, румба, пасо добле и джайв; Стандартни танци- английски валс, танго, виенски валс , слоу фокстрот и куик степ.

Имат множество завоювани отличия за града и страната ни, в т.ч. и в накой от най-големите и престижни състезания в Италия, Румъния, Гърция.

На Световното първенство в Шладминг (Австрия) през миналата година отбелязаха исторически успех за страната ни, като заеха престижното шесто място в категорията до 16 години. От тази година Александър Преслава Драганова са част от националния отбор по спортни танци на България.

Зареди още

Новини

„Приятели на армията“ от ПТГ – Габрово преминаха практическо занятие

Published

on

Учениците от Клуб „Приятели на армията“ към Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, които са и част от XIV ученически гвардейски отряд, проведоха практическо занятие.

Любезен домакин на заниманието бе 61-ва Стрямска бригада в Казанлък. Там младите гвардейци упражниха своята стрелба в часовете по огнева подготовка.

Боравенето с оръжие е изключителна отговорност, а спомените досега за реални бойни средства остават незаменими.

Зареди още

Новини

Регионален център на социалните предприятия в Габрово

Published

on

В Международния ден на социалната работа ви представяме Регионалния център на социалните предприятия в Габрово.

През 1983 г Международната федерация на социалните работници (IFSW) и Международната асоциация на училищата за социална работа (IASSW) предлагат социалните работници да имат свой професионален празник. За първи път такъв ден е отбелязан през 2007 г., като всеки трети вторник на месец март започва да се отбелязва като Международен ден на социалната работа.

Днешният 19 март габровци посрещат с нова възможност за развитие в сферата на социалната и солидарна икономика. От месец юни 2023 г в Габрово започна работа Регионален център на социалните предприятия към Министерството на труда и социалната политика.

6 такива регионални центъра има в страната, чиято дейност покрива районите на планиране по NUTS 2. За Северен Централен район фокус – точката е в Габрово, а другите пет са в градовете Ловеч, Благоевград, Пловдив, Бургас и Варна.

Позиционирането в нашия град е благодарение усилията на хора, които имат визия в перспектива и разбиране за значимостта на социалната сфера като част от икономиката на региона и страната.

Защо и как Габрово вече е част от административния капацитет на социалната политика на държавата?
Малко предистория. През 2012 г. с решение на Министерски съвет е приета Национална концепция за социална икономика. През месец май 2019 г. влиза в сила Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика и Правилник за неговото прилагане. Субекти на закона са кооперациите, юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност и социалните предприятия. Законът има за цел да насърчи развитието на социалната и солидарна икономика като стопански отрасъл със специални правила за подобряване на достъпа до заетост и обучения и създаване на условия за оказване на подкрепа на лицата от уязвими социални групи за социално включване и самостоятелен начин на живот, както и създаване на условия за намаляване на социалното неравенство в обществото.

С него се уреждат обществените отношения, свързани със социалната и солидарна икономика, видовете субекти и мерките за тяхното насърчаване, както и условията и реда за дейността на социалните предприятия. През същата 2019 г. е готов и публичният Регистър на социалните предприятия. Вписването в него позволява на социалните предприятия да се възползват от мерки по различни програми. За регистрация могат да кандидатстват всички заинтересовани, без значение от тяхната юридическа субектност – граждански организации, търговски дружества, кооперации и и др.

При успешна регистрация министерството издава удостоверение и предоставя за безплатно ползване марката „Продукт на социално предприятие“, която идентифицира визуално юридическия субект за принадлежността му към социалната икономика. В продължение на политиката на държавата в областта на социалната икономика е разработен и към настоящия момент се изпълнява проект на Министерството на труда и социалната икономика „Развитие на социалната икономика“.

Създаването на 6-те фокус-точки през 2023 г. е част от него и има за цел да развие регионалния аспект на политиката по социална икономика и възможностите за социално предприемачество, включително чрез европейско и държавно финансиране, както и да се осигури подкрепа за социално включване и самостоятелен начин на живот на хора в неравностойно положение чрез социалната икономика.

Проектът предвижда дейности в подкрепа на дигитализацията на регистрираните социални предприятия, както и мерки за насърчаване на работата в мрежа, изграждане на партньорства, видимост чрез платформа на сайта на министерството, съвместни инициативи, обучения, базари, благотворителни събития.

Позиционирането на Регионалния център в Габрово е безспорно признание за благоприятната работна среда и административен капацитет на града, което допринася за развитието му и повишаването на жизнения стандарт на населението.

Офисът на Регионалния център се намира в центъра на града на ул. „Успех“ 1, ет. 5, а екипът е готов да съдейства на всички заинтересовани страни при преминаването през процеса на регистрация, информация за финансиране и др.

За регистрираните социални предприятия последващите услуги в областта на рекламата, маркетинга и обследването за дигитализация са безплатни. За повече информация можете да следвате страницата на фокус-точката във фейсбук.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица