Свържи се с нас

Новини

Ремонтират и осъвременяват Историческия музей в Габрово

Published

on

Община Габрово подаде за оценка проектно предложение за ремонт, оборудване, нова експозиция и създаване на съвременни условия в Регионалния исторически музей, който е недвижима културна ценност от национално значение. Новината за медиите съобщи Миглена Въгленова, гл.експерт „Публичност и визуализация“ в администрация на кмета.

Кандидатстването е по процедурата за развитие на туристически атракции на оперативната програма за региони в растеж 2014-2020 г. Ако проектът бъде одобрен, се предвиждат ремонтно-реставрационни дейности по покрива и мансардния етаж, покривното осветление, подмяна на дограмите, цялостно вътрешно пребоядисване, частично изкърпване на компрометираните мазилки на всички етажи в музея.

снимка: Община Габрово, Архив

Фасадите ще се пребоядисат, повтаряйки съществуващите цветове. Благодарение на ремонта, след като се подобри температурният режим и спрат течовете и разрушаването на стените, залата за събития и предвиденият център за работа с деца ще могат да се ползват целогодишно.

Планирано е обновяване на оборудването на експозиционните площи и закупуване на техника за конферентния салон. Посетителите ще могат да ползват двуезичен дигитален гид за историята на всеки експонат, ще бъдат поставени и информационни табели.

Предвиден е 3D принтер за изработване на музейни сувенири, ще има и нов щанд за рекламни материали. В експозицията за османския период атракции са 3D екрани с наслагване на стъкла, които ще показват габровските дервентджии и габровка в сокай.

Чрез специално холограмно изображение на стъкло посетителят ще може да се заснеме с ефектното сокайно забраждане. 3D екран с наслагване на стъкла ще пресъздава и отбраната на Шипченския проход от българските опълченци. Мултимедия за 3D прожекция ще представя възрожденски дюкян с вграден оригинален шкаф с непознати габровски стоки, които ще бъдат отваряни, докосвани и разгадавани.

снимка: РИМ – Габрово

Друга атракция ще позволи на посетителя да се качи на емблематичната сграда „Парахода“ на индустриалеца Пенчо Семов и да го управлява. Предвижда се доразвиване на постоянната експозиция „Габрово и габровци“. Културните ценности ще бъдат представени в модерни витрини с реактивни стъкла за увеличение на образа, с подходящо осветление, реквизит и текстове.

Атракция в експозицията с археологически ценности ще е прожекция за праисторическите обитатели на пещерата Бачо Киро. Ще бъде обособен кметски кабинет с възможност за посетителите да се заснемат в ролята на кмет.

Архив, Copyright © GabrovoNews.bg

Дечковата къща, която е част от Историческия музей, ще бъде газифицирана и ще се осигури достъпна среда за хората с увреждания чрез две мобилни рампи. На първия етаж в сградата ще се обособи и ретро кафене.

Прогнозната стойност на проекта „РИМ-Габрово – познание, участие, преживяване“ е 1 615 008,40 лв. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 1 365 008,40 лв., а 250 000 лв. трябва да бъдат осигурени чрез инвестиционен кредит съгласно изискванията на програмата.

Срокът за изпълнение на дейностите е 2 години. Според насоките за кандидатстване по процедурата общият предвиден размер на безвъзмездната финансова помощ е 98 530 686,39 лв.

Подборът е конкурентен, като проектите се разглеждат по реда на подаването им. Към момента заявеният за предоставяне ресурс е достигнал 54,6% от предвидения, уточняват от Общината.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Крими

Спряха пиян габровец без книжка на ранина при проверка в Дряново

Published

on

38-годишен габровец, с отнета за употребата на алкохол шофьорска книжка, бе засечен отново в нетрезво състояние зад волана. Срещу него е заведено бързо полицейско производство.

Пияният водач бил отбил за проверка в неделя, 14 април, 10 минути преди 08.00 часа в Дряново. Тогава екип на полицията, патрулиращ в града на Майстор Колю Фичето, проверил шофьора на лек автомобил „Пежо 206“.

Водачът бил тестван за алкохол, тъй като видимо изглеждал употребил. Техническото средство отчело 1.05 промила в количеството издишан въздух.

При извършената справка в информационните масиви на МВР проверяващите полицаи установили, че мъжът управлявала автомобила след влязла в сила присъда за управление на МПС след употреба на алкохол.

Зареди още

Новини

ПМГ – Габрово домакинства среща за безопасност по пътищата

Published

on

В ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово се проведе информационна среща, свързана с безопасността на движението по пътищата. Председателят на Областната комисия по БДП Даниела Маринова призова младежите да не забравят, че за съзнателното нарушаване на правилата за движение понякога се заплаща най-високата цена- човешки живот.

Инспектор Христофор Божинов от ОДМВР- Габрово обясни на учениците какви са последиците от шофиране в нетрезво състояние или под влиянието на наркотични вещества, както и за санкциите, които се налагат по закон.

Божинов разказа и за способите за констатиране на наличие на алкохол и наркотични вещества в организма- с дрегер и с кръвен тест.

Той подчерта, че пътните полицаи са снабдени с нов модел дрегери, които отчитат резултатите с точност.

В рамките на събитието учениците имаха възможността и да изгледат филм за рисковете, които крие шофирането под влияние на различни субстанции.

Зареди още

Култура

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“

80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Published

on

„Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ – 80 години от героичната смърт на Иван Сомлев.

Иван Минчев Сомлев е роден на 1 февр. 1922 г. в Габрово. Завършва средно образование в Априловската гимназия. Тук той се проявява като отличен спортист и талантлив футболист, при което е включен и в отбора на Спортен клуб „Чардафон“. Продължава образованието се във Военно-въздушното училище в Казанлък, а по-късно в училището (днес Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“) в Долна Митрополия. Следва обучение на летище Телиш край Плевен. Зачислен е 6-ти изтребителен полк, разположен на летище Карлово.

Бойното му кръщение е на 10 ян. 1944 г. Това е денят на една от най-разрушителните бомбардировки над София, извършена от англо-американските въздушни сили. В нея англичаните атакуват през нощта, а американските самолета през деня.

Бомбардировката е извършена към 13:00 часа когато атакуват бомбардировачите, т. нар. „Летящи крепости“. Срещу тях от Божурище, Враждебна и Марно поле при Карлово излитат общо 73 самолета. Заедно с още трима летци-изтребители, в четворка, Иван Сомлев е изпратен в подкрепа на 39-тимата български летци-изтребители, които водили неравен бой с многочисления враг над София. В боя Сомлев показал изключителни качества и за награда е прехвърлен в елитния 3/6 орляк. По време на своята служба той пише следните редове до своята майка „..„Ако се случи някога да ми измени моят стоманен другар, ти, няма да плачеш, майчице, но ти ще бъдеш горда, че си дала син за Родината!“ и до своята сестра „..„Готов съм за народа си да дам всичко, що зависи от мен, за един мирен свят. Мойта жертва е нищо пред Дълга към Родината! …..“.

На 16 април 1944 г. – Великден, противникът подлага София на поредната безмилостна бомбардировка. Събитието остава в историята под името „Черен Великден”. Летците-изтребители са вдигнати по тревога. Иван Сомлев е в отпуск, но счита, че за него е „свещен дълг да бъда редом с цялото ято“. Качва се на самолета на Тодор Розев и излита. Среща се с врага край с. Гушанци (днес с. Замфирово, община Берковица), където се натъква на армада от т.нар. „летящи крепости“ на американските бомбардировъчни полкове и техния ескорт от изтребители „Лайтнинг”. Боят бил жесток и неравен. Хванат в смъртна схватка, Иван Сомлев на няколко пъти успява да се издигне над вражеските самолети и да ги атакува – сваля една „крепост“, която пада близо до с. Гаганци. Неговият самолет е поразен и главоломно се насочва към земята, където се разбива в местността Търньовец. Иван Сомлев загива едва на 22 години.

Героят е изпратен в последния си път от всички жители на с. Гушанци. На 20 април 1944 г. е погребан в родно Габрово с траурно шествие, на което присъстват хиляди.

Думите му „Моята саможертва е нищо пред дълга към Родината“ са красноречив израз на високи нравствени добродетели и патриотизъм. Името му е вписано в списъка на националните ни герои и всяка година на тържествената заря-проверка на 3 март името му се споменава наред с имената на най-заслужилите за Родината.

През 2004 г. Младежкият съвет на Фондация „Константин Берберов“, съвместно с Клуба на летците „Богдан Илиев“ – Монтана и други неправителствени организации, по случай 60 години от неговата гибел на 16 април, поставят паметна морена с барелеф на Иван Сомлев в градинката в центъра на Габрово, на ул. „Радецка”. През същата година на лобното място на Иван Сомлев край с. Замфирово (Гушанци), Клубът на летците „Богдан Илиев“ – Монтана поставят паметна мраморна плоча, изпълнявайки завета на своя патрон Богдан Илиев, който е бил инструктор и командир на Сомлев по време на обучението му в Изтребителната школа в Долна Митрополия.

Сведенията за краткия му и героичен живот са запазени в биографичните книги за него „Иван Минчев Сомлев“ и „Реквием за Златокосия небесен рицар“ от Милка Берберова.

Документите от личния архив на „златокосия небесен рицар“, както го нарича г-жа Берберова (1925-2014), са предадени от племенника му Иван на членовете на Младежкия съвет на Фондация „Константин Берберов“, които по-късно ги предават, заедно с документите на Фондацията в Държавен архив – Габрово. Те са обработени и са достъпни за читатели и изследователи.

Източник: Държавен архив – Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица