Свържи се с нас

Новини

Новият шеф в ОФК „Янтра 2019“ разясни новата концепция

Published

on

В края на миналата година Управителният съвет на ОФК Янтра 2019 (Габрово) назначи Милен Николов за изпълнителен директор. Задачата пред 31-годишния специалист е да подобри организацията в клуба и изгради неговата стройна и устойчива структура. След малко повече от месец в ръководството на ОФК Янтра 2019 (Габрово) Николов говори пред електронното спортно издание sport-gabrovo.com. за ситуацията в лидера в Северозападната Трета лига и визията за развитието на клуба, който чества своя вековен юбилей миналата година.

– Г-н Николов, добре дошли в Габрово. Вече малко повече от месец сте на длъжността изпълнителен директор на ОФК Янтра 2019. Успяхте ли да се запознаете детайлно със ситуацията в клуба?
– Не е тайна, че и преди да дойда тук, имах поглед върху нещата в Трета лига. Наясно съм, че идвам във футболен град, където очакванията са големи. Янтра е клуб с история и традиции в българския футбол и е нормално както моите, така и очакванията на хората в града да са големи. Трябва обаче на всички да бъде ясно, че за да се случат нещата, които имаме като идеи, е нужно търпение, време и най-вече подкрепа. Знам, че това са тривиални неща, които хората не за пръв път чуват, но наистина е така. Няма как за кратко време да се променят толкова много и все сериозни неща.

– Какво ви накара да приемете тази позиция?
– През последните повече от три години имах възможността да работя в клуб от Първа професионална лига – Витоша (Бистрица), където смятам, че не само натрупах безценен опит, но и в чисто организационен аспект сътворихме много хубави неща, които имаха изключително положителен ефект върху първия отбор и школата. От една страна, натрупаният опит и знанията, а от друга, поканата и доверието, демонстрирано от кмета на град Габрово Таня Христова. Аз съм млад и амбициозен човек, който има желание да се развива, така че моите виждания съвпаднаха с тези на г-жа Христова. Надявам се, че заедно ще успеем да променим и подобрим ситуацията в ОФК Янтра. Ще си позволя да се повторя, но Габрово е град с традиции във футбола и има потенциал, който е жалко да не бъде използван.

– За да се развие този потенциал обаче, са нужни действия. Какви конкретно ще бъдат вашите първи стъпки?
– Първите стъпки бяха направени още в средата на декември, веднага след Управителния съвет, на който бях избран за изпълнителен директор. За да имаме успех, е нужно да има комуникация между всички нас – ръководители, треньори, футболисти и родители. Неслучайно направихме среща с всички родители, защото техните деца са кръвоносната система на този клуб, те са неговото бъдеще. Ние трябва да сме наясно какви са проблемите, с които се сблъскват и те, и техните деца, и да се опитаме да решим възможно най-много от тях. Проведохме разговори и с треньорите в школата, за да чуем тяхното мнение и видим от какво се нуждаят. Имах срещи с треньорите на първия отбор и футболистите. Основният приоритет, който заложихме пред всички, е закупуването на нова екипировка. За да вървим нагоре, за да се развиваме, за да имат самочувствие и деца, и треньори, и футболисти, че са част от сериозен и амбициозен клуб, е нужно да изградим клубна идентичност. Тя обаче ще дойде, когато от най-малкия до най-големия футболист са облечени по един и същ начин и всички знаят, че принадлежат към клуб с история, който се грижи за тях. След това ще се опитаме да осигурим допълнителен брой тренировъчни пособия и топки, да се фокусираме върху подобряването на тренировъчния процес, повишаването квалификацията на треньорите, обучения и пр. Всичко това може и ще се случи, но няма как да стане от днес за утре.

-Няма как да не сте чули за една от големите болки на футболните хора в града – Габрово губи много кадри, които си тръгват в търсене на по-добро място за развитие. Какви действия ще предприемете, за да ги задържите?
– Да, това е едно от първите неща, които ми направиха впечатление при разговорите с родителите. Този факт е още по-неприятен, като се има предвид, че Габрово е показал нееднократно през годините, че може да изкарва футболисти не само на национално, но и на международно ниво. Дори и в момента три местни момчета се подвизават на най-високо ниво у нас – Мартин Райнов и Станислав Иванов в Левски и Християн Василев, с когото сме работили три години във Витоша (Бистрица). Би било чудесно, ако тази тенденция – да има момчета от Габрово в Първа лига и националния отбор, не само се запази, но и се засили, обаче не с деца, избягали от Габрово, а развили се и излезли от школата на Янтра. Като оставим настрана всичко онова, което изброих – екипировка, обучения, нови тренировъчни пособия и топки, голямата ни цел е да изградим още едно тренировъчно игрище. На всички ни е ясно, че няма как с 4-5 тренировки седмично по един час, при това в повечето случаи на половин терен, нито да задържим децата, нито пък да ги превърнем в качествени футболисти. Тук искам да добавя, че наред с качествените футболисти, ние искаме да изградим и стойностни личности. В тази връзка ще подготвим и морален кодекс, правила за поведение на треньори, деца и родители. Последните много добре виждат каква е ситуацията в момента и тъй като желаят най-доброто за своите деца, търсят всякакви варианти. Напълно разбираеми са действията им от тяхна гледна точка. Ние ще се опитаме, помагайки на децата, да помогнем и на тях, защото пътуването до друг град означава загуба на време, финанси, нерви. Ние трябва да направим така, че те да бъдат щастливи тук, да дават парите си за Янтра и града. Предоставим ли им тази възможност, съм сигурен, че ще откликнат на драго сърце, тъй като на тях надали им е приятно, от една страна, да пътуват постоянно до Плевен, Велико Търново, Стара Загора или София, а от друга, да са далеч от децата си. Базата е важна, но без качествен тренировъчен процес, а аз бих го нарекъл дори и обучителен, няма как да има развитие. Затова сме заявили пред родителите желанието си да поканим и водещи специалисти от страната и чужбина, наши близки и познати, които се занимават с футбол, за да се запознаят с работата на децата и техните треньори и с процесите в клуба, като след това споделят своите впечатления и дадат своите препоръки. Периодично ще бъде викан и специалист, който ще има функцията на методист и директор на ДЮШ, а когато имаме и финансовите възможности, ще назначим човек на този толкова важен пост.

– Това ли ще бъде основното, върху което ще се фокусирате?
– Габрово, а и други големи областни центрове, които днес не се намират в най-цветущото си положение, винаги са разчитали основно на местни играчи. Ядрото на отбора трябва да бъде от юноши на клуба, които, заедно с няколко добри външни играчи, да повишат класата на отбора. Целта на Янтра трябва да бъде предоставяне на добри условия за тренировка и развитие на местни кадри, които да влизат в мъжкия футбол, а след това да търсят развитие в по-големи отбори и на по-голяма сцена. Няма как да очакваме да станем шампиони на България или пък да участваме в европейските клубни турнири. Трябва много точно и ясно да определим приоритетите си и да изградим програмата, по която да ги следваме и реализираме.

– И днес доста момчета от представителния отбор са продукт на школата. Като стана дума за мъжете, феновете в града са в приповдигнато настроение, тъй като тимът е първи с 4 точки преднина пред втория Севлиево. Можем ли да мечтаем за завръщане в професионалния футбол?
– Наясно съм, че след толкова дълги години далеч от професионалния футбол, Янтра и Габрово имат възможността да се завърнат там, където им е мястото. Конкретна цел пред футболистите не е поставяна нито лятото, нито сега. Всичко до момента е постигнато благодарение на техните чисто човешки и футболни качества. Ние можем само да адмирираме свършеното от тях и треньорския екип в лицето на наставника Николай Василев и помощника му Искрен Писаров. В момента Янтра не може да се сравнява като условия и бюджет с други водещи клубове в Трета лига. Момчетата трябва да играят преди всичко за себе си и за удоволствието, което изпитват. Убеден съм, че ако спечелим групата, всеки един от тях ще изпита невероятно чувство на гордост и удовлетворение от факта, че е част от състава, върнал Янтра в професионалния футбол след толкова дълго прекъсване. Без значение какво ще се случи в края на сезона обаче, най-важното е напролет клубът и всеки един, който е част от него, да загърби проблемите и личните си интереси в името на доброто бъдеще на Янтра.

– За финал какво бихте казали на привържениците на футбола в града, които доста изтърпяха в последните години?
– Бих ги призовал единствено за вяра и подкрепа. Хората са свикнали да слушат напразни обещания и да бъдат разочаровани, затова аз нищо няма да им обещавам, като ще ги помоля единствено за време и търпение, за да можем да ги изненадаме. Мисля, че постепенно в следващите месеци ще се случват неща, които да дават признаци за оптимизъм относно бъдещето на клуба. За да се случи това обаче, всички ние, ръководство, треньори, футболисти, деца, фенове, родители, имаме нужда от подкрепа и позитивно отношение. Вярвам, че с много „трудъ и постоянство“ можем да постигнем хубави неща.

Следете ни и във Фейсбук на:
https://www.facebook.com/gabrovonews/

Новини

Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово

Published

on

Продължават проектите по акредитацията в сектор „Училищно образование“ на ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово

Проект 2024-1-BG01-KA121-SCH-000220855 – ученическа мобилност в град Севиля, Испания

Поредният успешно реализиран проект по Програма „Еразъм+“ в сферата на „Училищно образование“ оставя в съзнанието ва участниците преживени изключителни емоции, нови приятелства, нови мечти и мотивация за участие в следващи мобилности.

Най-важното за учениците от ПГТ „Пенчо Семов“ бяха посещенията в колежа Салесиано- Сантисима Тринидад и благотворителната фондация Дон Боско.

Всеки участник подготви и представи презентация на английски език пред свои връстници от колежа в град Севиля, Испания. Темите на презентациите обхващаха дейности за превенция на агресия, девиантно поведение и тормоз в гимназията в Габрово. Как младежите оценяват сериозността на тези проблеми и как работят в ученическите съвети за решаването им. Изключително интересна бе съвместната работа в групи, в които учениците анализираха общи проблеми и споделяха идеи. Конкретните дейности по проекта включваха и дискусии с преподаватели от колежа – психолога и педагогическия съветник, както и много от учителите.

Фондацията Дон Боско работи с деца и тийнейджъри от социално слаби семейства и регистрирани с противообществени прояви, застрашени от външни влияния и вредни зависимости. Нашите ученици видяха и най-бедния квартал в Испания, а, както твърдяха домакините, и в Европа. На територията на фондацията се проведе среща с преподаватели – как младите хора в този квартал оцеляват и кой помага за тяхното образование, заниманията след училище, интегрирането им в обществото. Интересни бяха и сравненията със ситуацията в Габрово и България.

Наситената културна програма допринесе за обогатяване знанията на учениците за испанската култура – музеят на изящните изкуства, най-старата действаща арена за борба с бикове на площад Маестранса де Кабйериа де Севия, екскурзията в Кадис, Андалусия на брега на Атлантическия океан – подобни преживявания наистина създават разбиране за културната идентичност, уважение към културните достижения, стимулират любознателността и желанието за творчество и себеизява.

Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица